Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Archiwalny Zgodność danych w dokumentacji przebiegu nauczania

Nowy rok szkolny wymaga założenia nowych dokumentów dla nowego rocznika uczniów. To bardzo ważny moment, bowiem jeżeli nie zadbamy o poprawność i kompletność danych osobowych wpisywanych do dokumentacji przebiegu nauczania, to potem musimy dokonywać sprostować błędów i oczywistych pomyłek, a jeżeli nie zauważymy ich w porę błąd/pomyłka może przenieść się na świadectwo ucznia.

Archiwalny Raport specjalny: Plan nadzoru na rok 2011/2012

Gotowy plan nadzoru warto zaprezentować podczas zebrania rady pedagogicznej i udokumentować fakt zapoznania się z nim członków rady. Obserwację możesz ująć w planie nadzoru, ale nie jest to konieczne. Warto do przygotowywania tego dokumentu włączyć nauczycieli. Jakie jeszcze rzeczy, dotyczące opracowania  planu nadzoru, powinien wiedzieć każdy dyrektor? Masz czas do 15 września, a raz opracowany plan nadzoru będzie służył przez kolejny rok szkolny!

Archiwalny Wrzesień w terminarzu awansowym

Wraz z nowym rokiem szkolnym nauczyciele rozpoczynają staż na kolejny stopień awansu zawodowego. Przedstawiamy najważniejsze wrześniowe zadania nauczyciela, dyrektora i opiekuna stażu dotyczące otwarcia stażu nauczycieli. Pamiętajcie, 15 września 2011 r. to ostateczny termin na otwarcie stażu.

Archiwalny Gdy uczeń klasy III gimnazjum nie uzyskał promocji.

Pytanie: Uczniowie obecnej kl. III gimnazjum nie uzyskali promocji i nie ukończyli gimnazjum. Jakie działania należy podjąć, skoro wg starej podstawy oraz ramówki obowiązywał ich inny przydział przedmiotów: np. nie mieli edukacji dla bezpieczeństwa, drugiego j. obcego?

Archiwalny Zasady udzielania urlopu uzupełniającego

Nauczycielom zatrudnionym w placówkach feryjnych przysługuje urlop wypoczynkowy jedynie w okresie ferii letnich i zimowych. Jednak często - z różnych powodów - nie mogą korzystać z wypoczynku. Sprawdź, komu przysługuje urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego i jak go udzielać.

Archiwalny Odciążanie plecaków - obowiązek wciąż aktualny!

Obowiązek stworzenia możliwości pozostawienia w szkole części podręczników i przyborów szkolnych uczniom klas realizujących nową podstawę programową wciąż jest aktualny. Czas wakacji sprzyja modernizacji bazy szkoły, zatem i tę potrzebę trzeba uwzględnić w wakacyjnych pracach, by kolejnym klasom zapewnić lżejszy plecak.

Archiwalny Wnoszenie poprawek do protokołu rady pedagogicznej

Zdarza się, że w protokole rady pedagogicznej zostanie zauważony błąd, niejasność, niewłaściwa interpretacja wypowiedzi, zbyt ogólna informacja lub jej brak, niezgodność z faktami. Każdy członek rady pedagogicznej, który zauważy niedoskonałość protokołu, ma prawo (a nawet obowiązek) zareagowania na taką sytuację. Przeczytaj, co w takie sytuacji należy zrobić.

Archiwalny Świadczenie urlopowe nauczycieli na 2011 rok

Do końca sierpnia należy wypłacić świadczenie urlopowe dla nauczycieli. W 2011 r. nauczyciele zatrudnieni w peł­nym wymiarze czasu pracy przez cały rok szkolny otrzymają świadczenie urlopowe w wysokości 1.093,93 zł. Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy i przez kilka miesięcy w ciągu roku szkolnego otrzymają świadczenie urlopowe w wysokości proporcjonalnej do okresu i wymiaru zatrudnienia. Sprawdź, kto może otrzymać świadczenie urlopowe.

Archiwalny Liczba egzaminów poprawkowych

Zmieniły się przepisy dotyczące zdawania egzaminów poprawkowych. Ekspert z kuratorium opisuje nowe regulacje: ile egzaminów może zdawać uczeń, jakie musi spełnić warunki, jakie kompetencje mają poszczególne organy.

Archiwalny Organizacja komisji egzaminacyjnej na nauczyciela mianowanego

Organizując pracę komisji egzaminacyjnej, warto wiedzieć, jakie kolejne kroki należy podjąć, aby nauczyciele pomyślnie zakończyli awans. Komisję awansu na stopień nauczyciela mianowanego powołuje organ prowadzący szkołę. Proponowany przewodnik wskazuje kolejność czynności organu prowadzącego szkołę przeprowadzającego postępowanie na stopień nauczyciela mianowanego. Tryb takiego postępowania jest obowiązujący dla jednostek samorządu terytorialnego, jak również dla organów prowadzących niebędących jednostkami samorządu terytorialnego.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty