Dobroczynny wpływ zabawy, czyli co dają gry pamięciowe?

Data publikacji: 5 września 2022 r.
Poleć znajomemu
Dokument archiwalny

Gry memory i pozostałe zabawy pamięciowe to nie tylko świetna rozrywka dla młodszych i starszych, ale także duża korzyść dla naszego zdrowia. Dowiedz się, dlaczego warto sięgnąć po gry pamięciowe oraz poznaj ich wszystkie zalety!

Gry pamięciowe to coś znacznie więcej, niż zabawa

Mimo ogromnego wyboru różnorodnych gier na rynku, gry typu memory od lat nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Bez problemu można dostosować ich stopień trudności do wieku dziecka, dzięki czemu stanowią one doskonałą rozrywkę zarówno dla młodszych pociech, jak i starszaków. Grę w memo pamięta zapewne duża część dorosłych - część z nich kontynuuje tą tradycję nawet obecnie, rozgrywając partię samodzielnie lub z drugą osobą. Warto wiedzieć, że oprócz zabawy, gry pamięciowe robią wiele dobrego dla naszego zdrowia. Z tego też względu warto poznać ich zalety, utwierdzające w przekonaniu, że będzie to doskonały wybór dla każdego dziecka i nie tylko. 

Co dają gry pamięciowe?

Gry pamięciowe dla dzieci to ważny element ich rozwoju. Pozwalając młodszym dzieciom na tego rodzaju zabawę, poprawiamy ich koordynację ręka - oko oraz przyczyniamy się do rozwoju małej motoryki, co ma bardzo istotny wpływ na rozwój ich umiejętności w późniejszym okresie. Odwracanie kolorowych kart z obrazkami, ułożonych w równych kolumnach, pomaga również w identyfikacji różnic i podobieństw, a także rozwija umiejętności związane z orientacją przestrzenną malucha. 

Z gier typu memo wiele korzyści mają również starsze dzieci. Jest to przede wszystkim nauka cierpliwości oraz zdrowej rywalizacji. Podczas wspólnej rozgrywki z rodziną lub innymi dziećmi, pociecha uczy się, że koniec gry może wiązać się z różnego rodzaju emocjami - czasami może być to radość z wygranej, a czasem smutek, jaki wiąże się z przegraną. Oswojenie się z różnego rodzaju emocjami pomaga zarówno w szkole, jak i w kontaktach z rówieśnikami, gdzie na dziecko czekać będą różnego rodzaju doświadczenia.

Memory to także jedna z najprostszych gier, które stanowią świetną pomoc naukową. Wbrew pozorom, rozgrywka z niezwykle prostymi zasadami może być fascynującym sposobem na poszerzanie wiedzy dziecka. Duża ilość gier tego rodzaju na rynku sprawia, że na obrazkach znajdziemy różnorodne grafiki - mogą być to zwierzęta, wyrazy w obcym języku czy cokolwiek innego, co znajduje się w obszarze zainteresowań dziecka. Dzięki temu poznaje ono nowe rzeczy poprzez zabawę, co znacząco wpływa na skuteczność zapamiętywania nowo poznanych informacji na dany temat. 

Czy gry pamięciowe dla dzieci przeznaczone są wyłącznie dla najmłodszych członków rodziny? Zdecydowanie nie! Memo to również świetny sposób na poprawę koncentracji nie tylko u dzieci, ale i osób dorosłych, a zwłaszcza seniorów. Grając wspólnie w gry pamięciowe, cała rodzina odbywa niezwykle przyjemny trening pamięci krótkotrwałej, cierpliwości i skupienia na danej czynności. Szczególnie warto przekonać do wspólnych rozgrywek starszych członków rodziny, którzy wiele skorzystają z tego rodzaju gier. Jest to prosty sposób na stymulację mózgu, co pozwoli utrzymać go w dobrej kondycji przez długi czas, zapobiegając również wielu chorobom dotykające osoby starsze. 

Jak widać, gry pamięciowe posiadają mnóstwo zalet, z których skorzystać mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Jest to świetny sposób na spędzenie wspólnego czasu, utrzymanie umysłu w doskonałej kondycji oraz rozwijanie nowych umiejętności. Na stronie https://lalabu.pl/gry-pamieciowe-c-54_409_455.html znajdziesz szeroki wybór gier pamięciowych dla dzieci i nie tylko, dzięki czemu zadbasz o doskonałą rozrywkę i zdrowie dla całej swojej rodziny!

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
gry

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql