Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Bezpieczeństwo w szkole

Znajdziesz tu wszystko, co musisz wiedzieć o organizacji dyżurów, wycieczek, zajęć i imprez szkolnych. Sprawdź, krok po kroku, jak postępować z agresywnymi uczniami, jak sobie radzić z przemocą i trudnymi sytuacjami w szkole. Eksperci odpowiadają na Wasze pytania i doradzają, jak mieć pewność, że uczniom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Dzięki poradom związanym z bezpieczeństwem w szkole unikniesz sytuacji kryzysowych i będziesz na bieżąco ze wszystkimi przepisami prawa.

Opieka nad uczniami w czasie zajęć i dyżurówCzytaj więcej porad »

Czy można zwolnić ucznia w ciągu dnia do domu z zajęć, w których nie uczestniczy

Pytanie: Czy rodzic może zwolnić ucznia do domu z wychowania fizycznego odbywającego się na basenie w środku zajęć lekcyjnych? Czy uczeń może sam wrócić do domu, a potem z powrotem do szkoły?

Czy uczeń klasy I z niepełnosprawnością może samodzielnie wracać do domu

Pytanie: Rodzic ucznia klasy I z niepełnosprawnością (uczeń kończy 20 lutego lat 7), napisał podanie do dyrektora o zgodę na samodzielne opuszczanie szkoły przez dziecko. Rodzic oczekuje, że dyrektor podejmie decyzję w oparciu o obowiązujące prawo.

Wyjście pełnoletniego ucznia poza szkołę – czy można mu tego zabronić

Pytanie: W szkole ponadpodstawowej uczeń pełnoletni samowolnie (bez zgody dyżurującego nauczyciela lub innego nauczyciela) opuścił teren szkoły podczas przerwy międzylekcyjnej. Czy szkoła ponosi konsekwencje, gdy w takiej sytuacji zdarzy się wypadek z jego udziałem?

Opieka nad uczniami podczas wycieczek szkolnychCzytaj więcej porad »

Czy każde wyjście z uczniami to wycieczka

Czy każde wyjście z uczniami to wycieczka

Wyjście z uczniami do kina czy teatru należy traktować jak wycieczkę, jeśli zajęcia realizowane przez nauczyciela poza terenem szkoły mają na celu uzupełnienie programu nauczania. Przedmiot, w ramach którego odbywa się wycieczka, warunkuje miejsce jej realizacji. Wyjścia organizowane w tym celu są wycieczkami przedmiotowymi traktowanymi jako jedna z form krajoznawstwa i turystyki organizowanych dla uczniów przez szkołę. Czy tak samo będzie m.in. w przypadku rekolekcji?

Organizacja wycieczek szkolnych przepisy i zasady

Organizacja wycieczek szkolnych. Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości

Mimo że przepisy związane z wycieczkami szkolnymi nie zmieniają się od lat, to nadal pojawia się wiele wątpliwości przy ich organizacji. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, w tym m.in. kto może być opiekunem wycieczki i czy każde wyjście poza teren szkoły to wycieczka. Poznaj kompendium wiedzy na temat organizacji wycieczek szkolnych.

Co powinna zawierać zgoda na wycieczkę szkolną

Pytanie: Czy zgoda na wycieczkę różni się od zgody na zawody sportowe? Czy w zgodzie na wycieczkę/zawody sportowe można zawrzeć zapis, że rodzic wyraża zgodę na podejmowanie decyzji przez opiekuna, organizatora zawodów związanych z zagrożeniem zdrowia i życia dziecka? Co powinna zawierać taka zgoda?

Postępowanie w trudnych sytuacjachCzytaj więcej porad »

Problemy wychowawcze ucznia – gdzie zgłosić

Pytanie: W szkole jest uczeń, z którym są liczne problemy wychowawcze: pali papierosy, opuszcza lekcje, ma naganne zachowanie, demoralizuje innych, posiada naganę dyrektora oraz liczne uwagi. W związku z wielokrotnymi rozmowami z rodzicem i brakiem reakcji, chcemy zgłosić sprawę ucznia. Jak powinno wyglądać takie pismo i gdzie je zgłosić?

Jakie konsekwencje ponosi uczeń, który otrzymał karę nagany dyrektora

Pytanie: Kara nagany dla ucznia jest zapisana w statucie szkoły. Czy może być to odsunięcie od udziału w wycieczce szkolnej, dyskotece czy innej imprezie organizowanej w szkole?

Czy można przeszukać plecak ucznia

Czy można przeszukać plecak ucznia

Żaden pracownik szkoły ani nawet jej dyrektor nie może przeszukiwać ucznia, ani rzeczy należących do niego, np.: plecaka, szafki, kieszeni, telefonu. Jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla Policji. Można natomiast żądać od ucznia, najlepiej w obecności innej osoby, aby uczeń pokazał zawartość plecaka, kieszeni, szafki oraz przekazał dyrektorowi (nauczycielowi) przedmiot, którego np. nie powinien używać w szkole.

Bhp w szkoleCzytaj więcej porad »

Remont w trakcie roku szkolnego – czy można zawiesić zajęcia

Pytanie: W szkole będzie prowadzona pełna termomodernizacja (wymiana okien, grzejników, ocieplenie budynku). Czy i w jaki sposób dyrektor może zawiesić zajęcia? Czy może wykorzystać dni dyrektorskie z tego powodu?

Czy samorząd uczniowski może prowadzić sklepik szkolny

Czy samorząd uczniowski może prowadzić sklepik szkolny

Samorząd uczniowski to jeden z organów szkoły. Czy może on prowadzić na terenie szkoły sprzedaż kanapek dostarczanych do szkoły przez firmę zewnętrzną? Sprawdzamy, czy istnieje taka możliwość.

Niezakończenie remontu szkoły w wakacje

Niezakończenie remontu szkoły w wakacje – jak zorganizować pracę placówki

Mając na względzie organizację pracy szkół i placówek, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa, wszelkie remonty, konserwacje, prace porządkowe powinny zostać przeprowadzone i zakończone w okresie ferii szkolnych lub innych przerw w pracy szkoły. Jeśli prace remontowe z przyczyn niezależnych od inwestora muszą być kontynuowane po rozpoczęciu roku szkolnego, to należy traktować sytuację jako wyjątkową. Należy dążyć do oddania do użytku na 1 września co najmniej części obiektu szkolnego, co pozwoli na czasową organizację dwuzmianowości.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty