Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Czy wicedyrektor może podpisać świadectwo pracy zamiast dyrektora

Czy wicedyrektor szkoły może podpisać świadectwo pracy

Rozwiązanie umowy pracownika szkoły może przypaść na dzień, w którym dyrektor szkoły jest nieobecny w pracy np. z powodu choroby czy urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, czy świadectwo pracy może podpisać wicedyrektor szkoły czy należy je wydać dopiero, jak dyrektor wróci do pracy. 

Czy kierowca autobusu szkolnego otrzyma emeryturę pomostową

Czy kierowca autobusu szkolnego otrzyma emeryturę pomostową

Praca kierowcy autobusu szkolnego zwłaszcza w przeszłości mogła być uznawana za uciążliwą. Czy w związku z tym kierowcy autobusu szkolnego przysługują przywileje emerytalne takie jak emerytura pomostowa.. Warto rozważyć, czy praca kierowcy autobusu szkolnego jest zaliczana do prac w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. To da nam odpowiedź na pytanie, czy kierowcy autobusu szkolnego przysługuje emerytura pomostowa.

Informacja o przydziale zajęć dla nauczycieli

Informacja o przydziale zajęć dla nauczycieli – jak ją przekazać

Dyrektor musi poinformować nauczycieli o przydziale zajęć, choćby z tego powodu, by nauczyciele znali swój tygodniowy rozkład zajęć i mogli wykonywać obowiązki służbowe bez przeszkód. Mniej oczywistą jest jednak kwestia, w jaki sposób przekazać tę informację. Z przepisów wynika, że informacja o przydziale zajęć dla nauczycieli jest przedmiotem posiedzenia rady pedagogicznej.

rejestr wyjść grupowych

Rejestr wyjść grupowych – jak przygotować i przechowywać

Przepisy wskazują, co powinno się znaleźć w rejestrze wyjść grupowych. Jednak nie mówią o tym, jak i gdzie go przechowywać.

Świadczenie kompensacyjne nauczyciela a praca w szkole

Praca na świadczeniu kompensacyjnym w roku szkolnym 2024/2025 - konsekwencje dla nauczyciela

W roku szkolnym 2023/2024 istniała możliwość zatrudnienia nauczyciela na świadczeniu kompensacyjnym w szkole bez zawieszenia wypłaty tego świadczenia. Przepisy przewidujące taką możliwość obowiązują do 31 sierpnia 2024 r. Jak będzie zatem w roku szkolnym 2024/2025? Czy praca w szkole podczas świadczenia kompensacyjnego spowoduje jego bezwarunkowe zawieszenie?

Do kiedy przysługują dni opieki nad dzieckiem

Do kiedy przysługują dni opieki nad dzieckiem

Pracownikom rodzicom dzieci w wieku do lat 14 w każdym roku kalendarzowym przysługują 2 dni zwolnienia od pracy zwane „dniami opieki nad dzieckiem”. Sprawdź, czy prawo do dni opieki na dziecko przysługuje do dnia czternastych urodzin włącznie, czy też ostatnim dniem, w którym można skorzystać z tego uprawnienia jest dzień poprzedzający czternaste urodziny dziecka.

Ochrona związkowa dyrektora szkoły – czy możliwa

Ochrona związkowa dyrektora szkoły – czy możliwa

Ochrona związkowa nauczyciela ogranicza możliwość modyfikacji jego stosunku pracy oraz możliwość rozwiązania umowy o pracę. Sprawdź, czy związek zawodowy może objąć ochroną związkową dyrektora szkoły. 

Przerwy w pracy dla nauczycieli - rozliczenie

Przerwy w pracy dla nauczycieli – jak je rozliczyć

Nauczyciel ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut wliczanej do czasu pracy, który w przypadku zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć wynosi 40 godzin tygodniowo. Prawo do drugiej przerwy nauczyciel nabywa zaś w przypadku przepracowania w danym dniu więcej niż 9 godzin. W jaki sposób ustalić, do ilu przerw nauczyciel ma prawo? Czy należy się odnosić jedynie do wymiaru godzin zajęć? Czy przerwy wlicza się do ogólnego czasu pracy nauczyciela? Odpowiedzi w artykule.

Czy dyrektor szkoły może pełnić funkcje w ZNP i NSZZ Solidarność

Czy dyrektor szkoły może pełnić funkcje w ZNP i NSZZ Solidarność

Zasady sprawowania funkcji związkowych określają wewnętrzne przepisy danego związku zawodowego. Czy zatem funkcje związkowe może pełnić osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły? Odpowiedź zależy od treści statutu związku zawodowego. Sprawdźmy, jak wygląda ta kwestia w przypadku dwóch najpopularniejszych związków zawodowych zrzeszających nauczycieli – Związku Nauczycielstwa Polskiego i NSZZ Solidarność.

Termin przeprowadzenia konkursu na dyrektora szkoły

Konkurs na dyrektora szkoły – w jakim terminie należy go przeprowadzić

Czy konkurs na dyrektora szkoły musi być przeprowadzony w czasie wakacji, czy też możliwa jest jego organizacja w czasie zajęć? Jak się okazuje, dopuszczalne są obydwa rozwiązania. Przepisy nie precyzują konkretnych terminów przeprowadzenia konkursu na dyrektora szkoły. Z drugiej strony nie może być to termin całkowicie dowolny.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty