Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

5df178e152c907856bafc18f7a7e35d500adb9b0-large

Archiwalny Ważne zmiany w zasadach rekrutacji na rok szkolny 2016/2017

Jednolite terminy rekrutacji do placówek oświatowych, określenie składu i zadań komisji rekrutacyjnej to zmiany, które trzeba uwzględnić w postępowaniu rekrutacyjnym już na rok szkolny 2016/2017. Procesu rekrutacji nie będą już wyznaczać zapisy zawarte w statutach, a regulacje ustawy o systemie oświaty i przepisy wykonawcze. Sprawdź, jak prawidłowo przeprowadzić rekrutację do klas pierwszych wszystkich typów szkół!

rozmowa rekrutacyjna

Archiwalny Zatrudnienie nauczyciela  na zastępstwo - 8 pytań i odpowiedzi

Niejednokrotnie w praktyce szkolnej dyrektorzy muszą rozwiązywać problemy z obsadą stanowisk będące wynikiem długotrwałej nieobecności nauczycieli. Poza przydziałem stanowiska nauczycielowi już zatrudnionemu w szkole, dyrektor może również zatrudnić nowego nauczyciela na zastępstwo za nieobecnego. Sprawdź, jak z jakimi trudnościami możesz mieć do czynienia i jak z nimi sobie radzić.

Archiwalny Kontynuacja nauki w I i II klasie – 20 odpowiedzi na najtrudniejsze pytania

Podpisana w grudniu nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadziła kilka istotnych zmian, w tym m.in. przywrócenie obowiązku szkolnego dla 7-latków. W związku z tym w szkołach i przedszkolach pojawia się problem, kiedy dziecko może kontynuować klasę I i II, w jaki sposób odraczać obowiązek szkolny i jakie konsekwencje niosą za sobą wprowadzone zmiany. Aby odpowiednio przygotować się do zmian, poznaj 20 najczęściej zadawanych pytań.

mężczyzna i uczeń odrabiają lekcje

Archiwalny Indywidualizacja pracy z uczniami - 13 zadań dyrektora i nauczycieli

Odpowiednie rozpoznawanie potrzeb uczniów to zadanie nie tylko nauczycieli, lecz także dyrektora szkoły - który powinien wspierać w takim działaniu zespół pedagogiczny. W tym celu może m.in. wykorzystać zewnętrzne wspomaganie, które od początku roku 2016 prowadzą placówki doskonalenia nauczycieli, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, a także biblioteki pedagogiczne.

umowa / wymówienie

Archiwalny Nowe przepisy dotyczące umów na czas określony - 9 przykładów z praktyki

Od 22 lutego 2016 r. pracownik niepedagogiczny będzie mógł pracować w tej samej szkole na czas określony nie dłużej niż przez 990 dni. Nie będzie również możliwe zawarcie więcej niż 3 umów terminowych w tej samej szkole, chyba że wskazane zostaną obiektywne przyczyny leżące po stronie szkoły i uzasadniające zawarcie kolejnej takiej umowy, a dyrektor spełni dodatkowe wymogi formalne. Nadchodzące zmiany nie będą jednak dotyczyć nauczycieli szkół samorządowych. Sprawdź w praktyce, jak stosować nowe przepisy w szkole!

uczennica pomaga drugiej uczennicy

Archiwalny Przedłużenie etapu edukacyjnego - decyzja dyrektora do końca lutego

Decyzję o przedłużeniu danemu uczniowi etapu edukacyjnego podejmuje szkoła. W tym przypadku nie jest potrzebna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jednak zanim taka decyzja zostanie podjęta, należy dokładnie przeanalizować sytuację ucznia, a także wziąć pod uwagę zmiany organizacyjne, które po takiej decyzji mogą nastąpić.

narada kierowników

Archiwalny Półroczne podsumowanie nadzoru pedagogicznego po zmianach przepisów

W tym roku szkolnym z początkiem września zmieniły się przepisy dotyczące nadzoru pedagogicznego. I choć samo podsumowanie nadzoru nie różni się znacząco od tych z ubiegłych lat, to jednak warto zwrócić uwagę choćby na nowe zadanie dyrektora czy wykorzystanie wyników nadzoru przez radę pedagogiczną. Sprawdź, jak prawidłowo podsumować nadzór pedagogiczny za I półrocze.

klasówka z matematyki

Archiwalny Klasyfikacja śródroczna - na co w tym roku zwrócić uwagę

Okres podsumowania półrocznej pracy szkoły to czas wielu obowiązków dla dyrektora, w tym m.in. przeprowadzenie klasyfikacji śródrocznej uczniów. Czynności te w roku szkolnym 2015/2016 wiążą się z kilkoma zmianami w przepisach oświatowych, jak np. dotyczącymi prowadzenia dokumentacji nauczania. Poznaj najważniejsze zmiany w przepisach mogące mieć wpływ na klasyfikację śródroczną uczniów.

sala gimnastyczna, gruby uczęń siedzi na ławce

Archiwalny Klasyfikacja uczniów zwolnionych z zajęć w trakcie roku szkolnego

W ciągu roku szkolnego uczniowie często dostarczają opinie lekarza lub inne oświadczenia, które uprawniają ich do zwolnienia z danych zajęć. Powstaje wtedy jednak kilka wątpliwości, w tym m.in. jak klasyfikować takiego ucznia, kiedy można zwolnić ucznia z uczestniczenia w zajęciach i jakich wpisów dokonywać w dokumentacji szkolnej.

rozmowa rekrutacyjna

Archiwalny 10 zasad udzielania informacji o uczniu

Gromadzone w szkole informacje o uczniu powinny być udostępniane rodzicom i służyć przede wszystkim udzielaniu dziecku konkretnej pomocy. Dane te są poufne i powinny być odpowiednio zabezpieczone. Udostępnienie ich innym osobom i instytucjom powinno jasno wynikać z przepisów prawa. Poznaj 10 zasad, którymi należy się kierować przy udostępnianiu informacji o uczniu.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql