Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego – rozwiązania przejściowe

Michał Kowalski
Data publikacji: 28 marca 2023 r.
Poleć znajomemu
Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego – rozwiązania przejściowe

Nowelizacja Kodeksu pracy 2023 niesie za sobą zmiany również w ustawie zasiłkowej. Zmieni się bowiem wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego. Co z urlopami, które będą trwały w dniu wejścia w życie nowelizacji?

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego – jak było do tej pory

Dotychczas zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przysługiwał w wymiarze:

  • 100% podstawy wymiaru zasiłku – przez pierwsze 6 lub 8 tygodni urlopu rodzicielskiego (w zależności od liczby urodzeń przy porodzie),
  • 60% podstawy wymiaru zasiłku – przez pozostały okres.
Natomiast w przypadku złożenia tzw. długiego wniosku o urlop rodzicielski wymiar zasiłku za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wynosił 80%.

Długie wnioski o urlop rodzicielski przechodzą jednak do historii.

70% podstawy wymiaru zasiłku

Po zmianach pracownik będzie mógł ubiegać się o urlop rodzicielski odrębnie od urlopu macierzyńskiego. Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego wyniesie 70% podstawy wymiaru. Jeśli jednak w ciągu 21 dni od dnia porodu pracownica złoży stosowny wniosek, wówczas podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5%.

Rozwiązania przejściowe – obowiązuje poprzednia wysokość zasiłku

Co z osobami, które będą w trakcie urlopu rodzicielskiego w dniu wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy 2023? Osoby te korzystają z urlopu rodzicielskiego w wydłużonym wymiarze, ale na zasadach dotychczasowych, a więc obowiązuje ich dotychczasowa wysokość zasiłku. Analogiczne rozwiązanie dotyczy osoby, która złożyła wniosek o urlop, ale jeszcze go nie rozpoczęła. Również w jej przypadku obowiązują stare przepisy, a zatem będzie to:

  • 100% podstawy wymiaru przez pierwsze 6/8 tygodni, a następnie 60%,
  • 80% podstawy wymiaru, jeżeli pracownik złożył długi wniosek o urlop rodzicielski.
Z drugiej strony pracownik szkoły będzie miał prawo do zasiłku w nowej wysokości. W tym celu będzie mógł złożyć wniosek o ustalenie nowej wysokości zasiłku (do ZUS lub płatnika składek czyli szkoły) w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji.
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql