Przyjmowanie uczniów z zagranicy od 1 września 2015 r.

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 25 maja 2015 r.
Poleć znajomemu

Choć rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przyjmowania do publicznych placówek osób niebędących obywatelami polskimi oraz obywateli polskich, którzy pobierali naukę w szkołach  funkcjonujących w systemach oświaty innych państw obowiązuje zaledwie od 10 stycznia 2015 r., od roku szkolnego 2015/2016 zostanie zastąpione nowymi przepisami. Zmianę tę wymusiła nowelizacja ustawy o systemie oświaty z 20 lutego 2015 r.

Zmiana w przepisach będzie nieznaczna, ale i tak zostanie wydane nowe rozporządzenie

Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika ze zmiany art. 94a ust. 6 ustawy o systemie oświaty, która ma wejść w życie 1 września 2015 r. Projektowane rozporządzenie zastąpi rozporządzenie 2 stycznia 2015 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania do publicznych przedszkoli, szkół i placówek  osób niebędących obywatelami polskimi oraz obywateli polskich, którzy pobierali naukę w szkołach  funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, a także organizacji dodatkowej nauki języka polskiego,  dodatkowych zajęć wyrównawczych oraz nauki języka i kultury kraju pochodzenia (Dz.U. z 2015 r., poz. 31).

Nowe przepisy nieznacznie tylko zmienią zasady obowiązujące od 10 stycznia 2015 r. 3 główne zmiany to:

  1. Uregulowanie zasad przyjmowania dzieci przybywających z zagranicy do publicznych innych form wychowania przedszkolne
Od 1 września 2015 r. rozporządzenie musi określać także zasady przyjmowania zagranicznych uczniów do innych form wychowania przedszkolnego. W nowym rozporządzeniu przyjęto rozwiązanie, zgodnie z którym przyjmowanie do publicznych innych form wychowania przedszkolnego dzieci przybywających z zagranicy będzie odbywać się na warunkach i w trybie postępowania rekrutacyjnego dotyczącego obywateli polskich. O przyjęciu dziecka w trakcie roku szkolnego zdecyduje dyrektor publicznego przedszkola lub publicznej szkoły podstawowej, albo osoba kierująca daną publiczną inną formą wychowania przedszkolnego.
  1. Usunięcie regulacji dotyczącej przyjmowania do zakładu kształcenia nauczycieli
Wynika to z likwidacji tych placówek z dniem 1 października 2016 r.
  1. Dostosowanie zasad przyjmowania do publicznej szkoły policealnej do zmian dotyczących uznawania zagranicznych dokumentów o wykształceniu
Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany w zakresie uznawania świadectw wydanych za granicą jako dokumentów potwierdzających posiadanie w Polsce wykształcenia średniego, jak również w zakresie potwierdzania wykształcenia uzyskanego za granicą w przypadkach, gdy z przyczyn losowych udokumentowanie przebiegu kształcenia za granicą nie jest możliwe. Dodatkowo określono, że przyjmowanie do publicznej szkoły policealnej, w której realizowany program nauczania wymaga od kandydatów szczególnych indywidualnych uzdolnień lub predyspozycji przydatnych w danym zawodzie, w przypadku przeprowadzania w szkole sprawdzianu, o którym mowa w art. 20g ust. 1 ustawy o systemie oświaty, odbywać się będzie na podstawie wyniku uzyskanego z tego sprawdzianu, jeżeli dana szkoła dysponuje wolnymi miejscami.
Nowe rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przyjmowania do publicznych placówek uczniów z zagranicy ma wejść w życie 1 września 2015 r.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql