Portale internetowe – czy to dobre miejsce do szukania pracy? Jak oraz gdzie skutecznie szukać?

Data publikacji: 18 stycznia 2024 r.
Poleć znajomemu
Portale internetowe – czy to dobre miejsce do szukania pracy? Jak oraz gdzie skutecznie szukać?

Coraz więcej osób szuka pracy przez internet. Czy portale w sieci to dobre miejsce na znalezienie wymarzonego etatu oraz jak nie dać się oszukać? Podpowiadamy!

Szukanie pracy przez internet – za i przeciw

Jeszcze kilkanaście lat temu szukanie pracy wiązało się z kupowaniem stosów gazet, dzwonieniem do pracodawców i umawianiem się na rozmowy kwalifikacyjne o różnych porach dnia i nocy. Ta metoda wymagała sporo czasu oraz i wysiłku. Dziś za sprawą internetu wszystko radykalnie się zmieniło.

Portale internetowe to obecnie najszybszy sposób na znalezienie pracy. Osoba potrzebująca zatrudnienia przegląda oferty pracy umieszczone w takim serwisie, odpowiada na nie, wysyłając swoje CV i czeka na informację zwrotną od potencjalnego pracodawcy. Aktualne opinie i oferty pracy znajdziesz na GoWork.pl – możesz również skorzystać z innych portali dostępnych w sieci. Jest ich mnóstwo.

Pewnie zastanawiasz się, czy poszukiwanie pracy przez internet jest dobrym pomysłem? Oczywiście, że tak! Przede wszystkim oferty od pracodawców umieszczone są w jednym miejscu – nie musisz kupować stosów gazet, odwiedzać agencji zajmujących się pośrednictwem pracy czy stawać przed słupami ogłoszeniowymi. Najnowsze ogłoszenia masz na wyciągnięcie ręki. Wystarczy dostęp do internetu i chwila wolnego czasu – to nic nie kosztuje. Za poszukiwanie pracy możesz zabrać się o każdej porze, w międzyczasie wykonując swoje domowe obowiązki.

Jak i gdzie skutecznie szukać pracy w internecie?

Pewnie zastanawiasz się, od czego zacząć szukanie pracy w internecie i jak to robić efektywnie? Rozpocznij przeglądanie ogłoszeń w najbardziej popularnych portalach. Lista oferowanych stanowisk jest naprawdę długa i codziennie aktualizowana, zwłaszcza w dużych miastach jak Kraków, Poznań czy Warszawa.

Większość serwisów, po założeniu na nich bezpłatnego konta umożliwia utworzenie profilu dla rekruterów (wirtualnego CV). Gdy znajdziesz interesującą ofertę, z łatwością możesz wysłać swoją aplikację, załączając do niej dokument online potwierdzający doświadczenie zawodowe i kwalifikacje.

Szukanie pracy to proces wymagający czasu, aby maksymalnie uprościć to zadanie, portale ogłoszeniowe udostępniają intuicyjne wyszukiwarki. Możesz wyświetlać ogłoszenia na podstawie wybranej lokalizacji, stanowiska, nazwy firmy czy też wymiaru etatu. A gdy pracodawca będzie zainteresowany Twoją osobą, możesz umówić się z nim na wirtualną rozmowę kwalifikacyjną – bez wychodzenia z domu!

Internet pozwala na znalezienie pracy, lecz nie jest wolny od oszustów. Pamiętaj o tym, przeglądając ogłoszenia. Nie wpłacaj zaliczek pieniężnych na poczet swojego przyszłego zatrudnienia. Nie wysyłaj również wrażliwych danych osobowych – skanu dowodu osobistego, informacji na temat karty kredytowej czy rachunku bankowego. Coraz częściej pojawiają się także próby wyłudzenia danych przez SMS, polegające na wysłaniu fałszywego linka w treści wiadomości tekstowej. Bądź ostrożny!

 

Artykuł sponsorowany

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql