Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Aktualności

Aktualności oświatowe to najważniejsze informacje niezbędne w pracy każdej placówki. Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych i wchodzących w życie zmian w prawie oświatowym, komunikatów MEN i CKE, a także analizę aktualnych przepisów. Poznasz nowości, które ułatwią planowanie pracy i wskażą kierunki działania. Sprawdź, co nowego dotyczy Twojej placówki!

Zmiany w prawie oświatowymZobacz wszystkie aktualności z działu »

Ocena pracy nauczycieli okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich

Ocena pracy nauczycieli okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich

22 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie oceny pracy nauczycieli okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Nowe przepisy w sprawie oceny pracy nauczycieli uwzględniają kryteria obowiązkowe i dodatkowe dla nauczycieli zatrudnionych w tych placówkach.

Czy będą kolejne zmiany w Karcie Nauczyciela

MEN nie wyklucza kolejnych zmian w Karcie Nauczyciela i tworzy zespół roboczy

30 kwietnia 2024 r. Minister Edukacji Narodowej utworzyła Zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli. Ma on przygotować propozycje zmian w Karcie Nauczyciela, które mogą dotyczyć m.in. wynagrodzeń.

Wyłączenie z PIT bonów na laptopy i laptopów dla uczniów

Bon na laptop dla nauczyciela i darmowy laptop dla ucznia wyłączony z PIT

To już pewne. Bony na laptopy wypłacane w 2023 r. nauczycielom zostały wyłączone z podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozporządzenie wprowadzające takie wyłączenie już obowiązuje.

Projekty aktów prawnych dla oświatyZobacz wszystkie aktualności z działu »

Podwyżki dla pracowników niepedagogicznych 2024

Niebawem podwyżki dla pracowników niepedagogicznych

Pracownicy niepedagogiczni mający status samorządowych doczekają się podwyżek. Ich celem jest dostosowanie płac w szkołach do poziomu ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jednak nie na każdym stanowisku wynagrodzenie zasadnicze osiągnie poziom płacy minimalnej.

Religia w grupie międzyoddziałowej lub międzyszkolnej – będą zmiany

Lekcje religii będzie można organizować częściej w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej

Szkoły i przedszkola będą mogły organizować lekcje religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych także wówczas, gdy na religię zgłosi się większa liczba uczniów. Nowe przepisy zwiększające elastyczność organizacji lekcji religii mają wejść w życie 1 września 2024 r.

Czeka nas odchudzenie podstaw programowych

Czeka nas odchudzenie podstaw programowych

Usunięcie podstawy programowej dla przedmiotu historia i teraźniejszość, zmiany w preambułach, a przede wszystkim odchudzenie podstaw programowych dla określonych przedmiotów w szkole podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowych szkół. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2024 r.

Analizy i interpretacjeZobacz wszystkie aktualności z działu »

Co z uczniem, który nie przystąpi do egzaminu ósmoklasisty w terminie podstawowym i dodatkowym

Co z uczniem, który nie przystąpi do egzaminu ósmoklasisty w terminie podstawowym i dodatkowym

Uczeń z powodu choroby może nie przystąpić do egzaminu ósmoklasisty ani w terminie podstawowym, ani dodatkowym. Powstaje wówczas pytanie, jak postąpić względem takiego ucznia.

Oświadczenia majątkowe w przypadku ponownego powołania dyrektora szkoły

Ile oświadczeń majątkowych w razie ponownego powołania dyrektora szkoły

Odchodzący dyrektor szkoły ma obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego. Oświadczenie to składa się także w przypadku powołania na stanowisko dyrektora. Jak przedstawia się kwestia składania oświadczeń majątkowych w przypadku zakończenia kadencji i ponownego powierzenia funkcji dyrektora? Czy konieczne są dwa oświadczenia majątkowe, czy też wystarczy jedno?

Pedagog specjalny w komisji dla nauczyciela psychologa

Pedagog specjalny w komisji dla nauczyciela psychologa w drugim roku przygotowania do zawodu

W drugim roku przygotowania do zawodu nauczyciel początkujący prowadzi zajęcia otwarte przed komisją powołaną przez dyrektora szkoły. W skład komisji może wchodzić nauczyciel dyplomowany, który prowadzi ten sam rodzaj zajęć, co nauczyciel początkujący. Sprawdź, czy pedagog specjalny może być powołany do komisji dla psychologa w drugim roku przygotowania do zawodu. 

Komunikaty MEN i CKEZobacz wszystkie aktualności z działu »

„Edukacja z wojskiem” – nowy program MEN i MON

„Edukacja z wojskiem” – nowy program MEN i MON

Rusza pilotaż programu „Edukacja z wojskiem” kierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Program ma objąć ok. 3,5 tys. szkół. Jeszcze w tym roku szkolnym dla uczniów ze szkół uczestniczących w pilotażu zostaną poprowadzone zajęcia dotyczące m.in. ochrony ludności.

Termin ogłoszenia wyników matur pozostanie bez zmian

Nie będzie zmiany terminu ogłoszenia wyników matur

Wszystko wskazuje na to, że problem polskich maturzystów z rekrutacją na studia w Danii może pozostać nierozwiązany. Ministerstwo Edukacji wyklucza bowiem możliwość zmiany terminu przekazania zdającym wyników egzaminu maturalnego. W sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik praw ucznia i inne zmiany w zakresie praw i obowiązków uczniów – powstał nowy zespół ekspercki

Rzecznik praw ucznia i inne zmiany w zakresie praw i obowiązków uczniów – powstał nowy zespół ekspercki

Minister Edukacji tworzy Zespół ekspercki do spraw praw i obowiązków ucznia. Zespół zajmie się m.in. zmianami legislacyjnymi dotyczącymi m.in. uregulowania praw i obowiązków ucznia na poziomie przepisów powszechnie obowiązującego prawa. Zapowiedziano także powstanie instytucji rzecznika praw ucznia.

Ważne wydarzenia dla szkół i przedszkoliZobacz wszystkie aktualności z działu »

Jaki jest termin dostosowania lokali oddziałów przedszkolnych do wymagań ochrony przeciwpożarowej

Jaki jest termin dostosowania lokali oddziałów przedszkolnych do wymagań ochrony przeciwpożarowej

Przypominamy, że termin na dostosowanie lokali, w których znajduje się oddział przedszkolny w szkole podstawowej, do wymagań ochrony przeciwpożarowej, upływa 31 sierpnia 2024 r.

Jak określić wysokość dodatków w regulaminie wynagradzania nauczycieli

Regulamin wynagradzania nauczycieli - wysokość dodatków nie może być określona w sposób dowolny

Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie przypomina, że wysokość dodatków do wynagrodzenia określana w regulaminie wynagradzania nauczycieli musi być adekwatna do średniego wynagrodzenia nauczyciela. RIO przypomina też o konieczności wyodrębnienia funduszy na nagrody dla nauczycieli oraz doskonalenie zawodowe.

będą podwyżki dla pracowników niepedagogicznych

Portal Oświatowy na żywo – będą podwyżki dla pracowników niepedagogicznych

Najprawdopodobniej od 1 lipca 2024 r. będą obowiązywać nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych. Zmiany obejmą oczywiście pracowników niepedagogicznych w szkołach i placówkach oświatowych. Więcej informacji na ten temat już dziś na Facebooku.

Materiały PartnerówZobacz wszystkie aktualności z działu »

7_1200x628

Edukacja jutra już dziś może zagościć w Twojej szkole – Nowa Era partnerem szkół w programie „Laboratoria Przyszłości”

Trwa program „Laboratoria Przyszłości" – największa od lat szansa na wprowadzenie do szkoły nowoczesnych technologii i innowacyjnych procesów dydaktycznych. Swoje wnioski złożyły już podstawowe szkoły samorządowe, kolejny etap programu kierowany jest do szkół podstawowych nie samorządowych i niepublicznych oraz szkół ponadpodstawowych.

rower miejski

Jak w 5 krokach wybrać rower miejski?

Coraz więcej osób mieszkających w mieście decyduje się na przesiadkę z samochodu na rower. Dojazd do pracy lub szkoły rowerem jest tańszy, zdrowszy, bardziej ekologiczny i niejednokrotnie szybszy, zwłaszcza w dużych zakorkowanych metropoliach. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów rowerów, przeznaczonych do mniej lub bardziej wymagających tras. Do przemieszczania się po ulicach najlepszym rowerem jest jednak rower miejski – idealny towarzysz miejskich przejażdżek. Jak wybrać model, który spełni nasze oczekiwania? Proponujemy 5 kroków do wyboru roweru idealnego.

aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna w szkole i poza szkołą i jej wpływ na zdrowie ucznia

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia. Wyniki badań pokazują jednak, że większość uczniów nie osiąga jej zalecanego poziomu, a to duży błąd. Brak ćwiczeń może skutkować m.in.  wadami postawy, otyłością, cukrzycą, a także nadciśnieniem tętniczym, dlatego należy zachęcać dzieci do sportu. Jaki jest jego wpływ na ich zdrowie? Podpowiadamy.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty