Powiadomienie dyrektora szkoły o zamiarze skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia – w jakim terminie

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 10 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Powiadomienie dyrektora szkoły o zamiarze skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia – w jakim terminie

Nauczyciele mogą wnioskować o urlop zdrowotny przez cały rok kalendarzowy. Nie ma w tym zakresie żadnych przepisów, które wskazywałyby wprost na konieczność zachowania określonego wyprzedzenia o planowanym urlopie dla poratowania zdrowia. Sprawdź, kiedy nauczyciel powinien poinformować dyrektora szkoły o zamiarze skorzystania z urlopu zdrowotnego zarówno w przypadku urlopu udzielanego na podstawie orzeczenia, jak i skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Wniosek o urlop zdrowotny można złożyć w dowolnym momencie roku kalendarzowego

Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia:

1)w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia:

a)choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub

b)choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub

2)na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Przepisy nie wiążą okresu korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia z organizacją pracy szkoły. Nauczyciel może złożyć wniosek o urlop zdrowotny w dowolnym momencie roku, zaś lekarz może także wskazać dowolny termin jego rozpoczęcia i zakończenia, nie koniecznie musi to być powiązane z terminem rozpoczęcia roku szkolnego.

Ile trwa procedura udzielania urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi

O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę, orzeka lekarz medycyny pracy (art. 73 ust. 10 Karty Nauczyciela). Dyrektor szkoły, na pisemny wniosek nauczyciela o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku, wydaje skierowanie na badanie lekarskie przeprowadzane przez uprawnionego lekarza (art. 73 ust. 10a Karty Nauczyciela). Nauczycielowi i dyrektorowi szkoły przysługuje odwołanie od orzeczenia lekarskiego do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela lub ze względu na siedzibę szkoły. W przypadku gdy orzeczenie lekarskie zostało wydane przez uprawnionego lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy, odwołanie od tego orzeczenia wnosi się do instytutu badawczego w dziedzinie medycyny pracy najbliższego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela lub ze względu na siedzibę szkoły (art. 73 ust. 10d Karty Nauczyciela). Podmiot właściwy do rozpatrzenia odwołania, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania, wydaje orzeczenie lekarskie po przeprowadzeniu badań lekarskich. Orzeczenie to jest ostateczne (art. 73 ust. 10g Karty Nauczyciela).

Biorąc pod uwagę procedurę udzielania urlopu zdrowotnego (m.in. konieczność wykonania badań lekarskich etc.) oraz możliwość wniesienia odwołania od orzeczenia (nie dotyczy to urlopu zdrowotnego na pobyt w sanatorium), nauczyciel powinien złożyć wniosek o udzielenie urlopu zdrowotnego na ok 2 miesiące przez planowanym terminem jego rozpoczęcia.

Termin powiadomienia dyrektora szkoły o planowanym pobycie w sanatorium

W przypadku urlopu zdrowotnego udzielanego na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową dyrektor szkoły udziela na podstawie potwierdzonego skierowania, na okres ustalony w tym skierowaniu. Dyrektor ma obowiązek udzielić urlopu zdrowotnego na tej podstawie (o ile nauczyciel ma prawo do urlopu zdrowotnego) i nie ma możliwości wniesienia odwołania. W tym przypadku nauczyciel powinien niezwłocznie powiadomić nauczyciela o otrzymaniu potwierdzonego skierowania. Pracownik powinien bowiem uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia ( § 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).

Anna Trochimiuk radca prawny

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql