7 zmian w egzaminie maturalnym

Michał Kowalski
Data publikacji: 5 stycznia 2024 r.
Poleć znajomemu
7 zmian w egzaminie maturalnym

Język łaciński oraz biznes i zarządzanie to nowe przedmioty, które pojawią się na egzaminie maturalnym w kolejnych latach szkolnych. W związku z tym nastąpią zmiany w organizacji egzaminu maturalnego.

Język łaciński i biznes i zarządzanie na egzaminie maturalnym

Zmiany w rozporządzeniu są konsekwencją wprowadzenia zmian w zakresie egzaminu maturalnego:

  • możliwości wyboru na egzaminie maturalnym w części pisemnej języka łacińskiego jako przedmiotu obowiązkowego (alternatywnie do dotychczasowej możliwości wyboru języka obcego nowożytnego),
  • możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu albo wybranych przedmiotów przez absolwentów, którzy posiadają dyplom IB (International Baccalaureate) wydany przez organizację International Baccalaureate Organization w Genewie i uzyskany po zakończeniu kształcenia w oddziale międzynarodowym,
  • dodaniem przedmiotu biznes i zarządzanie do katalogu przedmiotów dodatkowych, z których jest przeprowadzany egzamin maturalny (w zakresie rozszerzonym).

Egzamin maturalny po zmianach w 2024 r.

W związku z powyższym w rozporządzeniu przewidziano 7 zmian w organizacji egzaminu maturalnego:

Egzamin maturalny z języka łacińskiego

Egzamin maturalny z języka łacińskiego ma trwać 120 minut. Zdający będzie mógł korzystać z materiałów wymienionych w komunikacie wydanym przez dyrektora CKE. Jeżeli do części pisemnej egzaminu maturalnego z języka łacińskiego przystąpi absolwent, który korzysta z dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu maturalnego polegającego na obecności i pomocy nauczyciela wspomagającego, w skład zespołu nadzorującego zamiast jednej z osób, o których mowa w § 35 ust. 3 lub 4 rozporządzenia (z wyłączeniem przewodniczącego zespołu nadzorującego) może wejść nauczyciel tego języka będący nauczycielem wspomagającym.

Przystąpienie do egzaminu maturalnego przez absolwentów z dyplomem IB

Do deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego konieczne będzie dołączenie dyplomu IB. Dotyczy to absolwentów posiadających dyplom IB uzyskany po zakończeniu kształcenia w oddziale międzynarodowym w Polsce.

Egzamin maturalny z przedmiotu biznes i zarzadzanie

Możliwe będzie przeprowadzenie części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotu biznes i zarządzanie – w zakresie podstawowym i dodatkowym. Egzamin ten ma trwać 210 minut. Będzie on organizowany w:

  • liceum ogólnokształcącym –od roku szkolnego 2026/2027,
  • technikum – od roku szkolnego 2027/2028,
  • branżowej szkole II stopnia –od roku szkolnego 2027/2028.

Pozostałe zmiany o charakterze technicznym

Wprowadzono możliwość wskazania przez:

  • zdającego, który zamierza złożyć deklarację w postaci elektronicznej, a którego szkoła została zlikwidowana lub przekształcona, i
  • osobę, która posiada świadectwo lub inny dokument wydane za granicą i uznane w Polsce za dokument potwierdzający wykształcenie średnie lub średnie branżowe,

sposobu odebrania identyfikatora (loginu) i hasła dostępu do elektronicznego systemu wspomagającego przeprowadzanie egzaminu maturalnego oraz możliwości odebrania tego identyfikatora (loginu) i hasła dostępu, tj. w siedzibie właściwej OKE albo drogą elektroniczną.

5

6)         skrócenia z 5 lat do 2 lat okresu przechowywania przez okręgowe komisje egzaminacyjne protokołów zbiorczych przeprowadzenia egzaminu maturalnego (§ 1 pkt 8 projektu);

7)         wydłużenia terminu na złożenie do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wniosku o zwolnienie z opłaty za egzamin maturalny – do dnia 7 lutego roku szkolnego, w którym zdający przystępuje do egzaminu maturalnego (§ 1 pkt 9 projektu).

W rozporządzeniu podano liczbę zdających w sali egzaminacyjnej, od której jest uzależniona liczba osób wchodzących w skład zespołu nadzorującego. Będą to osoby w składzie zespołu nadzorującego, jeżeli w sali egzaminacyjnej byłoby nie więcej niż 15 zdających.

Skrócono okres przechowywania przez okręgowe komisje egzaminacyjne protokołów zbiorczych przeprowadzenia egzaminu maturalnego z 5 lat do 2 lat.

Wydłużono termin na złożenie do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wniosku o zwolnienie z opłaty za egzamin maturalny – do dnia 7 lutego roku szkolnego, w którym zdający przystępuje do egzaminu maturalnego.

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 29 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminu maturalnego (Dz.U. z 2024 r. poz. 8).
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql