Ekwiwalent urlopowy i odprawa emerytalna pracownika niepedagogicznego – termin wypłaty

Data publikacji: 26 marca 2024 r.
Poleć znajomemu
Ekwiwalent urlopowy i odprawa emerytalna pracownika niepedagogicznego – termin wypłaty

Pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w szkołach i placówkach samorządowych muszą otrzymać wypłatę odprawy emerytalnej oraz ekwiwalentu urlopowego już w dniu rozwiązania stosunku pracy. Stanowisko takie przedstawiła Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi.

Termin płatności odprawy emerytalnej wg rozporządzenia

W wystąpieniu pokontrolnym RIO w Łodzi powołała się na rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Z rozporządzenia tego wynika, że jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy.

Ekwiwalent urlopowy płatny w dniu rozwiązania stosunku pracy

Przepisy nie precyzują takiego terminu w odniesieniu do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Niemniej jednak RIO w Łodzi wskazała, że także ekwiwalent urlopowy należy wypłacać w dniu rozwiązania stosunku pracy. Roszczenie o ekwiwalent staje się bowiem wymagalne właśnie w związku z rozwiązaniem stosunku pracy (wcześniej bowiem mamy do czynienia z roszczeniem o urlop). Dotyczy to zarówno urlopu bieżącego jak i zaległego.

Sąd Najwyższy o terminie płatności ekwiwalentu urlopowego

RIO przywołała tu wyroki Sądu Najwyższego:

  • z 15 października 1976 r. (I PRN 71/76),
  • z 5 grudnia 1996 r. (I PKN 34/96),
  • z 29 marca 2001 r. (I PKN 336/00).
Bieg 3-letniego terminu przedawnienia roszczenia o ekwiwalent urlopowy rozpoczyna się właśnie w dniu rozwiązania stosunku pracy - za niewykorzystane w naturze, a nieprzedawnione urlopy wypoczynkowe.

Odsetki za opóźnienie w wypłacie odprawy i ekwiwalentu

Jednocześnie Izba wskazała, że w przypadku niedotrzymania tych terminów jednostka samorządowa (w tym szkoła) jest zobligowana do zapłaty ustawowych odsetek za cały czas opóźnienia – nawet jeśli szkoła nie ponosi za nie odpowiedzialności. Obowiązek wypłaty odsetek wynika z art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego.

Źródło:
  • Samorzad.pap.pl

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql