5 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim zaczniesz studiować prawo

Data publikacji: 24 listopada 2023 r.
Poleć znajomemu
5 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim zaczniesz studiować prawo

Chcesz zdobyć perspektywiczny i szanowany zawód? Bardzo możliwe, że rozważasz studia prawnicze. Zanim jednak złożysz dokumenty, dowiedz się, z czym wiążą się studia na tym kierunku. 

1. Studia prawnicze trwają 5 lat, ale można je skończyć w 3,5 roku

Studia prawnicze to jednolite studia magisterskie. Oznacza to, że trwają one 5 lat. Jednak ambitni studenci lub osoby, które studiowały już inny kierunek, mogą skrócić czas nauki do 3,5 roku – wystarczy, że uzyskają zgodę na indywidualny tok studiów. Taką możliwość daje m.in. Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie.

Chcesz wiedzieć więcej o studiach w 3,5 roku? Odwiedź stronę EWSPA – sprawdź aktualne rekrutacje na EWSPA. Na tej uczelni prawo możesz studiować w różnych trybach, m.in. stacjonarnie i niestacjonarnie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

2. Dyplom to za mało, aby pracować jako adwokat

Osoby rozważające studia prawnicze często chcą w przyszłości pracować jako adwokat, radca prawny, notariusz czy prokurator. Aby móc wykonywać te prestiżowe zawody, dyplom to za mało – trzeba jeszcze ukończyć aplikację. To kolejne lata, które trzeba poświęcić na naukę i rozwój umiejętności. W tym czasie przyszli adwokaci czy notariusze nie mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie.

Aplikacje prawnicze – czas trwania:

  • aplikacja adwokacka i radcowska – 3 lata;

  • aplikacja notarialna – 3 lata i 6 miesięcy.

3. Studia prawnicze dają duże perspektywy rozwoju

Aby wykonywać zawód adwokata, trzeba ukończyć aplikację. Jednak studia prawnicze zapewniają dużo szersze perspektywy rozwoju – śmiało można powiedzieć, że są one uniwersalne. Absolwenci tego kierunku mogą ubiegać się o pracę m.in. w urzędach administracji publicznej, organizacjach pozarządowych, w prywatnych przedsiębiorstwach czy wreszcie w instytucjach Unii Europejskiej. Studia prawnicze dobrze przygotowują też do prowadzenia własnego biznesu.

Nie masz jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość, ale chcesz mieć wiele możliwości? Wybór prawa może być dobrym rozwiązaniem.

4. Na studiach prawniczych studenci nie uczą się jedynie przepisów

Gdy myślisz o studiach prawniczych, wyobrażasz sobie kodeksy i paragrafy? To naturalne skojarzenia. Jednak studia prawnicze nie polegają jedynie na „wkuwaniu” regulacji – przygotowują one gruntownie do zawodów prawniczych. Stąd też przyszli prawnicy:

  • biorą udział w warsztatach prawniczych;

  • uczestniczą w zajęciach tutorskich;

  • rozwiązują kazusy;

  • rozwijają zdolności krasomówcze;

  • uczą się logicznego myślenia.

Połączenie teorii z praktyką daje konkretne rezultaty. Po ukończeniu studiów, ale jeszcze przed rozpoczęciem aplikacji, prawnicy potrafią m.in. sporządzić różne pisma, a także zinterpretować przepisy.

5. Studia prawnicze są czasochłonne – drogi na skróty nie ma

Jeżeli planujesz studia prawnicze, musisz wiedzieć, że są to studia dużo trudniejsze niż choćby studia humanistyczne. Studenci prawa muszą nie tylko znać przepisy, ale również umieć je stosować. Pozornie wydaje się to łatwe, jednak w praktyce uwzględnić trzeba liczne wyjątki od ogólnych zasad. W każdym roku akademickim materiału, który trzeba opanować, jest sporo – prawo rzymskie, historia prawa polskiego czy prawo cywilne to dobre przykłady.

Jesteś osobą ambitną, która lubi wyzwania? Nie obawiasz się ciężkiej pracy i konieczności zapoznania się z naprawdę wieloma książkami? Studia prawnicze mogą być dla Ciebie. Jeżeli przyłożysz się do nich, masz szansę na zdobycie atrakcyjnego zawodu.

Artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe:
studiowanie prawa

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql