Nowe zasady naliczania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli - emerytów

Michał Kowalski
Data publikacji: 21 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Nowe zasady naliczania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli - emerytów

1 stycznia 2024 r. zmienią się zasady naliczania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli – emerytów, rencistów i pobierających świadczenie kompensacyjne. Oznacza to koniec wieloletnich problemów z naliczaniem tego odpisu. Czeka nas także uelastycznienie przydziału godzin dostępności dla niektórych nauczycieli. Nowelizacja została już podpisana przez Prezydenta i czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

Odpis na ZFŚS dla nauczycieli – emerytów – koniec problemów

Dotychczasowe zasady naliczania odpisów na ZFŚS dla nauczycieli - emerytów były bardzo problematyczne. Wysokość tego odpisu była wyliczana jako 5% pobieranej przez nich emerytury, renty lub świadczenia kompensacyjnego. Byli nauczyciele korzystający z funduszu niejednokrotnie nie chcieli podawać wysokości ich świadczenia, wskutek czego nie wiadomo było, jak wyliczyć wysokość odpisu.

Na szczęście problemy te stają się przeszłością. W nowelizacji Karty Nauczyciela przewidziano bowiem nowe zasady naliczania odpisu na ZFŚŚ dla byłych nauczycieli – emerytów, rencistów lub pobierających świadczenie kompensacyjne.

Odpis na ZFŚS dla tych osób będzie ustalany jako iloczyn:
  • planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym liczby nauczycieli będących emerytami lub rencistami oraz nauczycieli pobierających nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, skorygowanej w końcu danego roku kalendarzowego do faktycznej, przeciętnej liczby tych nauczycieli,
  • 42% kwoty bazowej nauczycieli wynikającej z ustawy budżetowej - obowiązującej w dniu 1 stycznia danego roku.

Co istotne, nowe zasady naliczania odpisu obowiązywać będą od 1 stycznia 2024 r.

Mniej godzin dostępności dla niektórych nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze

Warto zwrócić uwagę także na zmianę w godzinach dostępności polegającą na uelastycznieniu ich przydziału. Otóż w przypadku nauczycieli zatrudnionych:

  • w wymiarze niższym niż 6 godzin zajęć tygodniowo,
  • wyłącznie do prowadzenia zajęć w formach pozaszkolnych lub zajęcia w szkole dla dorosłych, branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej (bez względu na wymiar zatrudnienia)

wymiar godzin dostępności będzie ustalał dyrektor. Wymiar ten nie będzie mógł być wyższy niż 1 godzina na 2 tygodnie, ale za to będzie mógł być niższy. Jednocześnie godziny dostępności wraz z pozostałymi zajęciami i czynnościami realizowanymi przez niego w ramach stosunku pracy nie mogą przekroczyć maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy tego nauczyciela.

W zakresie godzin dostępności zmiany wejdą w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.
  • ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql