Zmiany w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych a związki zawodowe

Leszek Skupski
Data publikacji: 13 lipca 2023 r.
Poleć znajomemu
Zmiany w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych a związki zawodowe

W związku z podwyżkami wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych w szkołach konieczne jest wprowadzenie zmian w regulaminach wynagradzania. Co do zasady zmian tych nie można jednak wprowadzić samodzielnie. Wymagają one bowiem przeprowadzenia uzgodnień ze związkami zawodowymi. Sprawdź, jak dokonać takich uzgodnień.

Uzgodnienie zmian w regulaminie wynagradzania jest obowiązkowe

Regulamin wynagradzania ustala pracodawca czyli szkoła, w imieniu której działa dyrektor. To samo dotyczy. Jeżeli u danego pracodawcy działa organizacja związkowa, wtedy uzgadnia się z nią regulamin wynagradzania (art. 772 §  4 Kodeksu pracy). Dotyczy to także zmiany tego regulaminu.

Z kim uzgadnia się zmiany w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych

Zgodnie z art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych, uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących:

  • pracownikami u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji lub
  • innymi niż pracownicy osobami wykonującymi pracę zarobkową, które świadczą pracę przez co najmniej 6 miesięcy na rzecz pracodawcy objętego działaniem tej organizacji.

Uprawnienia te mogą przysługiwać także międzyzakładowej organizacji związkowej obejmującej swoim działaniem pracodawcę. Przy ustalaniu liczby członków uwzględnia się wówczas osoby zatrudnione u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji (art. 34 w zw. z art. 251 ustawy o związkach zawodowych).

Jak stwierdzić, z kim należy uzgadniać zmiany w regulaminie wynagradzania

Obowiązkiem organizacji związkowych jest przedstawianie szkole informacji o liczbie członków, będących:

  • pracownikami,
  • innymi niż pracownicy osobami wykonującymi pracę zarobkową, które świadczą pracę przez co najmniej 6 miesięcy na rzecz pracodawcy objętego działaniem tej organizacji (art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych).
Informacje powinny być przekazywane co 6 miesięcy, według stanu na dzień 30 czerwca i 31 grudnia – w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym okresie.

Należy zatem ustalić, czy organizacje związkowe przekazały informacje o liczbie swoich członków będących pracownikami danego przedszkola. Obowiązek ten spoczywa również na organizacjach międzyzakładowych (art. 34 ustawy o związkach zawodowych).

Związkom zawodowym, które nie wypełniły w terminie tego obowiązku, nie przysługują uprawnienia do uzgadniania zmian w regulaminie do czasu wykonania tych obowiązków.

W braku wspólnego stanowiska dyrektor przyjmuje zmiany w regulaminie

W sprawach wymagających zawarcia porozumienia lub uzgodnienia stanowiska z organizacjami związkowymi organizacje te muszą przedstawić wspólnie uzgodnione stanowisko. Sposób ustalania i przedstawiania tego stanowiska przez wyłonioną do tych spraw wspólną reprezentację związkową określa porozumienie zawarte przez organizacje związkowe.

Jeżeli zaś organizacje związkowe albo reprezentatywne organizacje związkowe (w rozumieniu art. 253 ust. 1 lub 2 ustawy o związkach zawodowych), z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy, nie przedstawią takiego stanowiska w terminie 30 dni od dnia przekazania im przez pracodawcę projektu nowelizacji, wtedy dyrektor nie jest związany ich odrębnymi stanowiskami. Podejmuje on wówczas samodzielnie decyzję w sprawie przyjęcia zmian podejmuje pracodawca, jedynie rozpatrując odrębne stanowiska organizacji związkowych.

Dotyczy to także przypadku, gdy w szkole działa jedna reprezentatywna zakładowa organizacja związkowa zrzeszająca co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy.

Uzgadnianie zmian w regulaminie wynagradzania – w 6 krokach

  1. Dyrektor przygotowuje projekt zmian w regulaminie wynagradzania.
  2. Dyrektor ustala, którym organizacjom związkowym należy przekazać projekt zmian w regulaminie do uzgodnienia. Bierze pod uwagę liczbę członków tych organizacji (zob. wyżej).
  3. Dyrektor przedstawia projekt zmian w regulaminie do uzgodnienia organizacjom związkowym.
  4. Organizacje związkowe mają 30 dni na przedstawienie wspólnego stanowiska.
  5. Jeżeli organizacje związkowe przedstawią wspólne stanowisko, wówczas dyrektor jest nim związany,
  6. Jeżeli organizacje związkowe (albo reprezentatywne organizacje związkowe), z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych w danej szkole nie przedstawią wspólnego stanowiska w terminie 30 dni, wtedy dyrektor sam wprowadza zmiany, rozpatrując jedynie odrębne stanowiska organizacji związkowych
Leszek Skupski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql