Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Odprawy dla nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady Ekspertów związane z przyznawaniem odpraw nauczycielom z powodu likwidacji szkoły, przejścia na emeryturę czy orzeczenia o niezdolności do pracy nauczyciela.

Śmierć nauczyciela – czy rodzina ma prawo do odprawy pośmiertnej

Pytanie: Zmarł nauczyciel naszej szkoły. Czy należy rodzinie wypłacić odprawę pośmiertną?

Odprawa emerytalna nauczyciela zatrudnionego dodatkowo poza oświatą

Pytanie: Czy nauczyciel, z którym rozwiązano stosunek pracy na jego wniosek w związku z przejściem na emeryturę należy wypłacić odprawę emerytalną, jeżeli pracuje także poza oświatą i to jest jego podstawowe miejsce pracy? 

Prawo do odprawy rentowej nauczyciela, gdy przyznanie renty nastąpiło po rozwiązaniu umowy z powodu długotrwałej choroby

Pytanie: Nauczyciel został zwolniony z pracy z powodu długotrwałej choroby tj. na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. Dwa miesiące po ustaniu zatrudnienia uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji. Czy należy wypłacić mu odprawę rentową?

Odprawy dla nauczycieli likwidowanej szkoły, gdy organ prowadzący zapewnia zatrudnienie w innej placówce

Odprawy dla nauczycieli likwidowanej szkoły, gdy organ prowadzący zapewnia zatrudnienie w innej placówce

Likwidacja szkoły rodzi konieczność zwolnienia nauczycieli. W takim przypadku wszyscy nauczyciele mają prawo do odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Jest jednak jedna sytuacja, w której nauczyciele likwidowanej szkoły nie otrzymają odprawy. Sprawdź jaka.

Śmierć nauczyciela w okresie wypowiedzenia z przyczyn organizacyjnych – jakie odprawy przysługują

Pytanie: Nauczyciel otrzymał wypowiedzenie z przyczyn organizacyjnych. Po ustaniu zatrudnienia miał przejść na emeryturę (miał już odpowiedni wiek). W okresie wypowiedzenia zmarł. Jakie odprawy należy wypłacić? Czy tylko pośmiertną czy także z art. 20 Karty Nauczyciela i emerytalną?

Odprawa dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, któremu obniżono wymiar etatu

Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze zajęć. Przez ponad 4 lata pracował w wymiarze 0,5 etatu, ale w ostatnim półroczu obniżono mu wymiar etatu do 0,2. Czy odprawę ustalaną na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych należy wypłacić z 0,2 czy 0,5 etatu?

Wysokość odprawy emerytalnej nauczyciela, który pracował w poradni psychologiczno-pedagogicznej

Pytanie: Psycholog ma 18-letni staż pracy w szkole. Wcześniej pracował w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Łączny staż pracy w szkole i w poradni to 38 lat. Czy ma prawo do 3-miesięcznej odprawy emerytalnej? 

Odprawa pośmiertna – jaka podstawa wymiaru

Odprawa pośmiertna – jaka podstawa wymiaru

W razie śmierci pracownika (w tym również nauczyciela) w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Wysokość tej odprawy stanowi równowartość lub wielokrotność wynagrodzenia. Sprawdź, jak wyliczyć podstawę wymiaru tej odprawy.

Odprawa dla nauczyciela po rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron 

Pytanie: Rodzice przenieśli dzieci do innego przedszkola i rozwiązała się grupa. Muszę rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem. Nauczyciel zgadza się na zawarcie porozumienia stron. Czy ma prawo do odprawy?

Odprawa po rozwiązaniu stosunku pracy z inicjatywy nauczyciela

Pytanie: Nauczyciel złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Czy należy mu się w związku z tym odprawa?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty