Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy szkoły - inne zagadnienia

Prawidłowa organizacja pracy szkoły wiąże się ściśle ze znajomością aktualnych przepisów prawnych. Aby być na bieżąco z przepisami i nie pominąć żadnych nowości oświatowych, warto zapoznać się z poradami ekspertów, którzy odpowiadają na najtrudniejsze pytania Czytelników Portalu Oświatowego. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na takie pytania, jak zorganizować pracę biblioteki czy stołówki szkolnej, co zrobić ze zniszczonymi podręcznikami z MEN, jak zorganizować pracę szkoły w dni wolne od nauki i wiele, wiele innych.

Wydanie zaświadczenia o byciu uczniem po zakończeniu nauki w klasie maturalnej

Pytanie: Czy uczniom klas maturalnych, którzy otrzymali świadectwo ukończenia szkoły w kwietniu, można po tym terminie wydać zaświadczenie, że są uczniami szkoły?

Faksymile zamiast podpisu dyrektora szkoły – czy to możliwe

Faksymile zamiast podpisu dyrektora szkoły – czy to możliwe

Faksymile to inaczej mechaniczne odwzorowanie podpisu. Czy takie narzędzie może być stosowane zamiast podpisu przez dyrektora szkoły? Chodzi tu m.in. o arkusze ocen, świadectwa i inne dokumenty, na których musi znaleźć się podpis dyrektora. Sprawdź, czy dyrektor może używać faksymile.

Czy boisko szkolne może być udostępnione mieszkańcom

Czy boisko szkolne może być udostępnione mieszkańcom

Nie ma przepisu, z którego wynikałoby, że obowiązkiem dyrektora jest udostępnianie boiska szkolnego mieszkańcom. O tym, czy po zajęciach szkolnych, boisko pozostanie otwarte, decyduje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym. Gmina, w ramach zadań własnych, uwzględniając potrzeby społeczności lokalnej, może zdecydować o ułatwieniu mieszkańcom dostępu do obiektów sportowych, w tym boisk szkolnych.

Rozpoczęcie roku 4 września – od kiedy zapisywać uczniów do szkoły

Pytanie: Czy przerwa wakacyjna w roku szkolnym 2022/2023 trwa od 24.06 do 1.09.2023 r.? Rok szkolny 2023/2024 rozpoczyna się od 4.09.2023 r. Czy nowi uczniowie przyjmowani będą od 1.09 czy od 4.09?

Najważniejsze zadania dyrektora na koniec roku szkolnego

Najważniejsze zadania dyrektora na koniec roku szkolnego

Zorganizowanie podsumowującej rady pedagogicznej, przeprowadzenie awansów zawodowych nauczycieli czy kontrola dokumentacji to niektóre z obowiązków dyrektora związane z zakończeniem roku szkolnego. Wśród nich są też takie, które mogą przedłużyć się na czas wakacji. Sprawdź, jakich czynności musi dokonać dyrektor, aby prawidłowo podsumować kończący się rok szkolny.

Czy szkoła może udostępnić rodzicowi nagranie z monitoringu

Pytanie: Rodzic ucznia pismem poprosił o umożliwienie obejrzenia nagrań z monitoringu szkoły, w związku z incydentem z udziałem jego dziecka. Czy szkoła może udostępnić nagranie, w którym biorą udział inne dzieci ze szkoły?

Wycieczka szkolna po zakończeniu roku szkolnego

Wycieczka po zakończeniu roku szkolnego – czy możliwa

Czy szkoła może zorganizować wycieczkę jednodniową po zakończeniu roku szkolnego? To pytanie często pojawia się w kontekście zbliżających się wakacji. Okazuje się jednak, że szkoła nie powinna organizować dla uczniów wycieczki w okresu ferii letnich. Sprawdzamy, dlaczego.

Czy szkolne warsztaty wakacyjne trzeba zgłosić do kuratorium

Czy szkolne warsztaty wakacyjne trzeba zgłosić do kuratorium

Warsztaty organizowane w czasie ferii letnich nie będą podlegać zgłoszeniu kuratorowi oświaty, o ile trwać będą nie dłużej niż 3 dni. Prowadzenie warsztatów będzie jednak możliwe wyłącznie po zawiadomieniu organu prowadzącego szkołę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny. W tym celu dyrektor szkoły powinien przekazać tym organom kartę wypoczynku w ustalonym przepisami terminie.

Egzamin ósmoklasisty w osobnej sali – czy można łączyć uczniów

Pytanie: Czy podczas egzaminu ósmoklasisty w sali, w której zdają uczniowie z Ukrainy, którzy przyjechali w czasie wojny, może również zdawać uczennica z Ukrainy, która przyjechała przed wojną?

umowy z rodzicami w szkole niepublicznej

Wszystko o umowach z rodzicami w szkole niepublicznej

Czy dyrektor szkoły niepublicznej może nie podpisać z rodzicem umowy i nie przyjąć dziecka? Czy odmowa zawarcia umowy musi być uargumentowana? To częste pytania w kontekście umów w szkołach niepublicznych. Poznaj najczęstsze problemy związane z umowami w szkołach niepublicznych, w tym m.in. przyjmowania uczniów z orzeczeniem.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty