Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku w przypadku korzystania ze zwolnienia z powodu siły wyższej (nowe stanowisko ZUS)

Leszek Skupski
Data publikacji: 17 kwietnia 2024 r.
Poleć znajomemu
Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku w przypadku korzystania ze zwolnienia z powodu siły wyższej (nowe stanowisko ZUS)

20 marca 2024 r. na stronach internetowych ZUS opublikowane zostało zmienione stanowisko ZUS dotyczące sposobu ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych. Sprawdź, jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika korzystającego ze zwolnienia z powodu siły wyższej.

Podstawa wymiaru zasiłku a zwolnienie z powodu siły wyższej - co na to ZUS

Aktualne stanowisko ZUS dotyczące ustalania podstawy wymiaru zasiłku pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej jest dostępne tutaj. Jak wskazuje ZUS, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej należy przyjąć stałe miesięczne wynagrodzenie pracownika wynikające z umowy. Z kolei gdy zamiast lub poza stałym wynagrodzeniem wynikającym z umowy o pracę pracownikowi przysługują zmienne składniki wynagrodzenia, wówczas należy je przyjąć po uzupełnieniu.

Jak uzupełnić podstawę wymiaru zasiłku

Jak dokonać tego uzupełnienia? Według ZUS należy tu zastosować art. 37 ustawy zasiłkowej.

Wynagrodzenie miesięczne zmienne, które pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował cały miesiąc, ustala się poprzez:

  • podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni, w których zostało ono osiągnięte,
  • pomnożenie przez liczbę dni, które pracownik był obowiązany przepracować w danym miesiącu – jeżeli przepracował choćby jeden dzień.

Zwolnienie godzinowe – jak rozliczyć

Co istotne, dni, w których pracownik korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu siły w wymiarze godzinowym należy uznać za dni przepracowane przez pracownika. Szkoła powinna wykazać te dni jako przepracowane w zaświadczeniu składanym do ZUS.

Od kiedy uwzględniać nową interpretację ZUS

Wydaje się, że zmienioną interpretację ZUS, należy stosować na bieżąco od dnia ogłoszenia stanowiska ZUS. Natomiast w stosunku do spraw już zakończonych należy dokonać przeliczenia, o ile pracownik zwróci się z wnioskiem do płatnika o ustalenie podstawy zasiłku z uwzględnieniem zmienionych zasad.

W ramach przedstawionej interpretacji ZUS nie odniósł się do kwestii zastosowania nowych zasad do spraw, w których zasiłki zostały już ustalone i wypłacone.
Źródło:
  • Zus.pl
Leszek Skupski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql