Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony – kiedy wymaga uzasadnienia

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 16 czerwca 2023 r.
Poleć znajomemu
Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony – kiedy wymaga uzasadnienia

Od 26 kwietnia 2023 r. dyrektor szkoły w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia musi wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Sprawdź, czy to oznacza, że w każdym przypadku zakończenia umowy na czas określony dyrektor szkoły podaje uzasadnienie.

Tryby rozwiązania umowy o pracę na czas określony

Umowa o pracę rozwiązuje się:

  1. na mocy porozumienia stron,
  2. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
  3. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
  4. z upływem czasu, na który była zawarta
    (art. 30 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy).
Zakończenie stosunku pracy z upływem dnia wskazano w umowie o pracę, jako dzień rozwiązania stosunku pracy, jest rozwiązaniem umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta tj. na podstawie art. 30§ pkt 4 Kodeksu pracy.

Tylko wypowiedzenie umowy na czas określony wymaga uzasadnienia

Jedynie w oświadczeniu dyrektora szkoły o rozwiązaniu umowy o pracę na czas określony za wypowiedzeniem trzeba wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy (art. 30§1 pkt 2 i §4 Kodeksu pracy). Jeżeli umowa ulega rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta, dyrektor nie musi pracownikowi wręczać uzasadnienia ustania zatrudnienia.

Pracownik szkoły, któremu kończy się umowa może zawnioskować o zatrudnienie na czas nieokreślony

Od 26 kwietnia 2023 r. nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły, którzy są zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy, mogą zawnioskować o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy (art. 29(3) Kodeksu pracy).

Dyrektor musi uzasadnić odmowę zmiany warunków pracy

Dyrektor szkoły powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika. Na wniosek o bezpieczniejsze warunki pracy dyrektor szkoły udziela odpowiedzi, biorąc pod uwagę potrzeby pracodawcy i pracownika, nie później niż w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania wniosku; w razie nieuwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika o przyczynie odmowy.

Uzasadnienia będzie wymagała odpowiedź na ewentualnie złożony wniosek przez pracownika zatrudnionego przez co najmniej 6 miesięcy, który zawnioskuje o umowę o pracę na czas nieokreślony.
Anna Trochimiuk
radca prawny

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql