Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Komunikaty MEN i CKE

W zakładce tej znajdziesz aktualne komunikaty MEN i CKE, o których musi wiedzieć każdy dyrektor placówki oświatowej: terminy egzaminów, organizacji roku szkolnego, stanowiska MEN, informacje zarówno dla dyrektorów, jak i nauczycieli czy rodziców uczniów. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco ze wszelkimi komunikatami i stanowiskami dotyczącymi pracy Twojej placówki.

CKE: Próbny egzamin ósmoklasisty i maturalny w marcu

CKE: Próbny egzamin ósmoklasisty i maturalny w marcu

Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna szkoły mogą przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty i maturalny z materiałów udostępnionych przez CKE. Obejmą one zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić testy w marcu – szczegółowe terminy przedstawiamy poniżej.

Zmiany w szkołach od 1 lutego – nowe przepisy

Zmiany w szkołach od 1 lutego – nowe przepisy

Obowiązują dotychczasowe zasady funkcjonowania szkół i placówek, jednak zmieniono rozwiązania dotyczące organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły oraz możliwości organizowania próbnych egzaminów. Nowe wytyczne dla szkół weszły 1 lutego br.

MEN: Harmonogram postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022

MEN: Harmonogram postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022

Resort edukacji ogłosił terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Harmonogram dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o jego wyniku.

Organizacja zajęć od 18 stycznia 2021 r.

Organizacja zajęć od 18 stycznia 2021 r.

Po feriach zimowych do szkół wrócą uczniowie klas I-III, oczywiście w reżimie sanitarnym. Zobacz, co jeszcze zmieni się w funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych od 18 stycznia 2021 r. oraz jakie są aktualne wytyczne dotyczące funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

Powrót do szkół klas I-III – rekomendacje ministra edukacji dla dyrektorów

Powrót do szkół klas I-III – rekomendacje ministra edukacji dla dyrektorów (aktualizacja)

W zaleceniach sanitarnych dla klas I-III szkół podstawowych znalazły się zasady dotyczące m.in. przyporządkowania stałych nauczycieli do grup uczniów czy też ograniczenia kontaktowania się uczniów z innymi klasami. Większość z nich opiera się na zapisach znanych już z września 2020 r. Wytyczne będą już obowiązywać po feriach - od 18 stycznia klasy I-III wracają do szkół.

Możliwa pomoc psychologiczno-pedagogiczna w czasie ferii zimowych

Możliwa pomoc psychologiczno-pedagogiczna w czasie ferii zimowych

W czasie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują: poradnie psychologiczno-pedagogiczne, bezpłatna infolinia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej czy działająca od stycznia 2021 r. poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. To odpowiedź resortu edukacji na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii i potrzebę zwiększenia dostępności pomocy psychologicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Do 17 stycznia wydłużono dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Do 17 stycznia wydłużono dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wydłużeniu od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Związane jest to z ograniczeniem w czasie ferii zimowych organizacji opieki dla najmłodszych uczniów w postaci półkolonii, kolonii i innych form wypoczynku. Co jeszcze się zmieniło – sprawdzamy szczegóły!

3 styczniowe egzaminy odbędą się

3 styczniowe egzaminy odbędą się

Jak zapowiedział resort edukacji – egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, egzamin zawodowy oraz egzamin ósmoklasisty przeprowadzany w szkołach podstawowych dla dorosłych – odbędą się zgodnie z sierpniowym harmonogramem. Muszą one jednak odbyć się z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego i zgodnie z nowymi wytycznymi.   

Jak dyrektor może zorganizować półkolonie? Są już wytyczne MEN, MZ i GIS

Jak dyrektor może zorganizować półkolonie? Są już wytyczne MEN, MZ i GIS

Jak zapowiedziało kilka dni temu Ministerstwo Edukacji Narodowej, w okresie ferii zimowych w dniach 4-17 stycznia 2021 r., będzie można organizować półkolonie dla najmłodszych dzieci. W związku z tym opracowane zostały wytyczne dla organizatorów takich półkolonii w szkołach podstawowych. Sprawdzamy, czego dotyczą.

W tych szkołach nie trzeba tworzyć rad rodziców

W tych szkołach nie trzeba tworzyć rad rodziców

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia MEiN zawierający listę rodzajów szkół i placówek, w których nie tworzy się rad rodziców. Wymieniono w nim 11 typów szkół i placówek publicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i ministrów.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel