Będą zmiany w wynagrodzeniach egzaminatorów

Data publikacji: 30 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Będą zmiany w wynagrodzeniach egzaminatorów

W kolejnych latach szkolnych CKE coraz powszechniej wdrażać będzie narzędzia elektroniczne dla egzaminatorów w celu sprawdzania prac egzaminacyjnych. W związku z tym w życie wejdą zmiany w zasadach wynagradzania egzaminatorów.

Wynagrodzenia egzaminatorów za grupy zadań

W projekcie określono warunki wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego z przedmiotów, w których prace egzaminacyjne będą sprawdzane przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych. Będą to takie narzędzia jak:

  • sprawdzanie zeskanowanych prac egzaminacyjnych na domowych komputerach egzaminatorów, bez konieczności sprawdzania prac w ośrodkach egzaminacyjnych,
  • automatyczne gromadzenie wyników oceniania w wersji elektronicznej,
  • wspomaganie kontroli jakości oceniania,
  • raportowanie procesu oceniania,
  • wymiana informacji między egzaminatorami a zespołem nadzorującym ich pracę.

Rozwiązania te nie pozostają bez wpływu na charakter czynności egzaminatora. Dlatego właśnie w projekcie przewidziano warunki wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu:

  • egzaminu ósmoklasisty z matematyki i języka obcego nowożytnego,
  • egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym.

sprawdzających rozwiązania zadań przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych. Polegają one na tym, że wszystkie zadania otwarte zawarte w danym arkuszu egzaminacyjnym zostaną podzielone na grupy zadań do sprawdzenia przez danego egzaminatora. Będzie on otrzymywał wynagrodzenie za wszystkie zadania w danej grupie zadań.

W przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki zadania otwarte zostaną przypisane do trzech grup, za które będzie przysługiwała taka sama stawka.

2 odrębne stawki dla roku szkolnego 2023/2024 i 2024/2025

Co więcej uregulowane zostaną odrębne stawki za sprawdzenie rozwiązań danej grupy zadań obowiązujących w roku szkolnym 2023/2024 i w roku szkolnym 2024/2025 – z uwagi na modyfikację arkusza będącą konsekwencją dostosowań wymagań egzaminacyjnych w okresie nauki zdalnej. I tak, w roku szkolnym:

  • 2023/2024 egzaminatorzy będą sprawdzali rozwiązania 4 zadań otwartych podzielonych na 2 grupy zadań,
  • 2024/2025 i kolejnych arkusz egzaminacyjny będzie ponownie zawierał 6 zadań otwartych, które na potrzeby sprawdzania zostaną podzielone na 3 grupy o zbliżonym poziomie trudności i pracochłonności sprawdzania rozwiązań zadań przez egzaminatorów.
W związku z tym obowiązywać będą 2 odrębne stawki wynagrodzenia egzaminatorów.

Stawki egzaminatorów w przypadku uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się i niepełnosprawnych

Ostatnia ze zmian dotyczy przenoszenia – w przypadku uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się i uczniów niepełnosprawnych – odpowiedzi zaznaczonych na zestawie zadań na kartę odpowiedzi. Wynagradzanie za te czynności rozszerzono na wszystkie egzaminy, w których rozwiązania zadań będą sprawdzane z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych.

Źródło:
  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql