Próba wyłudzenia dni wolnych na opiekę nad dzieckiem

Pytanie: Nauczyciel złożył oświadczenie, że w 2012 r. będzie korzystał ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 14. Żona nauczyciela pracuje w innej szkole w tej samej miejscowości. Przypadkowo wyszło na jaw, że w swojej szkole złożyła ona takie samo oświadczenie i już wykorzystała jeden dzień opieki nad dzieckiem. Jak mam postąpić z nauczycielem mojej szkoły? Uważam że złożył fałszywe oświadczenie.

Samo złożenie przez każdego z obojga małżonków zatrudnionych u dwóch różnych pracodawców oświadczeń o zamiarze korzystania z uprawnień przewidzianych w art. 188 Kodeksu pracy jeszcze nie daje podstaw do wszczęcia konsekwencji służbowych wobec pracownika. Na tej podstawie nie można jeszcze uznać za zachowanie pracownika było celowe, mające wprowadzić w błąd pracodawcę i doprowadzić do „wyłudzenia” dodatkowych dni wolnych „na opiekę” nie przewidzianych kodeksowo. Sprawdź, jakie konsekwencje może ponieść pracownik, gdy świadomie wprowadził w błąd pracodawcę w celu otrzymania zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem, złożył fałszywe oświadczenie.

Pozostało jeszcze 75% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w przepisach
Największa baza narzędzi dla szkół
Baza 7000 porad prawnych dla dyrektorów szkół oraz kadrowych w oświacie
Konkretne odpowiedzi ekspertów w poradni i na czacie

Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie

Jeśli posiadasz już konto

Zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql