E-Czat w Portalu Oświatowym (17 kwietnia 2024 r.)

Michał Kowalski
Data publikacji: 18 kwietnia 2024 r.
Poleć znajomemu
E-Czat w Portalu Oświatowym (17 kwietnia 2024 r.)

Wielu nauczycieli rozważa skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia w nowym roku szkolnym. Wyrazem tego są coraz liczniejsze pytania dotyczące tego urlopu zadawane podczas e-czata w Portalu Oświatowym. Zapraszam na podsumowanie ostatniego spotkania z czytelnikami Portalu.

Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:

Czy możliwy jest awans wewnętrzny między jednostkami podlegającymi pod ten sam organ prowadzący?

Tak, ale tylko na stanowiskach urzędniczych. Pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej (art. 22 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych). Takie przeniesienie nie jest jednak możliwe na stanowiskach innych niż urzędnicze.

Czy urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycieli po roku od zakończenia urlopu zdrowotnego, w trakcie którego był nieprzerwanie nieobecny w pracy?

Tak. Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Chodzi to o upływ roku czasu. Przerwa pomiędzy częściami urlopu dla poratowania zdrowia nie musi być więc okresem przepracowanym (art. 73 ust. 8 Karty Nauczyciela).

Czy nauczyciel bibliotekarz musi zgodzić się na opiekę świetlicową nad uczniami w ramach swoich godzin pracy?

Nie. Zajęcia świetlicowe są realizowane w ramach odrębnego stanowiska wychowawcy świetlicy. Przydział takiego stanowiska wymaga zawsze zgody nauczyciela (art. 18 Karty Nauczyciela)>

Jaki dokument dyrektor powinien wręczyć nauczycielowi po przedstawieniu przez niego orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia?

Nazwa takiego dokumentu nie ma prawnego znaczenia. Z pewnością dokument taki nie jest decyzją administracyjną lecz czynnością kierowniczą dyrektora jako osoby wykonującej obowiązki pracodawcy wobec nauczycieli. Może on zostać nazwany „informacją” lub „decyzją” w sprawie urlopu dla poratowania zdrowia.

Czy dodatek stażowy nauczyciela powinien być wliczany do podstawy zasiłku chorobowego?

Co do zasady tak. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). W skład tej podstawy wymiaru wejdzie też dodatek za wysługę lat jako składnik wynagrodzenia nauczyciela. Niemniej jednak przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeśli więc w regulaminie wynagradzania nauczycieli przewidziano wypłatę dodatku za wysługę lat również w okresach nieobecności z powodu choroby czy w czasie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, wówczas dodatek ten będzie wypłacany w tych okresach odrębnie, ale nie zostanie wliczony do podstawy wymiaru zasiłku.

Relację z e-czata można obejrzeć tutaj. Kolejne spotkanie na YouTube odbędzie się 8 maja 2024 r. w godz. 10.00-11.00. Serdecznie zapraszamy!
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql