Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i dotacje w przedszkolu

Finanse i dotacje w przedszkolu, zarówno publicznym, jak i niepublicznym, stwarzają wiele problemów, a przepisy ciągle się zmieniają. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z rozliczaniem zakupów w placówkach. W ostatnim czasie dużo również zmienia się w zakresie finansowania i dotowania placówek – sprawdzamy, kiedy i co można rozliczyć z dotacji. Podpowiadamy również, jak prawidłowo prowadzić księgi rachunkowe.

Jak zaksięgować wydatek inwestycyjny w postaci zakupu huśtawek?

Pytanie: Przedszkole zakupiło huśtawki na plac zabaw. W planie budżetowym przedszkola zaplanowano środki jako zakup inwestycyjny (§ 6060). Wartość faktury to ponad 16.000 zł, lecz wartość każdego z urządzeń z osobna nie przekracza wartości 10 000,00 zł. Jak poprawnie zaksięgować tę fakturę? Czy wydatki te w całości ująć jako zakup środków trwałych (konto 011), czy każdy z osobna i wtedy zaliczy je do pozostałych środków trwałych (konto 013)?

Koszt utrzymania dziecka w przedszkolu

Pytanie: Jaki jest koszt utrzymania dziecka w przedszkolu? Dlaczego w jednej gminie koszt ten jest kilkaset złotych niższy od innych? Z czego wynikają takie różnice?

Wymiana uszkodzonego domofonu w przedszkolu - kwalifikacja wydatku

Pytanie: Przedszkole i żłobek wymieniło uszkodzony domofon. Jak zakwalifikować ten wydatek?

Wynagrodzenie nauczyciela w grupie integracyjnej – z jakiego rozdziału?

Pytanie: W grupie integracyjnej przedszkolnej jest 20 dzieci, w tym 5 posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W grupie zatrudniony jest nauczyciel prowadzący, nauczyciel współorganizujący kształcenie integracyjne w wymiarze 20/20 oraz pomoc nauczyciela w wymiarze 8 godzin dziennie. Nauczyciel wspomagający pracuje każdego dnia od 9.00 do 13.00. W pozostałych godzinach pracy grupy nauczyciel prowadzący pracuje sam z pomocą nauczyciela. Nauczyciel wspomagający otrzymuje wypłatę z rozdziału 80149 (specjalne potrzeby edukacyjne). Na jakim rozdziale dyrektor powinien zaplanować wypłatę dla nauczyciela prowadzącego zatrudnionego w grupie integracyjnej; w rozdziale 80149 czy na rozdziale 80104?

Wynagrodzenie dyrektora przedszkola niepublicznego finansowane z dotacji i rozliczane fakturą

Wynagrodzenie dyrektora przedszkola niepublicznego finansowane z dotacji i rozliczane fakturą

Z tego artykułu dowiesz się, czy dyrektor placówki niepublicznej, który nie jest nauczycielem, może wykonywać swoje obowiązki kierownicze i rozliczać wynagrodzenie w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej na podstawie umowy o świadczenie usług (faktura). Upewnij się także, czy taki dyrektor powinien prowadzić ewidencję godzin swojej pracy, tak by udokumentować, że jego wynagrodzenie nie przekracza limitu w prz eliczeniu na pełen etat.

Zwolnienie z opłat za wychowanie przedszkolne dzieci z Ukrainy – czy należy podjąć uchwałę

Pytanie: Z przepisów specustawy nie wynika, żeby wychowanie przedszkolne powyżej 5 godzin dla dzieci z Ukrainy było bezpłatne. To samo dotyczy dowozów do szkół, tylko w tym przypadku w specustawie występuje sformułowanie JST "może" zorganizować dowóz. Czy w związku z powyższym rada gminy powinna podjąć odpowiednią uchwałę dot. dzieci uchodźców z Ukrainy o zwolnieniu z opłat za przedszkole, żłobek i dowozy?

Opłaty za wyżywienie w przedszkolu – zasady pobierania i egzekwowania

Opłaty za wyżywienie w przedszkolu – zasady pobierania i egzekwowania

Czy można pobierać opłatę za wyżywienie w przedszkolu publicznym w okresie wakacji, ferii, przerw świątecznych? Co z rodzicami, którzy zalegają z płatnościami? Jak powinno wyglądać dochodzenie należności? Sprawdzamy, jakie problemy w praktyce sprawiają opłaty za wyżywienie w przedszkolu.

Jaka umowa z logopedą prowadzącym terapię z dzieckiem z orzeczeniem

Pytanie: Czy logopeda prowadzący działalność gospodarczą, który rozlicza się z przedszkolem (niepublicznym) na podstawie faktury, może prowadzić terapię z dzieckiem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i taka faktura może być rozliczona z dotacji?

Zaleganie z płatnościami za przedszkole – jakie zapisy w statucie

Pytanie: W statucie przedszkola mamy zapis o tym, że w drodze decyzji administracyjnej jest możliwości skreślenia dziecka z listy przedszkolaków m.in. z powodu zalegania z płatnościami przez rodziców dziecka, za pobyt i wyżywienie. Jak zapisać w statucie i co można zrobić w wypadku, gdy rodzice dziecka 6-letniego zalegają z płatnościami (za wyżywienie) i nie reagują na wezwanie do zapłaty?

Obowiązek dowozu dziecka niepełnosprawnego do placówki

Pytanie: Mamy w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym dziecko 6-letnie z orzeczeniem o kształceniu specjalnym (niepełnosprawność sprzężona). Rodzice starają się o dowóz z gminy. Czy gmina ma obowiązek zapewnić w tym przypadku dowóz do placówki?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty