Zakaz przebywania osób postronnych w szkole – co z wynajmowaniem sal podmiotom zewnętrznym

Łukasz Zygmunt
Data publikacji: 8 listopada 2022 r.
Poleć znajomemu
Zakaz przebywania osób postronnych w szkole – co z wynajmowaniem sal podmiotom zewnętrznym

Czy w związku z obowiązującymi na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stopniami alarmowymi (2. stopień BRAVO, 3. stopień CHARLIE-CRP) dyrektor szkoły może wynajmować salę gimnastyczną lub lekcyjną podmiotom zewnętrznym? Jak wiadomo, obowiązujące stopnie alarmowe wprowadzają zakaz wstępu osobom postronnym do szkół. Jednak ich wprowadzenie nie oznacza zakazu wynajmowania pomieszczeń na terenie szkoły.

Przepisy dotyczące wprowadzonych stopni alarmowych

Prezes Rady Ministrów, zarządzeniami nr 283 i 282 podpisanym 1 września 2022 r. wprowadził, odpowiednio:

  • drugi stopień alarmowy (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
  • trzeci stopień alarmowy (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,

Wzmiankowane zarządzenia zostały wydane na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Wyjaśnić przy tym trzeba, że stopień alarmowy CRP dotyczy zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej. 

Szczegółowy zakres przedsięwzięć, do jakich zobowiązane są jednostki administracji publicznej w ramach wprowadzenia stanów alarmowych na podstawie ustawy o działaniach antyterrorystycznych, określa rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.

Czym jest zakaz wstępu osobom postronnym

Odnośnie szkół, w przypadku wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego BRAVO przewiduje się wprowadzenie zakazu wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym (pkt I ust. 2 pkt 8 załącznika do ww. rozporządzenia). Rozporządzenie nie definiuje „osoby postronnej”, zatem należy kierować się językowym znaczeniem tego wyrażanie oznaczającego osobę nienależącą do danego grona i niezaangażowaną w jego sprawy, czy też niebiorącą w czymś bezpośrednio udziału (Słownik języka polskiego PWN). Przez osoby postronne należy zatem rozumieć osoby inne niż pracownicy, uczniowie i ich opiekunowie prawni, względnie osoby przebywające na terenie placówki za zgodą dyrektora w zakresie uzasadnionych potrzeb np. pracownicy firm remontowych czy wykonujący inne czynności (usługi) na zlecenie placówki lub inne osoby posiadające umocowanie do wejścia na teren placówki.

Rozporządzenie ma wykluczyć możliwość przebywania na terenie placówki osób, których obecność nie jest bezpośrednio uzasadniona bieżącą działalnością i potrzebami placówki czy uczniów. W mej ocenie osobami postronnymi nie będą osoby korzystające z budynku szkoły na podstawie umowy najmu, która stanowi tytuł prawny do przebywania na terenie obiektu szkoły, oczywiście w zakresie przewidzianym w umowie.

Istotnym jest, aby zadbać, by kierownictwo szkoły posiadało wiedzę czy też mogło zweryfikować, czy osoby obecne na terenie szkoły przebywają tam w związku z zawartą umową najmu pomieszczeń szkoły.
  • Ustawa z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (tekst jedn.: Dz.U. 2021 r. poz. 2234 ze zm.).
  • Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP (Dz.U. 2016 r. poz. 1101 ze zm.).
Łukasz Zygmunt

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql