Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Opieka nad uczniami w czasie zajęć i dyżurów

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z opieką nad uczniami podczas zajęć w szkole czy np. ferii letnich czy zimowych. Dowiesz się m.in. kto odpowiada za bezpieczeństwo ucznia przebywającego na terenie szkoły po zakończeniu lekcji, kto może odbierać dziecko ze świetlicy, kto przejmuje odpowiedzialność za uczniów podczas wyjazdów na konkursy czy basen. Sprawdź, jak prawidłowo zorganizować dyżury nauczycieli, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w szkole.

Odprowadzanie dzieci do autobusu – czy możliwe przez pracownika niepedagogicznego

Pytanie: Czy pracownik niepedagogiczny może przyprowadzać z autobusu i odprowadzać dzieci do autobusu? Proszę o odpowiedź, jak taka sytuacja wygląda zarówno w szkole, jak i przedszkolu publicznym? Czy opieka nad dziećmi w czasie dojścia z i do autobusu może być sprawowana przez osobę niebędącą nauczycielem?

Czy uczeń nieuczestniczący w zajęciach z religii może opuścić szkołę

Pytanie: Uczeń nie uczęszcza na lekcje religii. Jedna z tych lekcji odbywa się na ostatniej godzinie lekcyjnej, więc zgodnie z oświadczeniem rodzica uczeń jest zwalniany do domu. Druga lekcja jest w planie pomiędzy innymi zajęciami. Rodzic napisał pisemne oświadczenie, że jego dziecko ma prawo w tym czasie wyjść ze szkoły, a następnie będzie wracało na kolejne zajęcia przedmiotowe. Czy mamy prawo wypuścić ucznia ze szkoły?

Uczeń zwolniony z wf – czy musi przebywać w szkole, jeśli zajęcia odbywają się na pierwszej lub ostatniej godzinie?

Pytanie: Czy uczeń, który zwolniony jest z zajęć wychowania fizycznego na cały rok szkolny na podstawie decyzji dyrektora ma obowiązek przebywania w szkole podczas tych zajęć? Czy rodzic może takiego ucznia zwolnić pisząc podanie o zwolnienie z pierwszej bądź ostatniej godziny lekcyjnej, jeże;li lekcje wychowania fizycznego zostały zaplanowane w tym czasie?

Dowóz uczniów na konkursy lub zawody pozaszkolne – kto ponosi odpowiedzialność

Pytanie: Kto bierze odpowiedzialność za uczniów biorących udział w konkursach, zawodach lub innych wyjazdach poza szkołę w przypadkach, gdy rodzic dowozi na miejsce konkursu (na zawody), nauczyciel jedzie swoim środkiem lokomocji. Podczas konkursu jest obecny nauczyciel. Po konkursie rodzic odbiera dziecko. Czy szkoła może odmówić zawiezienia ucznia na konkurs czy zawody, ale podczas konkursu zapewnia opiekę nauczyciela? Jakie przepisy regulują te kwestie?

Opieka nad uczniami na basenie – jakie przepisy stosować

Pytanie: Uczniowie ze szkoły korzystają z wypożyczonego obiektu sportowego – baseny. Regulamin obiektu mówi, że pod opieką jednego nauczyciela może być 15 osób, natomiast nauczyciel ma pod opieką zgodnie z rozporządzeniem MEN do 26 uczniów na zajęciach WF-u. Które wytyczne prawa go obowiązują?

Przerwy lekcyjne na dworze – czy uczniowie mogą opuszczać teren szkoły

Przerwy lekcyjne na dworze – czy uczniowie mogą opuszczać teren szkoły

Opuszczenie przez ucznia terenu szkoły podczas przerwy międzylekcyjnej za zgodą rodziców w opinii różnych środowisk jest kontrowersyjne. Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa w szkole zawiera zapis: „przerwy w zajęciach uczniowie spędzają pod nadzorem nauczyciela”. W przypadku niepełnoletnich uczniów zapis ten brzmi jednoznacznie, tj. uczniowie pozostają pod opieką szkoły. Co jednak z uczniami pełnoletnimi?

„Noc w szkole” – jak zorganizować

Noc w szkole – jak zorganizować

Przepisy nie wypowiadają się na temat przebywania uczniów na terenie szkoły w nocy. W związku z tym, że zajęcia w szkole w porze nocnej są wydarzeniem wyjątkowym ze względu na czas i warunki, w jakich się będzie się odbywać, należy szczegółowo określić jego organizację wewnętrznymi przepisami. W sposób szczególny powinny być uregulowane kwestie dotyczące bezpieczeństwa i higieny.

Kto ponosi odpowiedzialność za rzeczy pozostawione w szkole lub podczas wycieczki

Kto ponosi odpowiedzialność za rzeczy pozostawione w szkole lub podczas wycieczki

Za szkodę majątkową (zagubienie lub zniszczenie rzeczy uczniów) powstałą w szkole lub w trakcie wycieczki, odpowiedzialność ponosi nauczyciel. Rodzic poszkodowanego ucznia może dochodzić odszkodowania na drodze cywilnoprawnej, ale adresatem roszczenia będzie organ prowadzący szkołę.

Uczeń pełnoletni – czy może się zwolnić z zajęć

Pytanie: Czy uczeń pełnoletni może zwolnić się samodzielnie w czasie trwania zajęć szkolnych? Jeśli tak, to czy powinien zrobić to w formie pisemnej? Jak pogodzić ten fakt z odpowiedzialnością szkoły za zdrowie i życie ucznia?

Kto odpowiada za bezpieczeństwo dzieci dowożonych do szkoły

Pytanie: Jestem dyrektorem szkoły. Organ prowadzący oraz rodzice próbują obciążyć mnie odpowiedzialnością za bezpieczeństwo dzieci dojeżdżających do szkoły. Czy mają rację?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty