Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwalnianie nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów i dowiesz się jakie procedury obowiązują, gdy musisz dokonać zmian kadrowych w szkole. Poznaj zasady wyboru nauczyciela do zwolnienia, zakres konsultacji redukcji etatów ze związkami zawodowymi w szkole oraz konsekwencje nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę nauczyciela.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę nauczyciela przyczynami wszczęcia postępowania dyscyplinarnego

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę nauczyciela przyczynami wszczęcia postępowania dyscyplinarnego

Uchybienia godności zawodu przez nauczyciela są podstawą do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego. Sprawdź, czy dyrektor może wypowiedzieć nauczycielowi umowę o pracę z tych samych przyczyn, jakie były podstawą skierowania zawiadomienia do rzecznika dyscyplinarnego nauczycieli.

Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia

Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia – które stosować, a których unikać

Co roku dyrektorzy szkół i przedszkoli, planując arkusz organizacyjny, stają przed dylematem, jak wybrać nauczycieli do zwolnienia. Zmiany organizacyjne są bowiem tylko przyczyną rozwiązania stosunku pracy, a nie uzasadnieniem zwolnienia konkretnego nauczyciela z pracy.  O tym, jakie kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia stosować, decyduje dyrektor szkoły. Musi jednak działać w granicach wyznaczonych przez Sąd Najwyższy, aby zminimalizować ryzyko przywrócenia nauczyciela do pracy z uwagi na nieuzasadnione zwolnienie z pracy. Sprawdź, jakie kryteria doboru do zwolnienia nauczycieli możesz stosować oraz pobierz przykładowy wzór typowania nauczycieli do zwolnienia.

Odejście z pracy dyrektora szkoły zatrudnionego na czas określony

Pytanie: Dyrektor szkoły zatrudniony na czas określony od 1 września 2022 r. złożył do organu prowadzącego wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 30 kwietnia 2024 r. Czy można rozwiązać umowę w tym terminie, mimo że obowiązuje 3-miesięczny okres rezygnacji z funkcji dyrektora szkoły?

Ochrona związkowa dyrektora szkoły – czy możliwa

Ochrona związkowa dyrektora szkoły – czy możliwa

Ochrona związkowa nauczyciela ogranicza możliwość modyfikacji jego stosunku pracy oraz możliwość rozwiązania umowy o pracę. Sprawdź, czy związek zawodowy może objąć ochroną związkową dyrektora szkoły. 

Odejście z pracy nauczyciela – warunki, terminy i wzory dokumentów

Odejście z pracy nauczyciela – warunki, terminy i wzory dokumentów 

Ruch kadrowy w szkołach to nie tylko zwalnianie nauczycieli, ale także rozwiązywanie stosunków pracy z inicjatywy nauczycieli. Nie zawsze dyrektor szkoły może zatrzymać nauczyciela w pracy, gdy ten chce odejść ze szkoły. Dowiedz się, kiedy i na jakich zasadach nauczyciel może rozwiązać swój stosunek pracy i kiedy odejście z pracy nauczyciela nie wymaga zgody dyrektora szkoły.

Wygaśnięcie stosunku pracy pracownika szkoły w przypadku powołania do zawodowej służby wojskowej

Pytanie: Czy w przypadku wstąpienia pracownika szkoły do zawodowej służby wojskowej należy rozwiązać z nim umowę o pracę?

Arkusz organizacji szkoły i przedszkola na rok szkolny 2024/2025

Arkusz organizacji szkoły i przedszkola na rok szkolny 2024/2025 – wskazówki dla dyrektora

Już na początku kwietnia szkoły muszą przekazać arkusze organizacyjne do konsultacji związkom zawodowym, a następnie do zatwierdzenia organowi prowadzącemu. Dlatego marzec to okres intensywnej pracy nad treścią arkusza organizacyjnego. Sprawdź w Portalu Oświatowym, jak przygotować arkusz organizacji szkoły i przedszkola na rok szkolny 2024/2025.

Jak liczyć okres dopuszczalnej nieobecności w pracy nauczyciela z powodu choroby

Jak liczyć okres dopuszczalnej nieobecności w pracy nauczyciela z powodu choroby

Jeżeli okres niezdolności do pracy nauczyciela z powodu choroby przekracza 182 dni, a nauczyciel nie uzyska prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub urlopu dla poratowania zdrowia, jego stosunek pracy ulega rozwiązaniu. Sprawdź, czy okres dopuszczalnej nieobecności w pracy z powodu choroby jest powiązany z okresem zasiłkowym, czy liczy się go inaczej. 

Jak nauczyciel może zachować pracę po długotrwałej chorobie

Jak nauczyciel może zachować pracę po długotrwałej chorobie

Okres zasiłkowy co do zasady wynosi 182 dni. Do tego okresu wliczane są następujące po sobie okresy niezdolności do pracy, o ile przerwa między nimi nie przekroczyła 60 dni.  Nauczyciele szkół samorządowych, których stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy po długotrwałej chorobie mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Jeżeli jednak po rocznym urlopie zdrowotnym lub świadczeniu rehabilitacyjnym nie powrócą do zdrowia, stracą pracę. Sprawdź, czy urlop zdrowotny przerywa bieg okresu zasiłkowego oraz jak nauczyciel może zachować pracę po długotrwałej chorobie.

arkusz organizacyjny na podstawie ustnych deklaracji o przejściu na emeryturę

Planowanie arkusza organizacji szkoły na podstawie ustnych deklaracji o przejściu na emeryturę

Nauczyciele często dzielą się swoimi planami przejścia na emeryturę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne z końcem roku szkolnego. Dyrektor szkoły, który opierając się na tych deklaracjach, nie zamieszcza nauczycieli planujących odejście na emeryturę w arkuszu organizacyjnym popełnia błąd. Błąd ten może okazać się kosztowny dla szkoły. Sprawdź, dlaczego.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty