Jak powołać zespół nadzorujący egzamin ósmoklasisty – aktualne przepisy

Wanda Pakulniewicz
Data publikacji: 10 marca 2023 r.
Poleć znajomemu
Jak powołać zespół nadzorujący egzamin ósmoklasisty – aktualne przepisy

Ilu nauczycieli powinno być w komisji na egzaminie ósmoklasisty? Czy zawsze w komisji musi być nauczyciel z innej szkoły? Czy dyrektor bierze udział w specjalnym szkoleniu przed egzaminem? Odpowiedzi na zadane pytania znajdziemy w przepisach oraz informacji z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.  

Egzamin ósmoklasisty zgodnie z przepisami

Przepisy i wytyczne dotyczące ustalania zespołu nadzorującego egzamin ósmoklasisty zawarte są w:

Przepisy dotyczące zespołu nadzorującego egzamin ósmoklasisty

(wg rozporządzenia MEiN z 2 sierpnia 2022 r.)

§ 14 ust. 1

Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, nie później niż na 2 miesiące przed terminem egzaminu ósmoklasisty, powołuje członków zespołu egzaminacyjnego oraz może powołać zastępcę przewodniczącego tego zespołu spośród członków zespołu.

§ 14 ust. 2 

Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub jego zastępca są obowiązani odbyć szkolenie w zakresie organizacji egzaminu ósmoklasisty organizowane przez OKE w roku szkolnym, w którym jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, oraz przeprowadzić w tym zakresie szkolenie dla nauczycieli zatrudnionych w danej szkole wchodzących w skład zespołów nadzorujących.

Wniosek: Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, którym jest dyrektor, ma obowiązek uczestniczenia w szkoleniu organizowanym przez OKE.

§ 14 ust. 3

Szkolenie przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego lub jego zastępcy może być przeprowadzone za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub za pomocą innych środków łączności.

§ 15 ust. 2

Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, nie później niż na miesiąc przed terminem egzaminu ósmoklasisty, powołuje zespoły nadzorujące przebieg egzaminu ósmoklasisty w poszczególnych salach egzaminacyjnych oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów.

§ 16 ust. 3 

W skład zespołu nadzorującego wchodzi co najmniej 2 nauczycieli, z tym że co najmniej jeden nauczyciel jest zatrudniony w:

  • szkole, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty; nauczyciel ten pełni funkcję przewodniczącego zespołu,
  • innej szkole lub w placówce.

Wniosek: w składzie komisji zawsze musi być nauczyciel z innej szkoły, chyba że wystąpił przypadek, o którym mowa w § 16 ust. 4 (patrz: niżej).

§ 16 ust. 4

W przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, albo nauczyciela zatrudnionego w innej szkole lub placówce, w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić:

  • inni nauczyciele, w tym osoby posiadające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela niezatrudnione w szkole lub placówce,
  • przedstawiciele organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego, placówki doskonalenia nauczycieli lub poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, nieposiadający kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowiska nauczyciela.

§ 16 ust. 5

Dla osób wchodzących w skład zespołu nadzorującego, o których mowa w ust. 4 rozporządzenia, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przeprowadza szkolenie w zakresie organizacji egzaminu ósmoklasisty.

§ 16 ust. 6

W przypadku powołania w skład zespołu nadzorującego osób, o których mowa w ust. 4 rozporządzenia, przewodniczącym zespołu nadzorującego może być wyłącznie nauczyciel zatrudniony w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, lub nauczyciel zatrudniony w innej szkole lub placówce, który uczestniczył w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty.

§ 16 ust. 7

Jeżeli w sali egzaminacyjnej jest więcej niż 30 uczniów, liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jedną osobę na każdych kolejnych 25 uczniów.

Wniosek: jeśli w sali egzaminacyjnej egzamin będzie zdawał 1 uczeń lub 4 uczniów (max. 30 uczniów) to komisja powinna być co najmniej 2-osobowa. Przy liczbie np. 67 uczniów komisja musi być powiększona o 2 członków komisji, czyli będzie co najmniej 4-osobowa (30+25+12).

§ 16 ust. 10

W skład zespołu nadzorującego zamiast jednej z osób, o których mowa w ust. 3 lub 4 rozporządzenia, z wyłączeniem przewodniczącego zespołu nadzorującego, może wchodzić nauczyciel wspomagający lub specjalista z zakresu danego rodzaju niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym w przypadku, o którym mowa w art. 44zzr ust. 10 pkt 6 ustawy o systemie oświaty.

§ 16 ust. 11

W skład zespołu nadzorującego nie może wchodzić:

  • w przypadku egzaminu ósmoklasisty z przedmiotów [z języka polskiego i matematyki] nauczyciel zajęć edukacyjnych, z których jest przeprowadzany ten egzamin;
  • w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego – nauczyciel języka obcego nowożytnego, z zakresu którego jest przeprowadzany ten egzamin.

Wniosek: nauczyciel może być członkiem zespołu nadzorującego dla różnych egzaminów pod warunkiem, że nie naucza przedmiotu, który jest w danym dniu egzaminowany.

§ 16 ust. 12

Jeżeli do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego albo z matematyki przeprowadzanego w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języku regionalnym w przypadku, o którym mowa w art. 44zv ustawy o systemie oświaty, przystępuje uczeń, który korzysta z dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty polegającego na obecności i pomocy nauczyciela wspomagającego, w skład zespołu nadzorującego przebieg tego egzaminu w danej sali egzaminacyjnej zamiast jednej z osób, o których mowa w ust. 3 lub 4, z wyłączeniem przewodniczącego zespołu nadzorującego, może wchodzić nauczyciel danego języka będący nauczycielem wspomagającym.

Powołanie członków zespołu egzaminacyjnego, w tym zespołów nadzorujących

(wg „Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2022/2023”

3.5.1

Dyrektor szkoły jest przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego (PZE).

3.5.2

Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, nie później niż do 23 marca 2023 r., powołuje członków zespołu egzaminacyjnego oraz może powołać zastępcę przewodniczącego tego zespołu spośród członków zespołu (załącznik 5a i 5b).

3.5.3

Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub jego zastępca są zobowiązani odbyć szkolenie (szkolenia) w zakresie organizacji egzaminu ósmoklasisty organizowane przez okręgową komisję egzaminacyjną w roku szkolnym 2022/2023 w terminach ustalonych i przekazanych do wiadomości przez OKE. Szkolenie może zostać przeprowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

3.5.4

Jeżeli z powodu choroby lub innych ważnych przyczyn przewodniczący zespołu egzaminacyjnego i jego zastępca nie mogą pełnić swoich funkcji, osoba pełniąca tymczasowo obowiązki dyrektora szkoły niezwłocznie powiadamia o tym fakcie dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej i wskazuje siebie do pełnienia obowiązków przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego oraz niezwłocznie przesyła do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej podpisane oświadczenie (załącznik 5c).

3.5.5

W przypadku choroby przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego lub innych ważnych przyczyn uniemożliwiających jego udział w egzaminie ósmoklasisty albo wynikających z konieczności zapewnienia właściwej organizacji tego egzaminu, przewodniczącym 22 Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2022/2023 zespołu egzaminacyjnego może być osoba wskazana przez dyrektora OKE.

3.5.6

Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, nie później niż do 24 kwietnia 2023 r., spośród członków zespołu egzaminacyjnego, powołuje zespoły nadzorujące przebieg egzaminu ósmoklasisty w poszczególnych salach egzaminacyjnych oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów (załącznik 5a).

Wniosek: zespoły nadzorujące należy powołać na specjalnym druku, wg wzoru w załączniku 5a, znajdującym się na stronie 76 „Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2022/2023”).

3.5.8

W skład zespołu nadzorującego wchodzi co najmniej 2 nauczycieli, z tym że co najmniej jeden nauczyciel jest zatrudniony w:

1) szkole, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty; nauczyciel ten pełni funkcję przewodniczącego zespołu

2) innej szkole lub w placówce (ma innego pracodawcę). „Inna szkoła lub placówka” nie może być szkołą lub placówką wchodzącą w skład zespołu szkół, w którym egzamin jest przeprowadzany.

3.5.9

W przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, albo nauczyciela zatrudnionego w innej szkole lub w placówce, w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić:

1) inni nauczyciele, w tym osoby posiadające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela, niezatrudnione w szkole lub placówce

2) przedstawiciele organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego, placówki doskonalenia nauczycieli lub poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, nieposiadający kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowiska nauczyciela.

3.5.12

W przypadku egzaminu ósmoklasisty w skład zespołu nadzorującego nie może wchodzić:

1) w przypadku egzaminu z języka polskiego – nauczyciel języka polskiego

2) w przypadku egzaminu z matematyki – nauczyciel matematyki

3) w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego – nauczyciel języka, z zakresu którego jest przeprowadzany egzamin w danej sali.

3.5.13

Jeżeli w sali egzaminacyjnej jest więcej niż 30 uczniów, liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jednego nauczyciela na każdych kolejnych 25 uczniów.

Wanda Pakulniewicz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql