Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

www

Archiwalne

Archiwalny Godziny karciane w młodzieżowym ośrodku socjoterapii

Pytanie: Czy nauczyciele w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii powinni realizować godziny karciane?

Archiwalny Godziny karciane za okres pozostawania bez pracy, gdy sąd przywrócił nauczyciela do pracy

Pytanie: Sąd pracy przywrócił nauczyciela do pracy i zasądził wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy (01.09.2014 - 05.01.2015 r.). Czy nauczyciel ma obowiązek odpracowania godzin karcianych za okres pozostawania bez pracy, za który otrzymał wynagrodzenie?

Archiwalny Doraźne zastępstwa w ramach godzin karcianych

Pytanie: Czy nauczyciel w ramach tzw. godzin karcianych może być przez dyrektora szkoły wyznaczony na zastępstwo (opieka nad klasą podczas nieobecności innego nauczyciela - nagłe zwolnienie)?

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Archiwalne »

wideo2

Nowelizacja ustawy o rachunkowości 2017 – sprawdź, co zmienią w Twojej pracy nowe regulacje 

UWAGA: duże podmioty muszą liczyć się nowymi obowiązkami. Z kolei małe jednostki skorzystają z uproszczeń. Ważne zmiany dotyczą też jednostek budżetowych. Praktyczne wyjaśnienie nowych przepisów zapewnia prowadząca dr Katarzyna Trzpioła - ekspert ds. rachunkowości polskiej i międzynarodowej. 

Zobacz wszystkie dokumenty z działu wideo2 »

Webinary

387bb15f295e3440a15f0e014aa47ab1314ae034-large

Archiwalny Zmiany w roku szkolnym 2016/2017 i system oświaty w Polsce od 2017

Nowy rok szkolny przyniósł kilka istotnych zmian, w tym likwidację godzin karcianych. A kolejny będzie jeszcze ciekawszy – zacznie się reforma oświatowa. Zmiany w organizacji oświaty zawierają 2 projekty przygotowane przez MEN. Podpowiadamy, co się zmieni, na co muszą się przygotować szkoły i dyrektorzy placówek oświatowych!

883a0dc4111949b761226832ceab317519cae7c7-large

Archiwalny DZIEŃ 1. KONFERENCJI: Urlop dla poratowania zdrowia – 10 pytań i odpowiedzi

Przepisy dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia, choć pozornie proste i oczywiste, mogą wywoływać wiele wątpliwości interpretacyjnych. Przeczytaj, z jakimi problemami może mierzyć się dyrektor, podejmując decyzję w sprawie udzielenia urlopu zdrowotnego, a także po jego rozpoczęciu przez nauczyciela.  

35871df7998f0888255a1ad71c69f4bb330e50aa-large

Archiwalny DZIEŃ 4 KONFERENCJI: Zmiany prawne w roku szkolnym 2016/2017 oraz system oświaty od 2017 r.

4. dzień konferencji odbywa się pod hasłem rewolucyjnych zmian w prawie oświatowym – odpowiemy tego dnia na pytania i wątpliwości związane z reformą oświaty zapowiedzianą przez MEN. 

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Webinary »

Konferencja

Wzory umów o pracę nauczycieli 2023

Umowy o pracę nauczycieli 2023

Karta Nauczyciela w sposób szczegółowy określa zasady zatrudniania nauczycieli. Rodzaj umowy o pracę, a także czas jej trwania powiązany jest z posiadanym przez nauczyciela stopniem awansu zawodowego, wymiarem zajęć oraz – w przypadku nauczycieli początkujących – także posiadaniem oceny pracy oraz stażem pracy w szkole. Poznaj zasady zatrudniania nauczycieli i skorzystaj z wzorów umów o pracę w szkole.

zmiany w prawie oświatowym 2023/2024

Rok szkolny 2023/2024 – zestawienie zmian w prawie oświatowym

Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi zmianami w prawie oświatowym, które weszły lub niebawem wejdą w życie i będą obowiązywały w roku szkolnym 2023/2024. Podpowiadamy, co nowego czeka dyrektorów i nauczycieli w zbliżającym się roku szkolnym.

Nowa ścieżka awansu zawodowego nauczycieli

E-book: Nowa ścieżka awansu zawodowego nauczycieli

Obecnie w Karcie Nauczyciela przewidziane są tylko dwa stopnie awansu zawodowego tj. nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Nauczyciele nieposiadający stopnia awansu zawodowego nazywani są nauczycielami początkującymi. Poznaj nową ścieżkę awansu zawodowego nauczycieli oraz związane z nią obowiązki dyrektora szkoły.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Konferencja »

Telefoniczny dyżur eksperta

Konsultacje prawe z ekspertami oświatowymi

Skorzystaj z konsultacji prawnych z ekspertami Portalu Oświatowego

Problem oświatowy przysparza Cię o ból głowy? Nie masz pewności, czy poprawnie interpretujesz Prawo oświatowe lub Kartę Nauczyciela? Już nie musisz szukać odpowiedzi w wielu źródłach! Skorzystaj z indywidualnej konsultacji z ekspertem Portalu Oświatowego: telefonicznie, przez e-dyżur lub podczas czatu online. Uzyskasz odpowiedzi na wszystkie pytania z zakresu prawa oświatowego i funkcjonowania placówki oświatowej.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Telefoniczny dyżur eksperta »

Regulamin

Archiwalny Regulamin portalu www.portaloswiatowy.pl

Niniejszy Regulamin określa ogólne warunki, zasady oraz sposób świadczenia usług drogą elektroniczną przez Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, za pośrednictwem Serwisu, którego jest Administratorem.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Regulamin »

Reforma oświaty

Przedłużenie powierzenia stanowiska dyrektora zespołu szkolno - przedszkolnego

Pytanie: Czy organ prowadzący może przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektora zespołu szkolno – przedszkolnego, do którego zostało włączone gimnazjum?

Dwóch społecznych inspektorów pracy po włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej

Pytanie: W szkole podstawowej, do której włączono klasy gimnazjalnej jest społeczny inspektor pracy. We włączonym gimnazjum również była wybrana osoba do pełnienia tej funkcji. Jak rozwiązać tę sytuację? 

Godziny ponadwymiarowe nauczyciela niepełnosprawnego od 1 września 2018 r.

Pytanie: Od 1 września 2018 r. nauczyciel z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będzie miał obniżony tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć. Czy będzie można takiemu nauczycielowi przydzielać godziny ponadwymiarowe?

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Reforma oświaty »

Aktualności

Czy pomoc nauczyciela może pełnić funkcję opiekuna na wycieczce

Czy pomoc nauczyciela może pełnić funkcję opiekuna na wycieczce

Dyrektor może wyznaczyć na opiekuna wycieczki osobę zatrudnioną na stanowisku pomoc nauczyciela. Ale tylko, jeśli jego zdaniem cel i program wycieczki na to pozwalają.

Przydział nauczania indywidualnego – w jaki sposób

Jak przydzielić godziny nauczania indywidualnego – godziny ponadwymiarowe albo porozumienie zmieniające

Przydział godzin nauczania indywidualnego następuje najczęściej już po rozpoczęciu roku szkolnego. Dyrektor musi więc skorzystać z narzędzi, które pozwalają mu zmienić warunki pracy nauczyciela w trakcie roku szkolnego. Czy w takim przypadku potrzebne jest porozumienie zmieniające czy też wystarczy przydzielić nauczycielowi godziny ponadwymiarowe. Odpowiedź zależy głównie od tego, w jakim wymiarze zatrudniony jest nauczyciel i jakie stanowisko zajmuje.

Czterodniowy tydzień pracy nauczyciela – przydział zajęć w poszczególnych dniach

Czterodniowy tydzień pracy nauczyciela – przydział zajęć w poszczególnych dniach

W określonych przypadkach nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć dyrektor może ustalić czterodniowy tydzień pracy. Rozwiązanie to niesie za sobą pewne skutki m.in. w postaci konieczności innego rozplanowania zajęć. Czy w takiej sytuacji obowiązują limity w przydziale zajęć w danym dniu? Odpowiedź w artykule.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Aktualności »

Zarządzanie szkołą

Jak realizować praktyczną naukę zawodu w nauczaniu indywidualnym

Pytanie: Mam pytanie w kwestii praktycznych przedmiotów zawodowych w nauczaniu indywidualnym. Uczeń II klasy technikum ma przyznane 12 godzin nauczania indywidualnego w trybie pracy na odległość. Czy dopuszczalne jest, by jeden z praktycznych przedmiotów zawodowych odbywał w szkole?

Przedłużenie okresu nauki uczniowi – procedura i przepisy

Przedłużenie okresu nauki uczniowi – procedura i przepisy

Przepisy jednoznacznie wskazuje, jakiemu uczniowi i na ile można przedłużyć okres nauki. Wątpliwe staje się jednak to, o ile można wydłużyć naukę w szkole ponadpodstawowej, jeśli okres ten wcześniej był już wydłużany. A także, kto ostatecznie podejmuje decyzję o wydłużeniu. W artykule przedstawiamy najważniejsze rozważania na temat przedłużania okresu nauki uczniowi. Znajdziesz tu również procedurę oraz niezbędne wzory dokumentów.

Czy dyrektor może ograniczyć czas na składanie opinii z poradni

Pytanie: Uczniowie kilkanaście razy w roku szkolnym w różnych terminach przedstawiają z poradni opinie o indywidualnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych. Czy dyrektor może wydać zarządzenie, że opinie składa się do końca września i do końca pierwszego półrocza?

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Zarządzanie szkołą »

Zarządzanie przedszkolem

Kontrola doraźna w przedszkolu. Uważaj na te 15 błędów

Kontrola doraźna w przedszkolu. Uważaj na te 15 błędów

Jakich obszarów najczęściej dotyczy kontrola doraźna w przedszkolu? Jakie nieprawidłowości najczęściej wykrywają wizytatorzy? Sprawdzamy i podpowiadamy, czego może dotyczyć kontrola doraźna w przedszkolu.

  Rodzice powinni otrzymać informację o gotowości szkolnej do końca kwietnia

Rodzice powinni otrzymać informację o gotowości szkolnej do końca kwietnia

Dyrektor przedszkola powinien dopilnować, by do końca kwietnia rodzice dzieci otrzymali stosowne dokumenty związane z diagnozą przedszkolną, ponieważ to on jest odpowiedzialny za przeprowadzenie analizy gotowości do nauki w szkole wszystkich dzieci kończących w danym roku sześć lat.

Czy można wskazać rodzicom dzieci nieprzyjętych przedszkole w innej gminie

Pytanie: Zakończyła się rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i mamy dużą grupę dzieci nieprzyjętych. Na terenie gminy nie ma już miejsc w żadnym przedszkolu publicznym i prywatnym. Czy wójt może wskazać rodzicom dzieci nieprzyjętych miejsce w przedszkolu w innej gminie?

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Zarządzanie przedszkolem »

Narzędzia

E-Czat w Portalu Oświatowym (17 kwietnia 2024 r.)

E-Czat w Portalu Oświatowym (17 kwietnia 2024 r.)

Wielu nauczycieli rozważa skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia w nowym roku szkolnym. Wyrazem tego są coraz liczniejsze pytania dotyczące tego urlopu zadawane podczas e-czata w Portalu Oświatowym. Zapraszam na podsumowanie ostatniego spotkania z czytelnikami Portalu.

szkoła z technologią

Urządzenia mobilne w uczeniu się i nauczaniu – wywiad

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu Marty Wysockiej z badaczką Katarzyną Potęgą vel Żabik, autorką raportu „Urządzenia mobilne w uczeniu się i nauczaniu”, zrealizowanego w szkołach przez Centrum Nauki Kopernik w 2023 roku.

Weryfikacja niekaralności karnej - na nowych zasadach

Wideoporada: Weryfikacja niekaralności karnej - na nowych zasadach

Od 15 lutego 2024 r. w związku z wejściem w życie nowych reguł ochrony małoletnich obowiązują też reguły weryfikacji niekaralności - szersze niż dotychczas. Weryfikacja na nowych zasadach obejmuje nie tylko nauczycieli. Sprawdź, jak jej dokonać.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Narzędzia »

Płace w oświacie

Podstawa wymiaru zasiłku a zwolnienie z powodu siły wyższej

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku w przypadku korzystania ze zwolnienia z powodu siły wyższej (nowe stanowisko ZUS)

20 marca 2024 r. na stronach internetowych ZUS opublikowane zostało zmienione stanowisko ZUS dotyczące sposobu ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych. Sprawdź, jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika korzystającego ze zwolnienia z powodu siły wyższej.

Przerwa w okresie zasiłkowym a odzyskanie zdolności do pracy

Przerwa w okresie zasiłkowym a odzyskanie zdolności do pracy

Po 182 dniach zwolnienia lekarskiego pracownik może przedłużyć okres zasiłkowy świadczeniem rehabilitacyjnym a nauczyciel także urlopem dla poratowania zdrowia. Aby jednak okres zasiłkowy mógł być naliczany od nowa, musi wystąpić przerwa w tym okresie trwająca dłużej niż 60 dni. To jednak nie wszystko. Pracownik musi bowiem odzyskać zdolność do pracy

Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych w czasie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela

Pytanie: Czy za nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia należy odprowadzać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych?

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Płace w oświacie »

Materiały szkoleniowe

Dodatek motywacyjny nie jest przyznawany przez dyrektora szkoły, ale przez organ prowadzący.

Szkolenie: Zadania dyrektora w zmieniającej się szkole

Główne zadania dyrektora szkoły na rok szkolny 2017/2018 to m.in. śledzić zmieniające się prawo oświatowe, przygotować organizację szkoły oraz informować nauczycieli, rodziców i uczniów o postępujących zmianach w szkole. Jednak to tych zmian trzeba się dobrze przygotować, a przede wszystkim znać obowiązujące przepisy. Przedstawiamy prezentację dotyczącą najważniejszych obowiązków dyrektora w obliczu reformy oświaty!

Szkolenie: Reforma oświaty 2017

Wszystko wskazuje na to, że wdrażanie zmian związanych z reformą oświaty rozpocznie się już 1 września 2017 r. I choć co chwila docierają do nas nowe informacje związane ze zmianami, to warto zapoznać się z tym, co zawierają projekty ustaw zmieniających strukturę szkolnictwa w Polsce. Przedstawiamy prezentację, która może się również przydać na szkolenie rady pedagogicznej, w której zawarte są najważniejsze informacje o reformie oświaty. Sprawdź, co i w jakiej formie się zmieni.

Zebranie rady pedagogicznej przed nowym rokiem szkolnym

Przed pierwszym dzwonkiem w nowym roku szkolnym konieczne jest przeprowadzenie zebrania rady pedagogicznej. Należy na nim przekazać nauczycielom wiele informacji, rozdzielić zadania, przypomnieć o obowiązkach, podjąć wiele decyzji, także w formie uchwał rady pedagogicznej. Jak prawidłowo przeprowadzić zebranie rady pedagogicznej – dowiesz się z przygotowanych specjalnie dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych materiałów szkoleniowych.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Materiały szkoleniowe »

Inne

Informacja o obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego - dla kogo? (kopia)

Pytanie: Dyrektor szkoły podstawowej w marcu 2011 r. będzie kierował informację do rodziców dzieci 6-letnich o obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego w roku szkolnym 2011/2012. Czy musi przekazać taką samą informację w odniesieniu do dzieci 5-letnich?

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Inne »

Kadry w oświacie

Czy radny może być organem prowadzącym szkołę

Pytanie: Czy osoba będąca organem prowadzącym szkołę może zostać radnym i nadal prowadzić tę szkołę? Pytanie dotyczy szkoły, która pozyskuje dotację z tej jednostki samorządu terytorialnego.

Przerwa w okresie zasiłkowym a odzyskanie zdolności do pracy

Przerwa w okresie zasiłkowym a odzyskanie zdolności do pracy

Po 182 dniach zwolnienia lekarskiego pracownik może przedłużyć okres zasiłkowy świadczeniem rehabilitacyjnym a nauczyciel także urlopem dla poratowania zdrowia. Aby jednak okres zasiłkowy mógł być naliczany od nowa, musi wystąpić przerwa w tym okresie trwająca dłużej niż 60 dni. To jednak nie wszystko. Pracownik musi bowiem odzyskać zdolność do pracy

Społeczna inspekcja pracy: obowiązki dyrektora szkoły

10 obowiązków dyrektora związanych z funkcjonowaniem społecznej inspekcji pracy

Niezależnie od wielkości szkoły i woli jej dyrektora, pracownik może zostać wybrany społecznym inspektorem pracy i uzyskać szereg uprawnień w zakresie kontroli przestrzegania przepisów bhp i prawa pracy w placówce. Poznaj kompetencje społecznego inspektora pracy i oraz sprawdź, jakie obowiązki określone w przepisach prawa pracy spoczywają na dyrektorze szkoły.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Kadry w oświacie »

Top tematy

Kontrola doraźna w przedszkolu. Uważaj na te 15 błędów

Kontrola doraźna w przedszkolu. Uważaj na te 15 błędów

Jakich obszarów najczęściej dotyczy kontrola doraźna w przedszkolu? Jakie nieprawidłowości najczęściej wykrywają wizytatorzy? Sprawdzamy i podpowiadamy, czego może dotyczyć kontrola doraźna w przedszkolu.

Przedłużenie okresu nauki uczniowi – procedura i przepisy

Przedłużenie okresu nauki uczniowi – procedura i przepisy

Przepisy jednoznacznie wskazuje, jakiemu uczniowi i na ile można przedłużyć okres nauki. Wątpliwe staje się jednak to, o ile można wydłużyć naukę w szkole ponadpodstawowej, jeśli okres ten wcześniej był już wydłużany. A także, kto ostatecznie podejmuje decyzję o wydłużeniu. W artykule przedstawiamy najważniejsze rozważania na temat przedłużania okresu nauki uczniowi. Znajdziesz tu również procedurę oraz niezbędne wzory dokumentów.

10 ograniczeń w przydziale godzin ponadwymiarowych nauczycielom

10 ograniczeń w przydziale godzin ponadwymiarowych nauczycielom

Przydział godzin ponadwymiarowych to jedno z rozwiązań wykorzystywanych w przypadku niedoborów kadrowych w szkołach i placówkach oświatowych. Przydział takich godzin doznaje jednak licznych ograniczeń. Sprawdź, komu i w jakim zakresie możesz przydzielić godziny ponadwymiarowe.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Top tematy »

Zmiany w szkolnictwie ponadpodstawowym

e31e90b5923002fc2e23f938feb7b5346aeaea88-xlarge(1)

Jak założyć publiczną szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe i wybrać zawody

Aby założyć publiczną szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe np. szkołę branżową, organ prowadzący – z wyjątkiem oczywiście jednostki samorządu terytorialnego – musi złożyć w odpowiednim terminie wniosek o zezwolenie na założenie tej szkoły. Samo założenie jednak nie wystarczy. Konieczny jest wybór zawodów, w których szkołą będzie prowadziła kształcenie. Jakie formalności spełnić? Jaką dokumentację przygotować? Odpowiedzi w artykule.

eb7d15f658db2857232c41b2cc1f2fc95b1a1643-xlarge(3)

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie dla uczniów po szkole podstawowej i gimnazjum

Od roku szkolnego 2019/2020 uczniowie I klas technikum zarówno po szkole podstawowej, jak i po gimnazjum mają obowiązek zdawania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Terminy przeprowadzania powyższych egzaminów ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz rozporządzenie MEN z 18 sierpnia 2017 r.

Doradztwo zawodowe w dzienniku lekcyjnym

Pytanie: Nauczyciel realizujący doradztwo zawodowe prowadzi dziennik doradcy zawodowego. Czy w związku z tym nie odnotowuje się tych zajęć w dzienniku lekcyjnym?

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Zmiany w szkolnictwie ponadpodstawowym »

Koronawirus w oświacie

Inwentaryzacja w szkole 2023

Organizacja inwentaryzacji w szkole w 2023 roku

Inwentaryzację przeprowadza się w celu ustalenia rzeczywistej ilości i wartości składników majątkowych używanych przez jednostkę oświatową. Ważne, aby ewentualne błędy występujące w czasie inwentaryzacji ograniczyć do minimum. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, przygotowując się do inwentaryzacji w szkole 2023.

Czy samorząd uczniowski może prowadzić sklepik szkolny

Czy samorząd uczniowski może prowadzić sklepik szkolny

Samorząd uczniowski to jeden z organów szkoły. Czy może on prowadzić na terenie szkoły sprzedaż kanapek dostarczanych do szkoły przez firmę zewnętrzną? Sprawdzamy, czy istnieje taka możliwość.

Jakie prawa przysługują pracownikowi szkoły w WOT

Pracownik szkoły w WOT

W związku z wojną na Ukrainie wzrosło zainteresowanie Wojskową Obroną Terytorialną. Zbiegło się to w czasie z wejściem w życie nowych przepisów dotyczącymi WOT przewidzianymi w ustawie o obronie Ojczyzny. Dowiedz się, jak udzielić pracownikowi szkoły urlopu bezpłatnego na czas służby w WOT, jakie świadczenia wypłacać oraz czy można zwolnić z pracy pracownika wezwanego do odbycia tej służby.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Koronawirus w oświacie »

LEX Czarnek

Lex Czarnek analiza przepisów

Lex Czarnek od podszewki – prezentujemy kolejne ważne nowości

Prezydent ma czas do 3 marca na podpisanie, ewentualne zawetowanie kontrowersyjnej nowelizacji Lex Czarnek. Ciągle czekamy na jego posunięcie. Warto wykorzystać ten moment na przedstawienie kolejnych nowości, jakie przewiduje projekt.

Granty PPGR” – nowe środki na zakup sprzętu dla uczniów

„Granty PPGR” – nowe środki na zakup sprzętu dla uczniów

Projekt „Granty – PPGR” to łączna pula 586 222 805 zł środków unijnych przeznaczonych na dofinansowania zakupu sprzętu dla uczniów na terenach popegeerowskich. Sprawdzamy, komu, w jakim zakresie i na jakich zasadach będzie przysługiwało dofinansowanie.

Program „Zdrovve love” – wezwania z prokuratury w gdańskich szkołach

Program „Zdrovve love” – wezwania z prokuratury w gdańskich szkołach

Do szkół prowadzonych przez miasto Gdańsk wpłynęły zawiadomienia z prokuratury dotyczące realizacji programu „Zdrovve love”. Sprawdzamy, czego dotyczy sprawa.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu LEX Czarnek »

Polski Ład w szkole

Polski Ład w szkole - jak wyliczyć zaliczkę na PIT, gdy przewyższa ją składka zdrowotna

Polski Ład w szkole – zaliczka na PIT a kwota składki zdrowotnej

Po 1 lipca 2022 r. nadal można obniżać składkę zdrowotną do wysokości zaliczki na PIT. Nie jest ona jednak pomniejszana do kwoty faktycznej zaliczki za dany miesiąc, ale do kwoty odpowiadającej kwocie zaliczki na PIT, obliczanej zgodnie z przepisami obowiązującymi 31 grudnia 2021 r.

ZFŚS: wyższy limit zwolnienia dla emerytów

ZFŚS: wyższy limit zwolnienia dla emerytów

Nowelizacja Polskiego Ładu wprowadza zmianę w zakresie rozliczenia podatkowego dla emerytów, rencistów i nauczycieli pobierających świadczenie kompensacyjne. Dotyczy ona zwolnienia podatkowego w zakresie przychodu z ZFŚS.

Polski Ład w szkole: zasiłek macierzyński wolny od podatku

Polski Ład w szkole: zasiłek macierzyński wolny od podatku

W związku z nowelizacją Polskiego Ładu przewidziano jeszcze jeden rodzaj ulgi. Otóż wolny od podatku będzie także przychód z tytułu zasiłku macierzyńskiego. W jakich granicach i kogo dotyczy wskazane zwolnienie podatkowe?

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Polski Ład w szkole »

Szkoła dla Ukrainy

Kiedy zakończyć zajęcia z dodatkowego języka polskiego dla uczniów z Ukrainy

Kiedy zakończyć zajęcia z dodatkowego języka polskiego dla uczniów z Ukrainy

Uczniom z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną, przydzielono dodatkowe godziny języka polskiego na okres dwóch lat. Niektórzy uczniowie uczęszczają na te zajęcia od końca lutego 2021 r. Powstaje więc pytanie, czy 24-miesięczny okres tych zajęć kończy się w lutym br. czy zakończył się wcześniej?

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy w szkole po 4 marca 2024 r.

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy w szkole - po 4 marca 2024 r.

Po 4 marca 2024 r. nadal będzie można zatrudniać w szkole pracowników z Ukrainy. Niemniej jednak tylko w przypadku niektórych obowiązywać będą przepisy tzw. specustawy. Sprawdź, jakie będą zasady zatrudniania pracowników z Ukrainy w szkołach i placówkach oświatowych po 4 marca 2024 r. i jak udokumentować ich prawo do legalnego zatrudnienia.

Fundusz Pomocy na uczniów z Ukrainy w 2024 r.

Ile pieniędzy z Funduszu Pomocy na uczniów z Ukrainy w 2024 r.

Wiemy już, jakie środki z Funduszu Pomocy na kształcenie uczniów z Ukrainy zostały przyznane w styczniu 2024 r. Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat z zestawieniem kwot dofinansowania dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Szkoła dla Ukrainy »

Zmiany w Karcie Nauczyciela 2022

Godziny dostępności nauczycieli - jak je zaplanować i realizować

Organizacja godzin dostępności nauczyciela to obowiązek dyrektora szkoły

Od 1 września 2022 r. nauczyciele muszą realizować godziny dostępności w szkole, przedszkolu i placówce oświatowej. Obowiązek realizacji tych godzin spoczywa właściwie na każdym nauczycielu. Są one przeznaczone na konsultacje z uczniami i ich rodzicami. Organizacja godzin dostępności stanowi zaś obowiązek dyrektora szkoły. Sprawdź, jaki jest wymiar godzin dostępności nauczyciela i dowiedz się, jak je zaplanować.

Czym się różni przygotowanie do zawodu od stażu

Przygotowanie do zawodu a staż – podobieństwa i różnice

W nowym systemie awansu zawodowego nauczyciel początkujący odbywa przygotowanie do zawodu zamiast stażu. Nie znaczy to jednak, że o stażu możemy już zapomnieć – są jeszcze przepisy przejściowe. Czym przygotowanie do zawodu różni się od stażu, a w czym jest podobne? Odpowiedź w tabeli.

Nowelizacja Karty Nauczyciela już w Dzienniku Ustaw

Ustawa z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, które przepisy już weszły w życie, a które zaczną obowiązywać od 1 września 2022 r.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Zmiany w Karcie Nauczyciela 2022 »

Karta Nauczyciela - komentarz

Art. 13-16 Karty Nauczyciela [Akt mianowania i umowa o pracę nauczyciela] Praktyczny komentarz

Karta Nauczyciela w sposób szczególny wyróżnia elementy umowy o pracę i aktu mianowania nauczyciela. Najwięcej wątpliwości budzi sposób wskazania w umowie o pracę nauczyciela stanowiska pracy oraz wynagrodzenia. Prawidłowe określenie tych elementów pracy, ograniczy w przyszłości konieczność zmiany warunków pracy nauczycieli.

Art. 10 Karty Nauczyciela [Zatrudnianie nauczycieli w szkołach samorządowych] Praktyczny komentarz

Karta Nauczyciela w sposób pełny reguluje zasady zatrudniania nauczycieli szkół samorządowych. Określa, kiedy dopuszczalna jest umowa na czas określony nauczyciela i jaki jest limit umów o pracę w szkole.  Przewiduje także szczególną formę nawiązania stosunku pracy tj. zatrudnienie nauczyciela na podstawie mianowania. Kompleksowe omówienie zasad zatrudniania nauczycieli wraz z bogatym orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz wzorami dokumentów, rozwieją wątpliwości związane z nawiązywaniem stosunków pracy z nauczycielami.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Karta Nauczyciela - komentarz »

RESQL partner portalu

Przemoc rówieśnicza w szkole – konsekwencje dla nauczyciela

Pytanie: W jakich przypadkach nauczyciel, który nie reaguje na przejawy przemocy rówieśniczej, poniesie odpowiedzialność karną?

Brak reakcji na zgłoszenie o przemoc rówieśniczą - czy grozi odpowiedzialność dyscyplinarna

Pytanie: Czy nauczycielowi za brak reakcji na zgłoszenie o przemoc rówieśniczą grozi odpowiedzialność dyscyplinarna?

Obniżenie oceny pracy za niezgłaszanie przemocy rówieśniczej w RESQL

Pytanie: Czy nauczyciel może spodziewać się niższej oceny pracy za niezgłaszanie przemocy rówieśniczej w RESQL?

Zobacz wszystkie dokumenty z działu RESQL partner portalu »

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty