Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Zebrania dla rodziców w przedszkolu

Zebrania z rodzicami w przedszkolu – czy są obowiązkowe

O tym, jakie formy współdziałania z rodzicami organizuje przedszkole i z jaką częstotliwością każda z tych form ma być realizowana, decydują zapisy statutu. W przypadku, gdy ustalone formy nie sprawdzają się, nie spełniają oczekiwań rodziców i nauczycieli, pojawia się potrzeba zastosowania nowych rozwiązań. W takiej sytuacji rada pedagogiczna może przygotować projekt zmian z propozycją zastąpienie niektórych jego przepisów.

Obserwacja pedagogiczna w przedszkolu – czy konieczna

Pytanie: Czy w grupie dzieci 6-letnich, oprócz diagnozy dojrzałości szkolnej, robi się obserwacje?

Czy w trakcie pobytu w przedszkolu można przekazać dzieci na zajęcia dodatkowe

Pytanie: Rodzice dzieci przedszkolnych żądają, aby dyrektor w czasie pobytu dzieci pod opieką nauczyciela pozwolił na ich przekazanie na zajęcia taneczne prowadzone przez osobę z zewnątrz. Dodam, że nie wszystkie dzieci będą korzystać. Zdaniem rodziców, te, które nie korzystają, pozostają pod opieką nauczyciela przedszkola lub nauczyciel powinien połączyć 2 grupy. Jak, zgodnie z prawem, rozwiązać ten problem?

Brak prowadzenia przez przedszkole WWR a roszczenia rodziców

Pytanie: W roku przedszkolnym 2019/2020 ani przez kolejne 2 lata, przedszkole nie mogło realizować wczesnego wspomagania dla przedszkolaka ze względu na brak specjalistów. Rodzic złożył teraz wniosek do dyrekcji przedszkola o wypłacenie poniesionych kosztów realizacji zajęć z wczesnego wspomagania w instytucjach zewnętrznych. Rachunki zbierał przez 3 lata. Ma rodzic prawo żądać rekompensaty za poniesione koszy?

Zezwolenie na prowadzenie przedszkola publicznego – w jakim terminie

Pytanie: Fundacja po uzgodnieniach z organem rejestrującym i uzyskaniu zgody złożyła wymagane dokumenty na założenie publicznego przedszkola, które miało rozpocząć działalność 1 września 2022 r. Organ rejestrujący dokumenty do kuratorium przekazał dopiero 31 sierpnia 2022 r. Opinia kuratora - pozytywna, wydana po 1 września 2022 r. Organ nie chce wydać zezwolenia na prowadzenie przedszkola publicznego uzasadniając to tym, że nie może rozpocząć działalności w trakcie roku szkolnego. Czy stanowisko organu rejestrującego w tym opisanym przypadku ma potwierdzenie w przepisach prawa?

Czy do punktu przedszkolnego można przyjąć więcej niż 25 dzieci

Pytanie: Posiadamy zatwierdzony arkusz organizacyjny na rok szkolny 2022/2023, który obejmuje funkcjonujący punkt przedszkolny z dwoma grupami przedszkolnymi. Organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego (gmina). Do tej pory w SIO istniała możliwość rejestracji dwóch grup przedszkolnych. Od tego roku szkolnego nie ma takiej możliwości. Komunikat pochodzący z SIO informuje nas, że można zarejestrować tylko jeden oddział (maksymalnie 25 dzieci). W wyniku rekrutacji zostało przyjętych 28 dzieci. Czy istnieje rozwiązanie tej sytuacji i zachowanie dwóch oddziałów?

O protokołach z posiedzeń rady pedagogicznej

O protokołach z posiedzeń rady pedagogicznej – 10 ważnych kwestii

Zebrania rady pedagogicznej muszą być protokołowane. Jednocześnie przepisy wskazują, że zasady funkcjonowania rady określa jej regulamin. Żaden inny przepis nie dotyczy protokołów. Co to oznacza? Konieczność ustalania zasad protokołowania posiedzeń rady pedagogicznej w regulaminie rady, a jednocześnie wiele wątpliwości wśród dyrektorów.

Wpis do ewidencji niepublicznego przedszkola – czy wymaga opinii kuratora

Pytanie: Czy do wniosku o wpis do ewidencji niepublicznego przedszkola wymagana jest pozytywna opinia kuratora oświaty?

Odpieluchowanie dziecka w statucie przedszkola

Pytanie: Chciałabym w statucie przedszkola zawrzeć sformułowanie, że do przedszkola przyjmowane będą jedynie odpieluchowane dzieci. Mam prawo do umieszczenia takiego warunku w statucie?

Zmianowość w przedszkolu niepublicznym – co z dotacją

Pytanie: Czy w przedszkolu niepublicznym w tej samej sali mogą korzystać z zajęć dzieci realizujące podstawę programową na 2 zmiany, np. od godz. 6:00 do 13:00 oraz druga zmiana od 13:00 do 20? Czy wówczas dotacja powinna zostać naliczona na każde dziecko?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty