Jak w 5 krokach wybrać rower miejski?

Data publikacji: 24 lutego 2022 r.
Poleć znajomemu
Jak w 5 krokach wybrać rower miejski?

Coraz więcej osób mieszkających w mieście decyduje się na przesiadkę z samochodu na rower. Dojazd do pracy lub szkoły rowerem jest tańszy, zdrowszy, bardziej ekologiczny i niejednokrotnie szybszy, zwłaszcza w dużych zakorkowanych metropoliach. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów rowerów, przeznaczonych do mniej lub bardziej wymagających tras. Do przemieszczania się po ulicach najlepszym rowerem jest jednak rower miejski – idealny towarzysz miejskich przejażdżek. Jak wybrać model, który spełni nasze oczekiwania? Proponujemy 5 kroków do wyboru roweru idealnego.

Najważniejszy element roweru - zwróć uwagę na rozmiar ramy

Rama jest tą składową roweru, która ma największy wpływ na wygodną i bezpieczną jazdę. Największą uwagę należy przyłożyć do rozmiaru ramy – powinna być dopasowana do naszego wzrostu oraz długości kończyn. Stopy powinny bez problemu dosięgać do pedałów, a ręce do kierownicy. W pozycji siedzącej powinniśmy móc dotknąć stopami podłoża, a wsiadanie i zsiadanie z roweru nie powinno stanowić problemu.  W Internecie znajdziemy tabele rozmiarów do konkretnych modeli rowerów, które pomogą nam dobrać odpowiedni rozmiar ramy. Najlepiej jednak udać się do sprawdzonego sklepu z rowerami i korzystając z porady specjalisty, przymierzyć różne rozmiary i przekonać się, który wariant odpowiada nam najbardziej.   

Waga roweru ma znaczenie - z jakiego materiału jest rama?

Kolejnym ważnym aspektem w wyborze ramy jest materiał, z którego została wykonana. Wiąże się on bezpośrednio z wagą roweru – im lżejszy materiał, tym rower będzie łatwiejszy w podnoszeniu i przenoszeniu. Najczęściej spotykane materiały to: aluminium, stal i włókno węglowe. Stal jest najcięższa, jednak jest też najtańsza i najłatwiejsza w eksploatacji. Aluminium oraz włókno węglowe to materiały lżejsze, ale droższe. Warto poradzić się specjalisty, który podpowie jaki materiał konstrukcji najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.

Sprawdź biegi – by jechało się lżej

Rowery miejskie nie muszą dysponować wieloma biegami, gdyż są to rowery z założenia dedykowane niewymagającym trasom, z mniejszą liczbą podjazdów. Nie są tak istotne jak w innych typach rowerów, takich jak rowery górskie czy trekkingowe. Jeśli pokonujemy łatwe trasy, spokojnie wystarczy 3 lub 5 biegów. Jeśli jednak często wjeżdżamy na wzniesienia lub jedziemy z obciążeniem (np. z bagażami, fotelikami dziecięcymi), warto zastanowić się nad modelem z większą liczbą biegów.

Siodełko i kierownicę dopasuj do siebie - dla Twojej wygody

Rowery miejskie są skonstruowane tak, by gwarantować nam jak największy komfort jazdy. Dlatego ich siodełka są zwykle szerokie i miękkie, czasem podparte amortyzującą sprężyną, a kierownica szeroka i podniesiona, pozwalająca na jazdę w wyprostowanej pozycji. Warto usiąść na wybrany model roweru i przekonać się, czy jest nam wygodnie na konkretnym siodełku oraz czy kierownica zapewnia odpowiednie podparcie.  

Dodatkowe akcesoria, by Twój rower był bardziej funkcjonalny

Dobrze, gdy rower jest wyposażony w dodatkowe akcesoria, zwiększające jego funkcjonalność oraz wygodę użytkowania. Przydadzą się błotniki i osłona łańcucha, by uniknąć zabrudzeń odzieży podczas niesprzyjającej pogody oraz oświetlenie, umożliwiające bezpieczne poruszanie się po ulicach, a także bagażnik do przewożenia torby lub zakupów. Można się też zdecydować na rower z koszykiem, który doda uroku naszemu rowerowi miejskiemu.

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
rower miejski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql