Organ prowadzący nie może zablokować wypłaty dodatku motywacyjnego

Organ prowadzący nie może zablokować wypłaty dodatku motywacyjnego

Dodatek motywacyjny nie jest wprawdzie obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia nauczyciela. Może więc okazać się, że nauczyciel takiego dodatku nie otrzyma. Niemniej jednak przyznanie dodatku motywacyjnego powinno być kwestią autonomicznej decyzji dyrektora. Organ prowadzący nie może ingerować w przyznawanie nauczycielom dodatków motywacyjnych.

Szczegółowe zasady wypłaty dodatku motywacyjnego w regulaminie wynagradzania

Wysokość stawki dodatku motywacyjnego oraz szczegółowe warunki jego przyznawania określa organ prowadzący w regulaminie wynagradzania nauczycieli. Regulamin jest przyjmowany w drodze uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego i ma walor aktu prawa miejscowego (art. 30 ust. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela).

Regulamin wynagradzania określa tylko i wyłącznie:
  • stawki dodatku motywacyjnego,
  • szczegółowe warunki jego przyznawania.
Organ prowadzący nie może wykraczać poza ten zakres.

Organ prowadzący nie decyduje o przyznaniu dodatku motywacyjnego

Regulamin wynagradzania nie może przewidywać możliwości zablokowania wypłaty dodatku z powodu braku środków finansowych. Jeżeli zostaną spełnione warunki wskazane w regulaminie, wówczas dyrektor ma pełną swobodę w przyznaniu dodatku motywacyjnego. Innymi słowy, przyznanie dodatku motywacyjnego zależy wyłącznie od spełnienia warunków wskazanych w regulaminie wynagradzania nauczycieli. 

„Treść art. 30 ust. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela, stanowiąca upoważnienie do ustalenia stosownych regulaminów przez radę gminy, nie budzi wątpliwości interpretacyjnych i jasno wskazuje, że rada gminy (będąca organem prowadzącym szkołę) określa wysokość stawek dodatków oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków. W normatywnym pojęciu "warunki przyznawania dodatków" w żaden sposób nie mieści się jednak uprawnienie do określania przez radę gminy także jakichkolwiek warunków utraty tych dodatków, bądź też nie przyznawania tych dodatków” (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 lutego 2023 r. III SA/Gl 875/22).
Przykład Wójt wydał dyrektorom wytyczne, by nie wypłacali dodatków motywacyjnych nauczycielom ani sami go nie pobierali do końca roku szkolnego. Uargumentował to koniecznością cięcia wydatków w gminie. Takie działanie jest oczywiście bezpodstawne. Organ prowadzący nie może decydować o nieprzyznaniu dodatku motywacyjnego konkretnej osobie czy grupie osób z powodu cięć finansowych.
Michał Łyszczarz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql