Kodeks pracy 2023

Nowa informacja o warunkach zatrudnienia w szkole w 2023 r.

Nowa informacja o warunkach zatrudnienia w szkole w 2023 r.

Od 26 kwietnia 2023 r. będzie obowiązywać nowa informacja o warunkach zatrudnienia dla pracowników szkoły. Będzie ona obszerniejsza od dotychczasowej. Komu trzeba będzie przedstawić taką informację? Co powinna zawierać? Wyjaśniamy to w artykule.

Poniżej porównanie treści informacji o warunkach zatrudnienia według starego i nowego stanu prawnego.

Informacja o warunkach zatrudnienia – do 25 kwietnia 2023 r.

Informacja o warunkach zatrudnienia – od 26 kwietnia 2023 r.

obowiązująca pracownika dobowa i tygodniowa norma czasu pracy (w przypadku nauczycieli podawana jest wyłącznie norma tygodniowa)

-

obowiązujący pracownika dobowy i tygodniowy wymiar czasu pracy (w przypadku nauczycieli podawany jest jedynie wymiar tygodniowy)

przysługujące pracownikowi przerwy w pracy,

przysługujący pracownikowi dobowy i tygodniowy odpoczynek

zasady dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią

zasady dotyczące przechodzenia ze zmiany na zmianę (w przypadku pracy zmianowej)

zasady dotyczące przemieszczania się między miejscami wykonywania pracy (w przypadku kilku miejsc wykonywania pracy)

przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia oraz świadczenia pieniężne lub rzeczowe (inne niż uzgodnione w umowie o pracę)

wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego

wymiar przysługującego pracownikowi płatnego urlopu, w szczególności urlopu wypoczynkowego (jeżeli nie jest możliwe jego określenie w dacie przekazywania pracownikowi informacji - zasady jego ustalania i przyznawania)

obowiązująca pracownika długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę

obowiązujące zasady rozwiązania stosunku pracy, w tym:

  • wymogi formalne,
  • długość okresów wypowiedzenia,
  • termin odwołania się do sądu pracy

(jeżeli nie jest możliwe określenie długości okresów wypowiedzenia w dacie przekazywania pracownikowi tej informacji - sposób ustalania takich okresów wypowiedzenia)

prawo pracownika do szkoleń, jeżeli pracodawca je zapewnia (w szczególności ogólne zasady polityki szkoleniowej pracodawcy)

układ zbiorowy pracy, którym pracownik jest objęty

układ zbiorowy pracy lub inne porozumienie zbiorowe, którym pracownik jest objęty (w przypadku zawarcia porozumienia zbiorowego poza zakładem pracy przez wspólne organy lub instytucje – nazwa takich organów lub instytucji)

pora nocna*

częstotliwość wypłat wynagrodzenia za pracę

miejsce, termin, czas i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia*

miejsce, termin i czas wypłaty wynagrodzenia *

przyjęty sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy*

* Te informacje przekazuje się tylko wtedy, gdy pracodawca nie ma obowiązku przyjmowania regulaminu pracy. Dotyczy to szkoły lub placówki oświatowej:

      • zatrudniającej mniej niż 20 pracowników,
      • zatrudniającej mniej niż 50 pracowników, jeżeli zgodę na rezygnację z regulaminu pracy wyrazi organizacja związkowa.

W przedstawionym zakresie informacja o warunkach zatrudnienia musi być przekazana w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy.

Z artykułu dowiesz się także:

  • jak sporządzić nową informację o warunkach zatrudnienia dla nauczyciela,
  • czy można ograniczyć się do podania przepisów prawa w informacji,
  • w jakiej formie przekazać informację,
  • co z dotychczasowymi informacjami o warunkach zatrudnienia.
Karta Nauczyciela 2023 – nowe uprawnienia rodzicielskie i zwolnienia od pracy nauczycieli

Karta Nauczyciela 2023 – nowe uprawnienia rodzicielskie i zwolnienia od pracy nauczycieli

26 kwietnia 2023 r. wejdą w życie zmiany w Karcie Nauczyciela. Bezpośrednio w tej ustawie zostały bowiem uregulowane wybrane uprawnienia rodzicielskie i zwolnienia od pracy dla nauczycieli. Nowe przepisy Kodeksu pracy będą miały zastosowanie do nauczycieli tylko w zakresie nieuregulowanym w Karcie. Sprawdź, czy i na jakich zasadach nauczyciel skorzysta m.in. ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, elastycznej organizacji czasu pracy czy urlopu opiekuńczego.

W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela, w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami tej ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy (art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela). Specyfika pracy w szkole wymaga jednak, aby uregulować w sposób szczególny niektóre zasady korzystania z uprawnień rodzicielskich. Nowe przepisy Kodeksu pracy będą stosowane zatem do nauczycieli w takim zakresie, w jakim nie zostaną uregulowane odmiennie w Karcie Nauczyciela. Jedynym nowym uprawnieniem rodzicielskim, z którego nauczyciele bezwzględnie nie będą mogli skorzystać, jest możliwość złożenia wniosku o elastyczną organizację pracy (art. 67f Karty Nauczyciela w brzmieniu od 26 kwietnia 2023 r.).

Obniżenie wymiaru czasu pracy nauczyciela do ukończenia przez dziecko 8 roku życia

Obecnie tylko nauczyciel uprawniony do urlopu wychowawczego może zawnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć w okresie, w którym jest uprawniony do tego urlopu. Obniżenie wymiaru czasu pracy nauczyciela jest w tym przypadku obowiązkowe. Przy czym w szkołach feryjnych rozpoczęcie pracy w obniżonym wymiarze możliwe jest albo bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, albo z początkiem roku szkolnego (art. 67d Karty Nauczyciela w brzmieniu od 26 kwietnia 2023 r.).

Do Karty Nauczyciela ma zostaje wprowadzona możliwość pracy w obniżonym wymiarze także dla nauczycieli, którzy nie posiadają prawa do urlopu wychowawczego, a opiekują się dzieckiem do ukończenia przez nie 8 roku życia. W takim przypadku dyrektor w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku będzie musiał poinformować nauczyciela o:

Pisemne uzasadnienie odmowy zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony – projekt zmian w prawie pracy

Odmowa zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony ma wymagać uzasadnienia  

Pracownicy zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy w danej szkole od 26 kwietnia 2023 r. mogą zwrócić się do dyrektora szkoły z wnioskiem o m.in. zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony czy zatrudnienie w pełnym wymiarze. Odmowa będzie wymagać pisemnego uzasadnienia. To narzędzie może być szczególnie przydatne dla nauczycieli, którzy są zatrudniani przez kolejne lata szkolne na czas określony z potrzeby wynikającej z organizacji nauczania.  

26 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie zmiany w Kodeksie pracy i Karcie Nauczyciela, które mają dostosować przepisy tych ustaw do najnowszych dyrektyw unijnych. Jedna z nich przewiduje, że „państwa członkowskie zapewniają, aby pracownik, który przez co najmniej sześć miesięcy świadczył pracę u tego samego pracodawcy, a który zakończył swój ewentualny okres próbny, mógł wystąpić o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy, jeżeli jest ona dostępna,
i otrzymać pisemną odpowiedź na ten wniosek wraz z uzasadnieniem.” (art. 12 ust. 1 dyrektywy 2019/1152).

Wprowadzenie powyższej reguły do Kodeksu pracy nastąpi poprzez przepis, zgodnie z którym:

  1. Pracownik zatrudniony w danej szkole co najmniej 6 miesięcy będzie mógł raz w roku wystąpić do dyrektora szkoły z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy tj. zmianę rodzaju pracy lub zatrudnienie w pełnym wymiarze.
  2. Dyrektor szkoły będzie miał  obowiązek udzielić odpowiedzi na wniosek pracownika w terminie 1 miesiąca od dnia jego otrzymania, w miarę możliwości uwzględniając prośbę pracownika. W przypadku odmowy, dyrektor szkoły będzie musiał wskazać jej przyczynę (art. 293 Kodeksu pracy 2023).

Powyższe zmiany w Kodeksie pracy dotyczą wszystkich pracowników szkół i przedszkoli. Nabierają jednak szczególnego znaczenia dla nauczycieli zatrudnianych na czas określony w szkołach samorządowych.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql