Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Organizacja wycieczek szkolnych przepisy i zasady

Organizacja wycieczek szkolnych. Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości

Mimo że przepisy związane z wycieczkami szkolnymi nie zmieniają się od lat, to nadal pojawia się wiele wątpliwości przy ich organizacji. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, w tym m.in. kto może być opiekunem wycieczki i czy każde wyjście poza teren szkoły to wycieczka. Poznaj kompendium wiedzy na temat organizacji wycieczek szkolnych.

Jak przeprowadzić konkurs na dyrektora szkoły

Jak przeprowadzić konkurs na dyrektora szkoły – procedura i dokumentacja

Konkurs na dyrektora szkoły odbywa się w ramach złożonej procedury. Błąd jej w trakcie może być fatalny w skutkach i prowadzić do unieważnienia konkursu. Skorzystaj z procedury, w której krok po kroku wyjaśniamy, jak przeprowadzić konkurs na dyrektora szkoły. Pobierz także wzory dokumentów, niezbędne do przeprowadzenia konkursu na dyrektora szkoły od A do Z.

Umowa o pracę nauczyciela początkującego po 2 latach pracy w szkole

Umowa o pracę nauczyciela początkującego po 2 latach pracy w szkole

Nauczyciele początkujący, którzy rozpoczęli pracę w szkole z 1 września 2022 r., w tym roku szkolnym osiągną dwuletni okres pracy w szkole. Jeżeli odbywali przygotowanie do zawodu nauczyciela w tym okresie, uzyskają także pierwszą ocenę pracy. Jeżeli będzie ona co najmniej dobra, w roku szkolnym 2024/2025 powinni otrzymać już umowy o pracę na czas nieokreślony. Sprawdź, czy dyrektor szkoły musi dalej zatrudniać nauczyciela, który odbył 2 lata przygotowania do zawodu oraz czy umowa o pracę nauczyciela początkującego przekształci się w umowę bezterminową, jeśli uzyska on co najmniej dobrą ocenę pracy.

Likwidacja prac domowych w pytaniach i odpowiedziach

Likwidacja prac domowych w pytaniach i odpowiedziach

Od początku kwietnia obowiązują przepisy dotyczące niezadawania prac domowych uczniom szkół podstawowych. Co to oznacza w praktyce? Czy należy wprowadzić nowe zapisy do statutu szkoły? Czy regulacje te obowiązują również w szkołach niepublicznych? Wyjaśniamy wątpliwości dyrektorów i nauczycieli związanych z likwidacją prac domowych.

Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia

Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia – które stosować, a których unikać

Co roku dyrektorzy szkół i przedszkoli, planując arkusz organizacyjny, stają przed dylematem, jak wybrać nauczycieli do zwolnienia. Zmiany organizacyjne są bowiem tylko przyczyną rozwiązania stosunku pracy, a nie uzasadnieniem zwolnienia konkretnego nauczyciela z pracy.  O tym, jakie kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia stosować, decyduje dyrektor szkoły. Musi jednak działać w granicach wyznaczonych przez Sąd Najwyższy, aby zminimalizować ryzyko przywrócenia nauczyciela do pracy z uwagi na nieuzasadnione zwolnienie z pracy. Sprawdź, jakie kryteria doboru do zwolnienia nauczycieli możesz stosować oraz pobierz przykładowy wzór typowania nauczycieli do zwolnienia.

Ilu specjalistów zatrudnić w szkole

Ilu specjalistów zatrudnić w szkole – od roku szkolnego 2024/2025

Od początku nowego roku szkolnego 2024/2025 obowiązywać będą nowe, surowsze wymogi w zakresie zatrudniania specjalistów. Dla wielu szkół może oznaczać to konieczność zwiększenia obsady etatów pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy lub terapeuty pedagogicznego. Sprawdź, ile etatów nauczycieli specjalistów należy zapewnić w szkole w nowym roku szkolnym.

Ograniczenie praw rodzicielskich a prawo do informacji w szkole

Ograniczenie praw rodzicielskich a prawo do informacji w szkole

Rodzice wykonują swoje obowiązki wobec dziecka i korzystają ze swoich praw, o ile nie ograniczono lub nie pozbawiono ich praw. Jeśli w szkole zostanie przedstawione orzeczenie sądu dotyczące ograniczenia praw rodzicielskich jednego z rodziców, placówka musi je respektować. Problem w tym, jak prawidłowo odczytywać takie orzeczenia, a w konsekwencji - jak zależne od siebie jest ograniczenie praw rodzicielskich a prawo do informacji w szkole.

Odejście z pracy nauczyciela – warunki, terminy i wzory dokumentów

Odejście z pracy nauczyciela – warunki, terminy i wzory dokumentów 

Ruch kadrowy w szkołach to nie tylko zwalnianie nauczycieli, ale także rozwiązywanie stosunków pracy z inicjatywy nauczycieli. Nie zawsze dyrektor szkoły może zatrzymać nauczyciela w pracy, gdy ten chce odejść ze szkoły. Dowiedz się, kiedy i na jakich zasadach nauczyciel może rozwiązać swój stosunek pracy i kiedy odejście z pracy nauczyciela nie wymaga zgody dyrektora szkoły.

Prawa uczniów pełnoletnich w szkole

Uczeń pełnoletni w szkole – prawa i obowiązki

Jakie prawa mają uczniowie pełnoletni w szkole? Czy można zakazać im opuszczania budynku szkoły lub jej terenu podczas zajęć? Czy mogą sami usprawiedliwiać swoje nieobecności? Czy można nie informować rodziców o postępach w nauce takiego ucznia? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.

Ochrona sygnalistów w szkole 2024

Ochrona sygnalistów w szkole i przedszkolu - nowy projekt ustawy

Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego okazała się kolejna wersja przepisów dotyczących ochrony sygnalistów. Poza zmianą nazwy na "ustawę o ochronie sygnalistów" w projekcie przewidziano pewne nowe regulacje, które mogą mieć istotny wpływ na ochronę sygnalistów w szkołach i placówkach oświatowych. Wydaje się, że jesteśmy coraz bliżej wdrożenia unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Dlatego warto przybliżyć, jakie procedury będą musiały wdrożyć szkoły i jakie obowiązki będą spoczywały na nich w związku z ochroną sygnalistów.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql