Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące zasad udzielania urlopów wypoczynkowych nauczycielom zarówno w placówkach feryjnych jak i nieferyjnych. Sprawdź, jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje Twoim nauczycielom, oraz kiedy i na jakich zasadach musisz udzielić nauczycielowi urlopu uzupełniającego.

Udzielenie urlopu bezpłatnego w trakcie urlopu zdrowotnego – co z urlopem uzupełniającym

Pytanie: Nauczycielowi udzielono urlopu dla poratowania zdrowia do 31 sierpnia 2024 r. W czasie jego trwania został oddelegowany do pracy w kuratorium oświaty i w związku z tym od 1 sierpnia 2024 r. będzie przebywał na urlopie bezpłatnym na podstawie art. 17 ust. 2 Karty Nauczyciela. Czy w tym przypadku za okres urlopu bezpłatnego przysługuje urlop uzupełniający? 

Nabycie prawa do urlopu w placówce nieferyjnej w trakcie długotrwałej nieobecności w pracy

Pytanie: Nauczycielka od grudnia 2023 do kwietnia 2024 wykorzystuje zaległy urlop wypoczynkowy. Obecnie jest w ciąży. Czy aby nabyć prawo do urlopu na bieżący rok musi wrócić do pracy na minimum 3 miesiące czy może od razu przejść na zwolnienie lekarskie? 

Urlop wypoczynkowy nauczyciela w oddziale przedszkolnym

Pytanie: W szkole podstawowej jest oddział przedszkolny. Umowy o pracę z nauczycielami zawierane są przez szkołę (placówka feryjna). Czy urlop wypoczynkowy nauczycieli w oddziale przedszkolnym udzielany jest na zasadach nieferyjnych czy feryjnych? 

Skierowanie nauczyciela na szkolenie w czasie ferii szkolnych

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może wysłać nauczyciela na szkolenie w czasie ferii szkolnych?

Mity o zawodzie nauczyciela a rzeczywistość

7 mitów o zawodzie nauczyciela - jaka jest rzeczywistość

„Nauczyciel otrzyma wynagrodzenie ponad 9,5 tys. zł”, „Nauczyciel pracuje tylko 18 godzin”, „Każdy nauczyciel ma urlop przez całe ferie i wakacje” – to najczęściej powtarzane mity o zawodzie nauczyciela. Mają one wspólną cechę – mijają się z prawdą. Niestety są one powielane zwłaszcza w mediach społecznościowych co wpływa na postrzeganie zawodu nauczyciela w społeczeństwie. Jak jest w rzeczywistości? W artykule rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami o pracy nauczyciela.

Realizacja zajęć w szkole i przedszkolu – co z urlopem w czasie ferii

Realizacja zajęć w szkole i przedszkolu – co z urlopem w czasie ferii

Nauczyciele, którzy w ramach jednej umowy o pracę realizują zajęcia zarówno w szkole, jak i przedszkolu (oddziale przedszkolnym) mają prawo do urlopu albo w czasie ferii albo na zasadach nieferyjnych. O sposobie korzystania z urlopu wypoczynkowego decyduje wymiar zajęć realizowanych w poszczególnych oddziałach. Sprawdź, czy nauczyciel korzystający z urlopu w czasie ferii realizuje w tym okresie godziny zajęć przydzielone w przedszkolu.

Podział urlopu uzupełniającego nauczyciela na części – kiedy i na jakich warunkach możliwy

Podział urlopu uzupełniającego nauczyciela na części – kiedy i na jakich warunkach możliwy

Nauczyciele korzystający z urlopu w czasie ferii, w razie nie wykorzystania co najmniej 8 tygodni urlopu, mają prawo do urlopu uzupełniającego. Zazwyczaj nauczyciele składają wniosek o urlop uzupełniający w jednej części, rozpoczynając urlop bezpośrednio po zakończonej nieobecności w pracy. Zdarza się, że nauczyciel chce wrócić do pracy i korzystać z urlop uzupełniającego w częściach, w tym w dniach roboczych. Sprawdź, kiedy możliwy jest podział urlopu uzupełniającego nauczyciela na części.

Udział nauczyciela w wycieczce szkolnej w czasie urlopu wypoczynkowego

Pytanie: Czy nauczyciel może pojechać na wycieczkę szkolną jako opiekun w czasie, gdy korzysta z urlopu wypoczynkowego?

urlop na żądanie w szkole

5 zasad korzystania z urlopu na żądanie

Dni urlopu na żądanie to część urlopu wypoczynkowego, z której pracownik może skorzystać bez uzgadniania terminu z dyrektorem szkoły. Niezależnie od przysługującego wymiaru urlopu na dany rok, pracownik ma zawsze prawo do 4 dni urlopu na żądanie. Nie każdy pracownik szkoły może jednak skorzystać z tego uprawnienia. Dowiedz się, którzy pracownicy szkoły mogą wziąć urlop na żądanie oraz jakie są zasady jego udzielania. 

Nieudzielenie zaległego urlopu do 30 września

Nieudzielenie zaległego urlopu do 30 września – konsekwencje

Niezależnie od tego, czy nauczyciel korzysta z urlopu wypoczynkowego na zasadach feryjnych, nieferyjnych czy określonych w Kodeksie pracy, zaległy urlop wypoczynkowy powinien być udzielony do 30 września kolejnego roku. Sprawdź, czy niewykorzystany urlop po tym dniu przepada.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty