Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Projekty aktów prawnych dla oświaty

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych zmian w prawie oświatowym. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Zakładka „Projekty aktów prawnych dla oświaty” zawiera wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć już na etapie prac legislacyjnych, dlatego staramy się nie ominąć żadnego ważnego projektu. Tu również omawiamy ważne zmiany w szkolnictwie 2017. Sprawdź, jakie zmiany mogą dotyczyć Twojej placówki i jak się do nich przygotować. A jeśli chcesz mieć pewność, że opisane tu przepisy weszły w życie, sprawdź je w zakładce „Zmiany w prawie oświatowym”.

Podwyżki dla pracowników niepedagogicznych 2024

Niebawem podwyżki dla pracowników niepedagogicznych

Pracownicy niepedagogiczni mający status samorządowych doczekają się podwyżek. Ich celem jest dostosowanie płac w szkołach do poziomu ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jednak nie na każdym stanowisku wynagrodzenie zasadnicze osiągnie poziom płacy minimalnej.

Religia w grupie międzyoddziałowej lub międzyszkolnej – będą zmiany

Lekcje religii będzie można organizować częściej w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej

Szkoły i przedszkola będą mogły organizować lekcje religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych także wówczas, gdy na religię zgłosi się większa liczba uczniów. Nowe przepisy zwiększające elastyczność organizacji lekcji religii mają wejść w życie 1 września 2024 r.

Czeka nas odchudzenie podstaw programowych

Czeka nas odchudzenie podstaw programowych

Usunięcie podstawy programowej dla przedmiotu historia i teraźniejszość, zmiany w preambułach, a przede wszystkim odchudzenie podstaw programowych dla określonych przedmiotów w szkole podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowych szkół. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2024 r.

Zmiany w ramowych planach nauczania od 1 września 2024

Zmiany w ramowych planach nauczania od 1 września 2024. Koniec z HiT!

Od roku szkolnego 2024/2025 nie będzie już przedmiotu Historia i teraźniejszość, a do szkół wejdą zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Natomiast od kolejnego roku wejdzie nowy przedmiot edukacja obywatelska. Sprawdzamy, jakie zmiany przewiduje projektowane rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania.

Kształcenie uczniów z Ukrainy z Funduszu Pomocy w 2025r.

Fundusz Pomocy na kształcenie uczniów z Ukrainy – także w 2025 r.

W projekcie nowelizacji specustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy przewidziano także rozwiązania dotyczące finansowania kształcenia, wychowania i opieki dzieci i uczniów z Ukrainy. Projekt przewiduje dalsze wykorzystywanie do tego celu Funduszu Pomocy – również w 2025 r. Szczegóły w artykule.

zmiany w egzaminach ósmoklasistów dla uczniów z Ukrainy

Niezdawanie języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty. Będą nowe wytyczne dla uczniów z Ukrainy

Możliwe będzie niezdawanie języka polskiego na egzaminie ósmoklasistów przez uczniów z Ukrainy. Zmiana warunków przystępowania do tego egzaminu ma dotyczyć roku szkolnego 2024/2025 – tak przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Dodatkowy język polski dla uczniów z Ukrainy – przedłużony do 36 miesięcy

Dodatkowy język polski dla uczniów z Ukrainy – będzie przedłużony do 36 miesięcy

Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje przedłużenie do 36 miesięcy nauki dodatkowego języka polskiego. Uczniowie z Ukrainy będą więc mogli w przyszłym roku szkolnym 2024/2025 kontynuować zwiększoną liczbę zajęć z polskiego.

Więcej godzin ponadwymiarowych i możliwa praca na świadczeniu kompensacyjnym

Więcej godzin ponadwymiarowych i możliwa praca na świadczeniu kompensacyjnym – także w roku szkolnym 2024/2025

Opublikowano projekt nowelizacji specustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy. Wynika z niego, że praca nauczyciela na świadczeniu kompensacyjnym bez zawieszenia wypłaty tego świadczenia będzie możliwa także w roku szkolnym 2024/2025. Do 31 sierpnia 2025 r. przedłużono także możliwość przekroczenia limitu godzin ponadwymiarowych. To jednak nie wszystko. O wszystkich zmianach w ustawie przeczytasz w artykule.

Laptopy dla uczniów i bony dla nauczycieli – wyłączone z PIT

Laptopy dla uczniów i bony dla nauczycieli – wyłączone z PIT

Laptopy dla uczniów klas IV szkoły podstawowe i bony na laptopy dla nauczycieli zostaną wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przepisy przewidujące wyłączenie z PIT mają wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Środki higieny osobistej w szkolnej toalecie

Mydło, papier i ręczniki w każdej toalecie szkolnej

Już niedługo każda szkoła i placówka będą musiały zadbać o to, aby w ich łazienkach były podstawowe środki higieny osobistej. Do tej pory przepisy nie precyzowały, o jakie środki chodzi.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty