Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Czy przedszkole niepubliczne może zrywać umowy z rodzicami dzieci z orzeczeniami

Pytanie: Czy placówka niepubliczna pobierająca dotację może zrywać umowy z rodzicami, którzy dostarczą do przedszkola orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego? Jako placówka nie mamy odpowiedniej infrastruktury, aby prowadzić zajęcia, np. z integracji sensorycznej.

Odbiór obiadu za nieobecne dziecko

Pytanie: Czy rodzice mogą zamawiać obiady w szkole i przedszkolu dla nieobecnego dziecka i odbierać je w godzinach popołudniowych? W szkole nie ma własnej kuchni, funkcjonuje catering? Czy istnieją przepisy określające taki obowiązek dla placówki.

Zmiana czasu pracy przedszkola – kto ustala

Pytanie: Czy dyrektor przedszkola publicznego może dokonać zmiany organizacji pracy placówki, tj. wydłużenia godzin pracy ponad ustalony czas (godz. 7-17)? Wynika to z próśb rodziców. Kto i w jakiej formie ma kompetencje do dokonania tego typu zmian?

Jakie regulaminy obowiązują w przedszkolu publicznym

Jakie regulaminy obowiązują w przedszkolu publicznym

Przedszkole powinno posiadać regulaminy, do wprowadzenia których zobowiązują określone przepisy prawa. Są wprowadzane zarządzeniem dyrektora lub uchwałą odpowiedniego organu. Zarządzeniem dyrektora mogą być także wprowadzane regulaminy, które nie są obowiązkowe, ale ich opracowanie wynika z potrzeb przedszkola. Sprawdzamy obowiązkowe i nieobowiązkowe regulaminy przedszkola.

Czy w przedszkolu może działać klub wolontariatu

Pytanie: Jak zorganizować przedszkolny klub wolontariatu?

Dyżur wakacyjny – czy przyjąć dziecko zgłoszone po terminie

Pytanie: Czy dyrektor może odmówić przyjęcia dziecka na dyżur wakacyjny, jeśli rodzic zgłosił się po wyznaczonym terminie?

Zmiana siedziby przedszkola – obowiązki gminy i dyrektora

Pytanie: Jakie procedury należy zastosować, aby móc zmienić od 1 września 2023 r. siedzibę przedszkola publicznego prowadzonego przez gminę. Zmiana dotyczy przeniesienia do nowo wybudowanego budynku w sąsiedniej miejscowości. Jakie obowiązki spoczywają na organie prowadzącym, a jakie na dyrektorze przedszkola?

Korzystanie z placu zabaw przez dzieci spoza przedszkola – zapisy w regulaminie

Pytanie: Czy dyrektor przedszkola może w regulaminie placu zabaw umieścić informacje, że ze względów bezpieczeństwa korzystanie z placu przez dzieci niebędące wychowankami przedszkola i ich opiekunów, jest możliwe po godzinach pracy przedszkola?

Utworzenie grupy terapeutycznej w przedszkolu niepublicznym – jak zgłosić zmiany

Pytanie: Od września 2023 w przedszkolu niepublicznym chcemy otworzyć grupę terapeutyczną dla dzieci ze spektrum autyzmu. Czy wystarczy tylko zapis w statucie? Czy trzeba zmieniać wpis do rejestru palcówek? Czy jest podstawa prawna odnośnie zakładania grup terapeutycznych w przedszkolu?

Klub malucha w zespole szkół – czy możliwe

Pytanie: Czy jest możliwe, aby w skład zespołu szkół (szkoła podstawowa i przedszkole) wszedł klub malucha?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty