Jak rozplanować czas pracy wychowawcy w internacie

Jak rozplanować czas pracy wychowawcy w internacie

Wychowawcy w internatach mogą rozpoczynać i kończyć pracę w różnych godzinach oraz realizować różną liczbę godzin w poszczególnych dniach. Sprawdź, jak uregulować ich czas pracy

Czas pracy wychowawcy internatu według Karty Nauczyciela

Czas pracy nauczyciela wyczerpująco reguluje Karta Nauczyciela. Czas pracy wychowawców powinien być zatem planowany zgodnie z Kartą Nauczyciela. Z zasady w myśl art. 42 ust. 1 czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć, z zastrzeżeniem ust. 2a i 4a KN, w przypadku wychowawcy internatów wynosi 30 godzin.

Wychowawca internatu może pracować w porze nocnej

Nauczyciel może być obowiązany do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej. Do realizacji opieki wychowawczej w porze nocnej może być obowiązany nauczyciel zatrudniony w internacie.

Nauczycielom zobowiązanym do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej dyrektor szkoły zapewnia:
  • dzień wolny od pracy po zakończeniu pracy w porze nocnej trwającej co najmniej 8 godzin
  • korzystanie co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych nocy wolnych od pracy, przypadających w sobotę i w niedzielę lub w niedzielę i w poniedziałek,
  • równomierne obciążenie nauczycieli pracą w porze nocnej.

Jak rozplanować czas pracy wychowawcy

Należy podkreślić, że doba pracownicza nie jest tożsama z dniem pracy. Nie ma zatem podstaw do tego, by różnicować dni pracy w przypadku, gdy czas pracy był zaplanowany w ten sposób, że bezpośrednio po nocnym dyżurze (np. 23:00-7:00) nauczyciel rozpoczynał dyżur poranny (przykładowo 7:00 - 8:00). Prawidłowym rozwiązaniem jest więc “przedłużenie” dyżuru o dodatkową godzinę, oczywiście w sytuacji, gdy wymiar godzin jest zgodny z obowiązującym tygodniowym wymiarem pracy nauczyciela. Dopuszczalne jest również zróżnicowanie godzin zakończenia dyżurów poszczególnych nauczycieli, jeżeli znajduje to uzasadnienie np. w wymiarze etatu.

Nie ma podstaw do tego, żeby dyżur poranny rozpoczynający się bezpośrednio po dyżurze nocnym, traktować jako dodatkowy dzień pracy.
Katarzyna Maladyn-Krupa

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql