Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Ocenianie uczniów

Ocenianie uczniów to bardzo ważny element kształcenia i wychowania. W tym miejscu dowiesz się: jak prawidłowo klasyfikować ucznia, na jakich warunkach uczeń może powtarzać klasę, jak nieobecności wpływają na ocenę. Znajdziesz tu porady dotyczące ocen z zajęć i zachowania, zasady klasyfikacji i promocji uczniów. Przeczytaj i dowiedz się, jakimi zasadami trzeba się kierować wystawiając oceny!

Uczestnictwo ucznia w lekcjach religii w innej szkole – jak powinno wyglądać zaświadczenie

Pytanie: Na podstawie porozumienia uczeń uczęszcza na lekcje międzyszkolnej religii prawosławnej w innej szkole na terenie gminy. Jak formalnie powinna wyglądać informacja o ocenie ucznia? Czy powinniśmy otrzymać zaświadczenie z tamtej szkoły, czy od księdza prowadzącego zajęcia?

Udostępnianie prac pisemnych – uczniom i ich rodzicom

Udostępnianie prac pisemnych – uczniom i ich rodzicom

Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane uczniowi i jego rodzicom. Sposób udostępniania prac musi określać statut szkoły. W praktyce oznacza to, że uczeń i jego rodzice nie muszą zwracać się do nauczyciela z wnioskiem/prośbą o ich udostępnienie.

Czy z dodatkowego języka polskiego wystawia się oceny

Czy z dodatkowego języka polskiego wystawia się oceny

Nie ocenia się wiedzy i umiejętności oraz postępów ucznia w nauce języka polskiego realizowanej w ramach dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego. Zatem zajęcia te nie podlegają klasyfikacji ani wpisowi na świadectwo szkolne. Mają charakter zajęć wyrównawczych.

Jak oceniać uczniów w szkole przysposabiającej do pracy

Pytanie: Uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy oraz grup edukacyjno-terapeutycznych są oceniani na półrocze oraz koniec roku oceną opisową (uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym). Czy powinni oni mieć również wystawiane oceny cząstkowe?

Brak zgody rodziców na przekazywanie dziecku treści patriotycznych a klasyfikacja ucznia

Pytanie: Rodzice uczennicy klasy I ze względu na swoje przekonania religijne nie wyrażają zgody na nauczanie dziecka treści o charakterze patriotycznym i obywatelskim (m.in. nauka symboli i barw narodowych czy hymnu), ograniczając tym samym możliwość pełnej realizacji treści podstawy programowej. W jaki sposób w takiej sytuacji dokonać klasyfikacji śródrocznej dziecka? Ocena śródroczna wyrażona jest stopniem.

Uzasadnienie oceny śródrocznej – czy jest obowiązkiem nauczyciela

Pytanie: Czy wychowawca klasy ma obowiązek pisemnego uzasadnienia rodzicom śródrocznej oceny zachowania ucznia?

Termin wystawienia ocen śródrocznych – gdzie i jak określić

Termin wystawienia ocen śródrocznych – czy określają go przepisy

Przepisy nie określają terminu przeprowadzania klasyfikacji śródrocznej w szkołach ani nie wskazują konkretnej daty ustalenia przez nauczycieli śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania. Terminy te powinny być określone w statucie szkoły. Jednak ostatecznym terminem na ustalenie ocen klasyfikacyjnych nie powinien być dzień zebrania rady pedagogiczna.

Egzaminy klasyfikacyjne po edukacji domowej – od kiedy można przeprowadzać

Egzaminy klasyfikacyjne po edukacji domowej – od kiedy można przeprowadzać

Co roku przybywa uczniów, którzy decydują się na nauczanie domowe. Wiąże się ona oczywiście z tym, że uczniowie muszą zdać na koniec roku egzaminy klasyfikacyjne. Często jednak rodzice zgłaszają potrzebę wcześniejszego zaliczenia materiału z danego roku. Czy jest taka możliwość? Od kiedy więc można rozpocząć egzaminy klasyfikacyjne uczniów w edukacji domowej?

Klasyfikacja uczniów niezgodna z przepisami – działania dyrektora

Klasyfikacja uczniów niezgodna z przepisami – działania dyrektora

Śródroczna klasyfikacja uczniów może odbywać się niezgodnie z przepisami. Częste błędy nauczycieli to m.in. nieklasyfikowanie z powodu niewystarczającej liczby ocen, mimo nieodnotowania absencji wyższej niż 50%. W takiej sytuacji uczniowie powinni być klasyfikowani, ale powstaje pytanie, czy uchwała klasyfikacyjna będzie niezgodna z przepisami. Sprawdzamy, jakie działania powinien podjąć dyrektor placówki.

Przejście uczniów z oddziałów przygotowawczych do ogólnodostępnych – co z klasyfikacją

Pytanie: W szkole funkcjonuje oddział przygotowawczy dla uczniów z Ukrainy. Na początku roku szkolnego decyzją rady pedagogicznej przenieśliśmy kilkoro dzieci do oddziałów ogólnodostępnych (do klasy VIII). Teraz również chcemy przenieść kolejnych uczniów na koniec pierwszego semestru. Jak klasyfikować tych uczniów? Czy uczniowie mogą przystąpić do egzaminu ósmoklasisty?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty