Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwalnianie pracowników niepedagogicznych

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów, które pomogą Ci prowadzić sprawy kadrowe pracowników obsługi i administracji w Twojej placówce. Zatrudnianie i zwalnianie pracowników niepedagogicznych bez tajemnic i zgodnie z prawem!

7d9516a36bb3d454787b16668fb1f8487f0fd5b0-xlarge(1)

Częste absencje chorobowe jako przyczyna rozwiązania umowy za wypowiedzeniem

Zdarza się, że pracownik (nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny) często choruje ale nie aż tak długo, by można było rozwiązać umowę o pracę z tego powodu. Konieczność organizowania zastępstw, która może powodować ryzyko niezrealizowania podstawy programowej, zapewnienia bezpieczeństwa uczniom czy niewykonania części obowiązków na danym stanowisku, bardzo utrudnia organizację pracy placówki. Sprawdź czy częste nieobecności w pracy z powodu choroby mogą być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.

Upływ miesięcznego okresu wypowiedzenia

Pytanie: Czy jeśli pracownik niepedagogiczny złożył wypowiedzenie z miesięcznym okresem wypowiedzenia 1- go dnia miesiąca ( np. 1 kwietnia) to okres wypowiedzenia kończy się ostatniego dnia tego samego miesiąca czy już kolejnego tj. 30 kwietnia czy 31 maja?

Czas trwania świadczenia rehabilitacyjnego – jak liczyć

Pytanie: Jak policzyć kiedy upłyną 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego, które pracownik zaczął pobierać 18 lipca? Kiedy można rozwiązać umowę o pracę?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę głównej księgowej

Pytanie: Jaki okres wypowiedzenia obowiązuje główną księgową, jeśli w umowie o pracę jest zapis o możliwości jej wypowiedzenia na podstawie art. 36 Kodeksu pracy? Czy okres ten wynosi 1 miesiąc (jest zatrudniona powyżej 6 miesięcy) czy też 3 miesiące w związku z odpowiedzialnością materialną?

Skuteczność wypowiedzenia wysłanego pocztą, gdy pracownik listu nie odbiera

Pytanie: 2 maja wysłano do pracownika pismo wypowiadające stosunek pracy, którego on nie odebrał. List został awizowany. Jakie dalsze czynności należy podjąć?

Rozwiązanie umowy o pracę w związku z długotrwałą chorobą krok po kroku

Pytanie: W dniu 14 marca naszemu wieloletniemu pracownikowi kończy się okres zasiłkowy (182 dni) i nie otrzymał on świadczenia rehabilitacyjnego. Jak prawidłowo zwolnić go z pracy?

Wniosek o przerwę na karmienie piersią a ochrona przed zwolnieniem z pracy

Pytanie: Pracownica powracająca do pracy z urlopu rodzicielskiego złożyła wniosek o obniżenie czasu pracy ze względu na karmienie piersią (art. 187 Kodeksu pracy). Czy taki wniosek powoduje, że jest ona chroniona przed zwolnieniem z pracy?

Zatajenie ciąży – czy pracownicę należy zwolnić dyscyplinarnie

Pytanie: Pracownica prawdopodobnie 29 maja urodziła dziecko, a do 20 czerwca nie poinformowała o tym pracodawcy. Czy może to być powód zwolnienia dyscyplinarnego?

Skrócenie okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron

Pytanie: Pracownik administracji złożył wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem. Jednak w tym wypowiedzeniu napisał proszę o rozwiązanie umowy do dnia 30 sierpnia 2017 r.? Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Rozwiązanie umowy o pracę w środku miesiąca tylko za porozumieniem stron

Pytanie: Pracownik obsługi nabywa uprawnienia do emerytury 15 sierpnia 2017 r. i w tym dniu chce odejść z pracy. Jak rozwiązać z nim stosunek pracy?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty