Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu

9 obowiązków dyrektora przedszkola, gdy rodzice złożą orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Dyrektor przedszkola ma obowiązek zapewnienia dziecku posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego odpowiedniej organizacji nauczania niezależnie od tego, kiedy rodzice dostarczą ten dokument. Dowiedz się, jakie działania należy podjąć w przypadku stwierdzenia potrzeby kształcenia specjalnego u wychowanka przedszkola.

Uzyskanie kwalifikacji przez nauczyciela zatrudnionego za zgodą kuratora oświaty

Uzyskanie kwalifikacji przez nauczyciela zatrudnionego za zgodą kuratora oświaty

Nauczyciel, który nie posiada wymaganych kwalifikacji do zajmowania danego stanowiska może być zatrudniony w szkole za zgodą kuratora oświaty. Zatrudnienie możliwe jest na podstawie Karty Nauczyciela, a w przypadku osób niebędących nauczycielami na podstawie art. 15 Prawa oświatowego. Sprawdź, co należy zrobić z umową o pracę nauczyciela, który uzyska wymagane kwalifikacje w trakcie zatrudnienia.

klasyfikacja śródroczna uczniów

Klasyfikacja śródroczna uczniów. Praktyczne wskazówki dotyczące oceniania

Zbliża się półroczne ocenianie i klasyfikacja śródroczna uczniów. Jak zwykle pojawia się wiele pytań. Przede wszystkim o frekwencję uczniów oraz ocenianie w przypadku zwolnienia z różnych zajęć. Podpowiadamy, jak zgodnie z przepisami powinna wyglądać klasyfikacja śródroczna uczniów.

Czy monitoring w szkole może obejmować sale lekcyjne i toalety

Czy monitoring w szkole może obejmować sale lekcyjne i toalety

Monitoring wizyjny w szkole nie może być zainstalowany w każdym pomieszczeniu. Ograniczenia dotyczą m.in. sal lekcyjnych i toalet. Nie oznacza to, jednak, że instalacja monitoringu w sali lekcyjnej i toalecie jest definitywnie zakazana. Sprawdź, w jakich przypadkach możesz zainstalować kamery monitoringu wizyjnego także w takich pomieszczeniach.

Zaświadczenie o niekaralności dla nauczyciela – nowe zasady

Zaświadczenie o niekaralności dla nauczyciela – nowe zasady

Przed zatrudnieniem nauczyciela konieczna jest weryfikacja jego niekaralności. W tym celu dyrektor żąda od kandydata do zatrudnienia zaświadczenie o niekaralności. Od 15 lutego 2024 r. zaświadczenie o niekaralności dla nauczyciela będzie obejmowało szerszy zakres przestępstw niż do tej pory. Zostaną także wprowadzone zasady weryfikacji niekaralności nauczycieli cudzoziemców. Sprawdź, jak będzie wyglądało zaświadczenie o niekaralności dla nauczyciela po zmianach.

ocenianie uczniów

Ocenianie uczniów – poznaj odpowiedzi na 6 wątpliwości

Bardzo często w ostatnim czasie zauważa się nieprawidłowe podejście nauczycieli do oceniania uczniów. A przepisy wprost mówią, czym jest ocenianie i na czym polega. Dodatkowo podnoszą się głosy rodziców, którzy apelują m.in. o nieocenianie np. za brak pracy domowej. Sprawdzamy, jakie błędy związane z ocenianiem są popełniane. Rozwiewamy 6 najczęściej pojawiających się wątpliwości.

Okres wypowiedzenia kalkulator jak liczyć

Okres wypowiedzenia umowy o pracę  w szkole – kalkulator i praktyczne wskazówki

Zarówno dyrektor szkoły, jak i pracownik, chcąc rozwiązać umowę o pracę, muszą przestrzegać zasad ustalania okresu wypowiedzenia umowy o pracę w szkole oraz terminu, w którym okres ten upływa. Sprawdź, jaki okres wypowiedzenia obowiązuje pracowników niepedagogicznych, a jaki nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Skorzystaj z kalkulatora okresu wypowiedzenia oraz poznaj sposób na wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę w szkole.

4 obowiązki zamawiającego po podpisaniu umowy o zamówienia publiczne

4 obowiązki zamawiającego po podpisaniu umowy o zamówienia publiczne

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego kończy się podpisaniem umowy. Jednak zanim zamawiający zajmie się realizacją umowy, powinien najpierw zrealizować kilka ważnych obowiązków, do których zobowiązuje go ustawa. Sprawdź, jakie obowiązki ma zamawiający już po podpisania umowy o zamówienia publiczne.

10 błędów w uchwale w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli

10 błędów w uchwale w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli

Regulamin wynagradzania nauczycieli w szkole samorządowej jako akt prawa miejscowego podlega kontroli zewnętrznych organów. Jeżeli jest on niezgodny z przepisami Karty Nauczyciela lub innymi przepisami powszechnie obowiązującego prawa, wówczas podlega stwierdzeniu nieważności. Z tego względu organ prowadzący musi precyzyjnie zredagować treść tego regulaminu. Najlepiej uczyć się na cudzych błędach, dlatego warto sprawdzić, jakich błędów unikać w regulaminie wynagradzania nauczycieli.

Procedura weryfikacji kandydata do pracy w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Procedura weryfikacji kandydata do pracy w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Dyrektor szkoły przed zatrudnieniem nauczyciela oraz innych pracowników szkoły, których zakres obowiązków wiąże się z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi, ma obowiązek zweryfikować kandydata do pracy w szkole w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Obecnie na ten rejestr składają się dwie odrębne ewidencje. Sprawdź, kto będzie podlegał weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym po zmianach z 15 lutego 2024 r. i jak krok po kroku dokonać tej weryfikacji.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql