Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zatrudnianie nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące nawiązywania stosunku pracy z nauczycielami. Sprawdź, jakie kwalifikacje muszą posiadać nauczyciele, kiedy możesz zatrudnić nauczyciela na czas określony, a kiedy nauczyciel spełnia wymagania, by wręczyć mu akt mianowania.

  Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego – czy zależne od zgody rodziców

Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego – czy zależne od zgody rodziców

Uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mogą mieć prawo do tzw. nauczyciela wspomagającego. Sprawdź, czy dyrektor szkoły powinien zatrudnić nauczyciela wspomagającego, nawet jeśli rodzice dziecka nie widzą takiej potrzeby.

Czas trwania umowy na zastępstwo nauczyciela – zapis w umowie

Czas trwania umowy na zastępstwo nauczyciela – zapis w umowie

Zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo nie zawsze uzasadnia zawarcie umowy na cały okres nieobecności zastępowanego nauczyciela. Często w umowach o pracę nauczycieli znajduje się zapis łączony, wskazujący, że umowa zostaje zawarta na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela, nie dłużej niż do np. 21 czerwca 2024 r. Ten zapis nie jest prawidłowy, w szczególności gdy z góry wiadomo, że nieobecność nauczyciela będzie trwała także po wskazanej w umowie dacie. Sprawdź, jak zatrudnić nauczyciela, by umowa nie straciła cech umowy na zastępstwo, a jednocześnie uległa rozwiązaniu nie później niż w ustalonym terminie.

Umowa cywilnoprawna w szkole dla nauczycieli specjalistów – kiedy dopuszczalna

Pytanie: Czy przepis mówiący o konieczności zatrudniania na podstawie umowy o pracę w przypadku pracy powyżej 4 godzin dydaktycznych w tygodniu (szkoła niepubliczna) dotyczy także specjalistów takich jak psycholog, logopeda itp.? Czy w przypadku nauczycieli pracujących na podstawie kontraktów także muszą przechodzić na umowę o pracę po przekroczeniu 4 godzin zajęć w tygodniu?

Terapia ręki – jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel

Pytanie: Psycholog w szkole ma zajmować się także terapią ręki? Czy stanowisko pracy „terapeuta ręki” można umieścić w umowie o pracę nauczyciela czy też wystarczy wskazanie w zakresie obowiązków psychologa szkolnego? Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel prowadzący terapię ręki?

Pracownik z art. 15 Prawa oświatowego – zasady zatrudniania, wymiar urlopu i wynagrodzenie

Pracownik z art. 15 Prawa oświatowego – zasady zatrudniania, wymiar urlopu i wynagrodzenie

W szkołach i przedszkolach samorządowych zajęcia mogą prowadzić osoby niebędące nauczycielami. Osoby te zatrudniane są na podstawie art. 15 Prawa oświatowego. W przypadku tej grupy pracowników zastosowanie mają tylko wybrane przepisy Karty Nauczyciela. W pozostałym zakresie stosuje się Kodeks pracy. Sprawdź, kiedy można zatrudnić pracownika z art. 15 Prawa oświatowego oraz jak ustalić jego wymiar urlopu, okres wypowiedzenia czy limit umów o pracę na czas określony.

Kwalifikacje nauczyciela bibliotekarza w szkole specjalnej

Pytanie: Czy nauczyciel biblioteki w szkole specjalnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną musi mieć ukończone studia z oligofrenopedagogiki?

Powierzenie edukacji informatycznej nauczycielowi edukacji wczesnoszkolnej

Pytanie: Czy mogę przydzielić zajęcia komputerowe (edukację informatyczną) w klasach I-III szkoły podstawowej paniom, które prowadzą ww. klasy? Panie te są po edukacji wczesnoszkolnej, ale żadna z nich nie posiada dodatkowych uprawnień w zakresie nauczania informatyki.

Umowa o pracę nauczyciela początkującego w szkole niepublicznej

Pytanie: Czy umowa o pracę nauczyciela początkującego w szkole niepublicznej musi być zawarta na czas określony 2 lat szkolnych?

Wymagana liczba etatów nauczycieli specjalistów w roku szkolnym 2023/2024

Ile etatów nauczycieli specjalistów w szkole w roku szkolnym 2023/2024

Dyrektor musi zapewnić odpowiednią liczbę nauczycieli specjalistów względem liczby uczniów. To jednak nie wszystko. Musi także mieć na względzie, ilu nauczycieli specjalistów przypadało na ucznia w latach szkolnych 2020/2021 i 2021/2022. Sprawdź, w jaki sposób uwzględnić ten wymóg w obsadzie specjalistów.

Termin rozpoczęcia pracy w umowie o pracę

Termin rozpoczęcia pracy w umowie o pracę – jakie ma znaczenie

W umowie pracę wskazuje się dwie daty tj. datę zawarcia umowy o pracę oraz datę rozpoczęcia pracy. Co wpisać jako datę zawarcia umowy o pracę nie powinno budzić wątpliwości. Jest to bowiem dzień, w którym umowa została podpisana. Więcej kłopotu sprawia ustalenie, co to jest dzień rozpoczęcia pracy. Opatrzne rozumienie tego terminu powoduje, że pracownicy tracą przypadający przed pierwszym dniem roboczym okres zatrudnienia, a w konsekwencji uzyskują krótszy staż pracy wliczany do świadczeń pracowniczych. Sprawdź, co oznacza dzień rozpoczęcia pracy w umowie o pracę i czy dzień rozpoczęcia pracy może przypadać w święto lub sobotę.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty