Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Urlopy pracowników niepedagogicznych

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące wymiaru i zasad udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikom administracji i obsługi Twojej placówki. Sprawdź, czy udzielasz urlopów zgodnie z przepisami.

Przeniesienie urlopu na nową umowę, gdy zmienia się wymiar zatrudnienia pracownika szkoły

Pytanie: Pracownik szkoły jest zatrudniony do 31 marca w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 1 kwietnia zostanie ponownie zatrudniony, jednakże w wymiarze 0,75 etatu (6 godzin dziennie/5 dni w tygodniu). Do wykorzystania pozostał 1 dzień urlopu. Czy w takiej sytuacji możliwe jest przeniesienie urlopu na nową umowę?

Przeliczanie urlopu na godziny

Przeliczanie urlopu na godziny – 6 praktycznych przykładów

Udzielanie urlopu wypoczynkowego pracownikom szkoły to nie lada wyzwanie. Jeden dzień absencji urlopowej nie zawsze oznacza wykorzystanie jednego dnia urlopu. O tym, ile faktycznie pracownik wykorzystał urlopu, decyduje to, ile godzin miał do przepracowania w danym dniu. Przekonaj się, jak w praktyce przebiega przeliczanie urlopu na godziny, czemu pracownik zatrudniony na pół etatu może być nieobecny w pracy więcej niż 26 razy oraz co zrobić, gdy do wykorzystania zostanie np. 1 godzina urlopu wypoczynkowego.

Zaległy urlop wypoczynkowy a udzielenie urlopu wychowawczego

Zaległy urlop wypoczynkowy a prawo do urlopu wychowawczego

Skorzystanie z urlopu wychowawczego nie jest uzależnione od wcześniejszego wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Pracownica uprawniona do tego urlopu może wykorzystać urlop wypoczynkowy dopiero po powrocie do pracy. Sprawdzamy, jak w takim przypadku traktowane jest przedawnienie.

Czy pracownik może narzucić pracodawcy termin wykorzystania zaległego urlopu?

Pytanie: Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim 180 dni w dniu 9 stycznia 2023 r. wraca do pracy i chce od razu wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy z 2022 r. w wymiarze 19 dni. Czy dyrektor szkoły może mu odmówić udzielenia tego urlopu w terminie wskazanym przez pracownika?

urlop wypoczynkowy

Plan urlopów w szkole – wszystko co najważniejsze

Jednym z obowiązków dyrektora przed nowym rokiem kalendarzowym jest opracowanie planu urlopów. Plan ten powinien obejmować bieżący urlop wypoczynkowy w danym roku, ale nie tylko. Sprawdź, jak opracować plan urlopów w szkole.

Urlopowy staż pracy – ile dni urlopu przysługuje po studniach licencjackich?

Pytanie: Pracownik niepedagogiczny ukończył studia licencjackie w czerwcu 2021 r, a pierwszą w życiu pracę, od razu na pełen etat, podjął w naszej szkole od 1 września 2022 r. W trakcie zatrudnienia (październik 2022 r.) podjął studia magisterskie. Czy wyższy, 26 dniowy wymiar urlopu należy się od 1 września 2023 r. (studnia licencjackie + 2 lata pracy)? Czy fakt podjęcia studiów II stopnia w trakcie zatrudnienia nie zatrzymuje biegu stażu pracy do urlopu?

Jak udzielić urlopu na żądanie nauczycielowi i pracownikowi niepedagogicznemu

Urlop na żądanie – w jaki sposób udzielić go pracownikowi szkoły

Pracownikom szkół i placówek oświatowych – choć nie wszystkim – przysługuje urlop wypoczynkowy na żądanie. Jest to dość specyficzny urlop wypoczynkowy, podlegający odrębnym zasadom udzielania. Sprawdź, jak udzielić go pracownikowi szkoły i placówki oświatowej.

Przeniesienie niewykorzystanego urlopu na kolejny rok

Przeniesienie niewykorzystanego urlopu na kolejny rok – na jakich zasadach?

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu, może jednak zdarzyć się, że nie wykorzysta go w całości w danym roku. W takim przypadku dyrektor szkoły powinien udzielić go najpóźniej do 30 września kolejnego roku. Sprawdzamy, czy przepisy wskazują, jaką część urlopu można przenieść na kolejny rok.

Staż urlopowy pracownika po liceum profilowanym

Pytanie: Ile lat do stażu urlopowego należy wliczyć pracownikowi samorządowemu z tytułu ukończenia liceum profilowanego, które trwało 3 lata?

Wymiar urlopu wypoczynkowego dyrektora szkoły - menedżera

Wymiar urlopu wypoczynkowego dyrektora szkoły, który nie jest nauczycielem

Kwestie dotyczące urlopu wypoczynkowego osób zajmujących stanowiska kierownicze budzą liczne wątpliwości. Okazuje się jednak, że wiele wątpliwości budzi także sytuacja dyrektorów, którzy nie są nauczycielami. W artykule wyjaśniamy, ile urlopu przysługuje dyrektorowi, który nie jest nauczycielem.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty