Umowa na okres próbny w szkole – nowe przepisy na 2023 rok

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 4 kwietnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Umowa na okres próbny w szkole – nowe przepisy na 2023 rok

Od 26 kwietnia 2023 r. czas trwania umowy na okres próbny zostanie powiązany z planowanym okresem zatrudnienia pracownika po okresie próby, i będzie wynosił od 1 miesiąca do 3 miesięcy. Ponowne zatrudnienie na okres próbny zostanie ograniczone już tylko do pracy innego rodzaju, niezależnie od przerwy w zatrudnieniu na tej podstawie. Nie zmieni się jednak to, że zastosowanie umowy na okres próbny w szkołach samorządowych jest ograniczone do osób zatrudnianych wyłącznie na podstawie Kodeksu pracy, a nie Karty Nauczyciela czy ustawy o pracownikach samorządowych.

Cel i czas trwania umowy na okres próbny 

Obecnie umowę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.

Ograniczenie czasu trwania umowy na okres próbny 2023

Nowe przepisy Kodeksu pracy ograniczą czas trwania umowy na okres próbny w zależności od tego, na jaki okres planowane jest zatrudnienie pracownika po okresie próby. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy, umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający:

  1. 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
  2. 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy,
  3. 3 miesięcy – w pozostałych przypadkach.
Od 26 kwietnia 2023 r. w umowie o pracę na okres próbny konieczne będzie zawarcie informacji o planowanym okresie, na jaki dyrektor szkoły (przedszkola) zamierza zatrudnić pracownika po zakończeniu okresu próby.

Wydłużenie umowy na okres próbny o czas trwania nieobecności w pracy

Zmiany w Kodeksie pracy wprowadzają także możliwość wydłużenia czasu trwania umowy na okres próbny, o ile strony stosunku pracy uzgodnią, że umowę tę przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, o ile takie nieobecności wystąpią.

Możliwość przedłużenia umowy na okres próbny o czas trwania usprawiedliwionych nieobecności w pracy trzeba przewidzieć w umowie o pracę.

3-letnia przerwa w pracy już nie umożliwi ponownego zatrudnienia na okres próbny

Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem obecnie jest możliwe:

1) jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;

2) po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.

Po zmianach w Kodeksie pracy w 2023 r. , ponowne zawarcie umowy o prace na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie dopuszczalne już tylko, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.

Na podstawie umowy o pracę na okres próbny nie można zatrudniać pracowników samorządowych. Szczegóły w artykule „Umowa na okres próbny pracownika samorządowego”.
Źródło:
  • Ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 641)
Anna Trochimiuk
radca prawny

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql