W jakich przypadkach zgłosić się do prawnika?

Data publikacji: 20 listopada 2023 r.
Poleć znajomemu
W jakich przypadkach zgłosić się do prawnika?

Chcąc zrozumieć skomplikowane kwestie prawne i skutecznie rozwiązać swój problem, warto skonsultować się ze specjalistą. Kiedy jednak warto zdecydować się na pomoc, aby z pełną świadomością zadbać o swoje prawa?

Czym są porady prawne?

Zanim dowiesz się, w jakich sprawach warto zgłosić się o pomoc prawną, najpierw poznaj odpowiedź na pytanie, czym jest porada prawna. Prawda jest taka, że wbrew powszechnej opinii, konsultacja z adwokatem czy radcą nie musi mieć nic wspólnego z procesem sądowym. Jeśli spojrzysz na bazy takie jak Legavi.pl zobaczysz, że problemy, z jakimi borykają się zwykli obywatele, dotyczą całej gamy gałęzi prawnych.

Polacy sięgają po pomoc prawną w najróżniejszych sytuacjach życia po to, aby zaufana i kompetentna osoba przeanalizowała ich problem i odpowiedziała na każdą kwestię. Wiedząc, co ustawy i kodeksy mówią o Twojej sprawie, wiesz, na czym stoisz i jak zoptymalizować przyszłe decyzje.

Porada prawna może trwać kilka minut, a może też rozciągnąć się w czasie na kilka spotkań. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania sprawy. W czasie porady jesteś w stanie powiedzieć, z czym przyszedłeś, pokazać dokumenty (na przykład umowę), poprosić o przeanalizowanie ich, możliwe rozwiązania, a nawet zapytać o naniesienie poprawek lub spisanie go od nowa.

Z jakim problemem zgłosić się do prawnika?

Do prawnika możesz zgłosić się z niemal każdą sprawą. Jeśli coś Cię nurtuje i nie wiesz, jakie podjąć kroki, nie musisz bać się prosić o pomoc. W kancelariach spotkasz się z życzliwością, pomocą i fachową poradą.

Najczęściej klienci przychodzą do prawników w poniższych sytuacjach:

  • Analiza umów – oczywiście chodzi o ochronę Twoich interesów. Wydajesz książkę? Chcesz opatentować wynalazek? Zakładasz działalność gospodarczą? Budujesz dom? Zauważ, że są to niezwykle pozytywne życiowe sytuacje, a mimo to warto je przeanalizować. Prędzej czy później zetkniesz się z różnymi umowami – przekaż je prawnikowi, który dopatrzy się wszelkich kruczków i zaproponuje ich modyfikacje (lub sporządzi dokumentację od nowa).

  • Rozwiązanie konfliktów – konflikty zdarzają się w rodzinie, na polu zawodowym, w biznesie. Te sprawy są o tyle specyficzne, że tu prawnik spotyka się z delikatną materią: psychiką, trudnymi relacjami międzyludzkimi, różną sytuacją życiową klientów. Do kancelarii zgłaszają się ofiary mobbingu w pracy, przemocy psychicznej w domu, skonfliktowani małżonkowie, dzieci pozywające swoich rodziców, rodzice pozywający dzieci. Są to trudne sprawy, niekiedy trwające latami, a ich głównym skutkiem jest stres. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnika, nie powinieneś się wahać, bać ani wstydzić. Prawnik powinien zaproponować korzystne rozwiązania, a także pomóc w skontaktowaniu z sądem.

  • Spadki i nieruchomości – sytuacja spadków bywa niejasna, biorąc pod uwagę, chociażby właśnie konflikty. Kwestia dziedziczenia jest bardzo rozległą gałęzią prawa. Warto pomyśleć o poradzie prawnej, aby zabezpieczyć interesy swoje lub swoich spadkobierców.

Jaki powinien być dobry prawnik?

Czym powinna cechować się osoba, którą obdarzasz zaufaniem i być może podzielisz się wrażliwymi szczegółami swego życia? Poza specjalistyczną wiedzą prawniczą powinna cieszyć się dobrą opinią, etycznym podejściem i rzetelnością oraz cierpliwie i jasno tłumaczyć prawne zawiłości.

Dlaczego to takie ważne? Bo prawnicy pełnią zawody zaufania publicznego. Nieważne, czy zgłosisz się do radcy, adwokata czy notariusza – ma on obowiązek zachowywać się wobec Ciebie fair, nie zaś wykorzystywać przeciw Tobie swoją wiedzę i doświadczenie. Zanim zgłosisz się do konkretnej kancelarii lub osoby, warto zapoznać się z dostępnymi na internecie opiniami.

Artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe:
konsultacje z prawnikiem

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql