Czy dyrektor ma obowiązek odpowiadać na wszystkie pisma

Czy dyrektor ma obowiązek odpowiadać na wszystkie pisma

Dyrektor szkoły nie ma prawnego obowiązku odpowiadania na wszystkie pisma do niego kierowane. W kwestiach dotyczących załatwiania pism, co do których przepisy powszechnie obowiązujące nie określają terminów i formy załatwienia sprawy, można określić takie terminy w regulacjach wewnętrznych obowiązujących w szkole.

Różne rodzaje pism wpływających do dyrektora

W pierwszej kolejności wskazać należy, że obowiązek udzielenia odpowiedzi może wynikać z charakteru tych pism lub z przepisów prawa, na podstawie których zostały skierowane. Do dyrektora szkoły mogą wpływać różnego rodzaju pisma – mogą to być:

  • pisma rodziców,

  • organu nadzoru,

  • wnioski o dostęp do informacji publicznej,

  • pisma w toku postępowania administracyjnego,

  • pisma kontrahentów, itp.

(Nie)udzielanie odpowiedzi na wszystkie pisma

Nie ma ogólnych przepisów, które wskazywałyby na obowiązek odpowiadania przez dyrektora szkoły na wszystkie pisma do niego kierowane i wskazywałyby na termin udzielania odpowiedzi. Dyrektor szkoły może jednak odpowiedzieć na kierowane do niego pisma, a biorąc pod uwagę fakt, że dyrektor szkoły publicznej kieruje działalnością oraz reprezentuje szkołę na zewnątrz, to dyrektor powinien dbać o dobre imię szkoły i jej wizerunek.

W związku z powyższym pożądane jest, by dyrektor szkoły udzielał odpowiedzi na kierowane do niego pisma. Jednak nie ma takiego obowiązku prawnego. Obowiązek udzielania odpowiedzi na pisma kierowane do dyrektora szkoły wynika raczej z funkcji pełnionej przez dyrektora szkoły publicznej i obowiązku kierowania działalnością szkoły oraz reprezentowania jej na zewnątrz.

Obowiązek udzielenia odpowiedzi dotyczy niektórych rodzajów pism

Obowiązek ten wynikać będzie z przepisów szczególnych albo z charakteru pisma. Przykładowo, terminy załatwiania spraw zostały określone w przepisach ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. Zgodnie z przepisami tej ustawy – organ administracji publicznej obowiązany jest załatwić sprawę bez zbędnej zwłoki. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Z kolei odpowiedź na wniosek o dostęp do informacji publicznej powinna zostać udzielona bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli jednak informacja nie może zostać udostępniona w tym terminie, to podmiot zobowiązany do udzielenia informacji publicznej powinien powiadomić o powodach opóźnienia i o terminie w jakim udostępni informację, nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.

Przepisy nie regulują kwestii odpowiadania na pytania rodziców

Natomiast nie ma przepisów, które regulowałyby kwestię udzielania przez dyrektora szkoły odpowiedzi na zadawane mu pytania, np. przez rodziców czy też organ prowadzący. Pisma te nie stanowią pism załatwianych w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. W związku z tym nie mają do tej korespondencji zastosowania przepisy dotyczące terminów załatwiania spraw.

Joanna Swadźba

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql