MEiN o godzinach dostępności

Data publikacji: 5 września 2022 r.
Poleć znajomemu

Od 1 września 2022 r. nauczyciele zostali zobligowani do realizowania godzin dostępności w szkole, przeznaczonych na konsultacje. W związku z nowymi przepisami powstały oczywiście pewne wątpliwości interpretacyjne. Do niektórych z nich odniósł się resort edukacji.

Godzina dostępności w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy

Jak wskazuje MEiN, godziny dostępności są realizowane w ramach tygodniowego czasu pracy (maksymalnie 40 godzin), a nie poza nim. Z drugiej strony godziny dostępności nie są traktowane jako realizacja pensum.

Z tytułu realizacji godzin dostępności nie należy się dodatkowe wynagrodzenie.

Czy można podzielić godzinę dostępności

Niestety MEiN nie odpowiedział na pytanie, czy godziny dostępności mogą być rozbite na mniejsze jednostki. Wskazał jedynie, że dyrektor powinien zadbać o najkorzystniejsze dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli wykorzystanie czasu konsultacji w ramach godziny dostępności. Wydaje się więc, że dzielenie godziny dostępności na mniejsze jednostki czasowe jest możliwe. Przy czym taki podział nie może utrudniać efektywnego korzystania z konsultacji.

Godziny dostępności nie są ewidencjonowane

Resort edukacji potwierdził także, że godziny dostępności nie podlegają ewidencjonowaniu. Przepisy nie nakładają na nauczycieli obowiązku rejestrowania tych godzin ani sporządzania sprawozdań z ich realizacji.

  • www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql