Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Składki i świadczenia z ZUS

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące świadczeń z ZUS dla pracowników oświaty. Dzięki praktycznym poradom bez problemu ustalisz prawo i wysokość zasiłków oraz poznasz niezbędną dokumentację związaną z ubieganiem się o świadczenia z ZUS pracowników Twojej placówki

Podstawa wymiaru zasiłku a zwolnienie z powodu siły wyższej

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku w przypadku korzystania ze zwolnienia z powodu siły wyższej (nowe stanowisko ZUS)

20 marca 2024 r. na stronach internetowych ZUS opublikowane zostało zmienione stanowisko ZUS dotyczące sposobu ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych. Sprawdź, jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika korzystającego ze zwolnienia z powodu siły wyższej.

Przerwa w okresie zasiłkowym a odzyskanie zdolności do pracy

Przerwa w okresie zasiłkowym a odzyskanie zdolności do pracy

Po 182 dniach zwolnienia lekarskiego pracownik może przedłużyć okres zasiłkowy świadczeniem rehabilitacyjnym a nauczyciel także urlopem dla poratowania zdrowia. Aby jednak okres zasiłkowy mógł być naliczany od nowa, musi wystąpić przerwa w tym okresie trwająca dłużej niż 60 dni. To jednak nie wszystko. Pracownik musi bowiem odzyskać zdolność do pracy

Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych w czasie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela

Pytanie: Czy za nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia należy odprowadzać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych?

Jak przeprowadzić kontrolę zwolnień lekarskich w szkole

Jak przeprowadzić kontrolę zwolnień lekarskich w szkole

Zwolnienie lekarskie pracownika szkoły może zostać poddane kontroli nie tylko przez ZUS, ale także przez samego pracodawcę czyli szkołę. Sprawdź, kiedy szkoła przeprowadza kontrolę zwolnienia lekarskiego pracownika i jak się ją przeprowadza. Dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje tej kontroli.

Co obejmują podwyżki dla nauczycieli – zestawienie

Podwyżki dla nauczycieli 2024 r. – jakie składniki wynagrodzenia i świadczenia obejmują

Już dziś nauczyciele otrzymają podwyżki w związku ze wzrostem stawek wynagrodzenia zasadniczego. Podwyżki te są powiązane z wyrównaniem wynagrodzenia za okresy od 1 stycznia 2024 r. Przypominamy, co powinny objąć wypłacane podwyżki. Upewnij się, jakie wypłaty dla nauczycieli powinieneś objąć podwyżką i wyrównaniem.

Długi wniosek o zasiłek macierzyński - wskazówki

Długi wniosek o zasiłek macierzyński - jak złożyć

W ciągu 21 dni po porodzie pracownica powinna złożyć tzw. „długi wniosek” o zasiłek macierzyński. Wniosek o urlop rodzicielski powinien być złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Sprawdź, według jakich reguł składa się wniosek o zasiłek macierzyński w wysokości 81,5%.

klasyfikacja śródroczna uczniów

Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego – komu przysługuje w szkole

Czym jest świadczenie rehabilitacyjne dla pracownika szkoły? Można je uznać za swoiste przedłużenie dopuszczalnego okresu nieobecności w pracy z powodu choroby. Jest to świadczenie przyznawane w sytuacji, gdy po 182 dniach zwolnienia lekarskiego pracownik nadal jest niezdolny do pracy. Nie zawsze jednak pracownik szkoły może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. Sprawdź, komu i na jakich warunkach przysługuje wypłata świadczenia rehabilitacyjnego.

Okres wyczekiwania na chorobowe – co z wynagrodzeniem pracownika szkoły

Okres wyczekiwania na chorobowe – co z wynagrodzeniem pracownika szkoły

Dopiero po upływie okresu wyczekiwania pracownik szkoły może uzyskać prawo do świadczeń chorobowych, tj. wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Jak zatem traktować okres wyczekiwania czyli pierwsze 30 dni choroby pracownika? Czy jest to okres nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej?

Duchowny jako nauczyciel religii – składki ZUS

Składki ZUS duchownych jako nauczycieli religii

Duchowny jest zatrudniany jako nauczyciel religii na ogólnych zasadach, a więc na podstawie stosunku pracy. Jedynym niuansem jest skierowanie wydawane przez właściwą władzę kościelną. W artykule wyjaśniamy, jak zgłosić duchownego do ZUS i jakie składki odprowadza się w związku z jego zatrudnieniem.

emerytura

Wycofanie wniosku o emeryturę w ZUS – czy to możliwe

Niezadowolenie z wysokości emerytury, zmiana planów życiowych a może chęć powrotu do pracy? Rozważasz wycofanie wniosku o emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne? Sprawdź, czy takie wycofanie jest możliwe.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty