Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Jak prowadzić księgę ewidencji dzieci w szkole

Jak prowadzić księgę ewidencji dzieci w szkole

Jak zgodnie z przepisami prowadzić ewidencję dzieci zamieszkałych w obwodzie? Czy dzieci zameldowane wpisujemy razem z dziećmi obwodowymi? Sprawdzamy, jak prowadzić księgę ewidencji dzieci oraz czy szkoła prowadzi jedną księgę dla dzieci zamieszkałych oraz zameldowanych.

Służba przygotowawcza w szkole i przedszkolu

Służba przygotowawcza w szkole i przedszkolu

Niektórzy pracownicy zatrudniani na stanowiska urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych w szkołach publicznych samorządowych, muszą odbyć służbę przygotowawczą lub co najmniej zdać egzamin ją kończącą. Sprawdź, kogo trzeba skierować do odbycia służby przygotowawczej, a kogo można z niej zwolnić. Pobierz przydatne wzory dokumentów dotyczące służby przygotowawczej w szkole i przedszkolu. 

Przyjęcie ucznia do szkoły w trakcie roku szkolnego

Przyjęcie ucznia do szkoły w trakcie roku szkolnego - zadania dyrektora

O przejściu ucznia do szkoły decyduje dyrektor szkoły, do której uczeń przechodzi. Może to nastąpić zarówno w trakcie roku szkolnego, jak i z jego początkiem. Dyrektor, podejmując decyzję o przyjęciu ucznia, musi pamiętać o pozyskaniu odpowiedniej dokumentacji. Aby zgodnie z przepisami podjąć taką decyzję, powinien dokładnie poznać zasady i warunki przechodzeni uczniów ze szkół tego samego, jak i innego typu. Sprawdzamy zasady przejścia i przyjęcia ucznia do szkoły w trakcie roku szkolnego.

Prawo do świadczeń z ZFŚS dla emerytów i rencistów, a także pobierających świadczenie kompensacyjne

Prawo do świadczeń z ZFŚS dla emerytów i rencistów, a także pobierających świadczenie kompensacyjne

Z ZFŚS w szkole korzystać mogą także emeryci, renciści i byli nauczyciele pobierający świadczenie kompensacyjne. Niemniej jednak nie każda osoba, która w przeszłości pracowała w danej szkole, może skorzystać w niej z funduszu socjalnego. Istotne jest tu, kto był ostatnim pracodawcą takiej osoby. Znaczenie może mieć także podjęcie zatrudnienia w trakcie emerytury, renty lub świadczenia kompensacyjnego. Warto także wiedzieć, jak naliczać odpisy dla takich osób – od 1 stycznia 2024 r. zmieniają się bowiem w tym zakresie przepisy.

Uprawnienia pracownicy szkoły w ciąży

Uprawnienia pracownicy szkoły w ciąży

Pracownica w ciąży może korzystać z dodatkowych uprawnień związanych z organizacją jej pracy. Dodatkowo, w każdej chwili może przejść na zwolnienie lekarskie, co powoduje konieczność zorganizowania zastępstwa. Poznaj uprawnienia pracownicy szkoły w ciąży. Sprawdź też, jak rozwiązać zastępstwo za nauczycielkę pełniącą funkcję dyrektora szkoły, wicedyrektora, opiekuna stażu lub mentora.  

Ochrona sygnalistów w szkole

Ochrona sygnalistów w szkole i przedszkolu - nowy projekt ustawy

Przepisy dotyczące ochrony sygnalistów nadal nie weszły w życie. Wydaje się jednak, że stanie się to w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Kolejną wersję projektu ustawy opublikowano w lipcu 2023 r. Czy szkoły i placówki oświatowe muszą wdrożyć ochronę sygnalistów? Jakie rozwiązania przewidziano w nowym projekcie ustawy? Wyjaśniamy, jak będzie wyglądała ochrona sygnalistów w szkole i przedszkolu.

Inwentaryzacja w szkole 2023

Organizacja inwentaryzacji w szkole w 2023 roku

Inwentaryzację przeprowadza się w celu ustalenia rzeczywistej ilości i wartości składników majątkowych używanych przez jednostkę oświatową. Ważne, aby ewentualne błędy występujące w czasie inwentaryzacji ograniczyć do minimum. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, przygotowując się do inwentaryzacji w szkole 2023.

Przerwy w pracy w trakcie awansu zawodowego nauczyciela

Przerwy w pracy w trakcie awansu zawodowego nauczyciela – konsekwencje

Staż na wyższy stopień awansu zawodowego, przygotowanie do zawodu nauczyciela czy okres pracy do ubiegania się o stopień nauczyciela dyplomowanego – okresy te nie muszą być w pełni efektywnie przepracowane. Co więcej, nie każda przerwa w zatrudnieniu spowoduje, że nauczyciel musi rozpocząć awans zawodowy od nowa. Poznaj zasady przebiegu okresu wymaganego do ubiegania się o wyższy stopień awansu zawodowego.

Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w pytaniach i odpowiedziach

Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w pytaniach i odpowiedziach

Do 31 października dyrektor musi złożyć do organu prowadzącego wnioski o dofinansowanie doskonalenia nauczycieli w następnym roku kalendarzowym. Powinien on w związku z tym brać pod uwagę określone wcześniej potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Nie zawsze bowiem nauczyciel otrzyma dofinansowanie, nawet jeśli o nie wnioskuje. Wyjaśniamy, kto skorzysta z dofinansowania doskonalenia nauczycieli i jakie są w związku z tym zadania dyrektora.

Legitymacja służbowa nauczyciela – dla kogo i w jakim celu?

Legitymacja służbowa nauczyciela – wszystko, co powinien wiedzieć nauczyciel

Legitymacja służbowa nauczyciela jest wydawana na wniosek nauczyciela zatrudnionego w publicznym lub niepublicznym przedszkolu, szkole lub placówce. Uprawnieni do jej posiadania są zarówno w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy. Znaczenia nie ma także czy jest to zatrudnienie na czas określony czy nieokreślony. Jej posiadanie nie jest obowiązkowe – dyrektor wydaje legitymację na wniosek. Dlaczego warto go złożyć? Sprawdź, jakie korzyści daje legitymacja służbowa nauczyciela.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql