ZFŚS i oświadczenie o dochodzie – konkretna kwota czy progi dochodowe

Michał Kowalski
Data publikacji: 8 maja 2023 r.
Poleć znajomemu
ZFŚS i oświadczenie o dochodzie – konkretna kwota czy progi dochodowe

Aby otrzymać świadczenie ulgowe z ZFŚŚ, uprawniony musi podać swój dochód na osobę w rodzinie. Czy w każdym przypadku konieczne jest podanie konkretnej kwoty? Sprawdź, jak ująć kwestię oświadczenia o dochodzie w regulaminie ZFŚS.

Świadczenia ulgowe i powszechnie dostępne

Świadczenia z ZFŚŚ możemy podzielić na ulgowe oraz przyznawane na zasadzie powszechnej dostępności. Świadczenia ulgowe to takie świadczenia pieniężne lub rzeczowe, które mają zindywidualizowany charakter i można ustalić ich wartość w odniesieniu do konkretnej osoby. Są to różnego rodzaju dofinansowania, dopłaty, zapomogi, paczki, wyprawki, karty podarunkowe czy bony.

Świadczenia ulgowe według kryterium socjalnego

W przypadku takich świadczeń obowiązuje bezwzględnie kryterium socjalne. Otóż jest to łącznie ujmowana sytuacja:

  • rodzinna,
  • życiowa,
  • materialna

osoby uprawnionej do świadczenia.

Najlepiej obrazuje to dochód na osobę w rodzinie uprawnionego. „Przyjęcie dochodu na członka rodziny jest usprawiedliwionym kryterium oceny sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby ubiegającej się o przyznanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokości dopłat z funduszu świadczeń socjalnych, bo jest to obiektywnie czytelny i miarodajny sposób oceny zasadności ubiegania się o świadczenia z tego funduszu.” (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 3 listopada 2022 r. III AUa 378/21).

Możliwe podanie konkretnej kwoty dochodu na osobę w rodzinie

Aby zatem szkoła mogła ustalić wysokość lub wartość świadczenia przysługującego uprawnionemu do ZFŚS, musi ona poznać dochód na osobę w jego rodzinie. Zwykle więc w oświadczeniach składanych przez osoby uprawnione wskazywana jest konkretna kwota takiego dochodu. Następnie zaś na jej podstawie następuje przyporządkowanie uprawnionego do danej grupy dochodowej i ustalenie wysokości lub wartości świadczenia. Jednak to nie jedyne rozwiązanie.

Progi dochodowe zamiast konkretnej kwoty dochodu

Można też przewidzieć, że uprawniony zaznacza jedynie, w której grupie dochodowej się mieści. Nie musi przy tym podawać konkretnej kwoty dochodu na osobę w rodzinie. W zupełności wystarczy to do ustalenia, jakie świadczenie mu przysługuje.

Rozwiązanie to warto rozważyć zwłaszcza w przypadku, gdy osoby korzystające z funduszu nie chcą podawać konkretnego dochodu.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql